Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-08, 04:27   #1
de_kid

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3
Question Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Intentionez sa-mi cumpar o masina din germania insa nu prea stiu de unde sa incep....masina este un seat leon cupra 4 tdi - 150 cp 4x4 din 2002.ca si pret nu mi se pare prea scumpa (12500)la cat de bine arata masina....si are in jur de 110.000 km (sper).M-am gandit sa ma duc in germania sa o cumpar dar nu prea stiu procedura de vanzare-cumparare etc nici macar in romania....daca stiti cam cum se procedeaza va rog sa-mi comunicati si mie (cum e cu actele,radieri,tva-uri deductibile etc)multumesc
de_kid is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 08:32   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by de_kid View Post
Intentionez sa-mi cumpar o masina din germania insa nu prea stiu de unde sa incep....masina este un seat leon cupra 4 tdi - 150 cp 4x4 din 2002.ca si pret nu mi se pare prea scumpa (12500)la cat de bine arata masina....si are in jur de 110.000 km (sper).M-am gandit sa ma duc in germania sa o cumpar dar nu prea stiu procedura de vanzare-cumparare etc nici macar in romania....daca stiti cam cum se procedeaza va rog sa-mi comunicati si mie (cum e cu actele,radieri,tva-uri deductibile etc)multumesc
12.500 e cu TVA sau fara?
Nu e mare filosofie, suni la dealer, (majoritatea vorbesc engleza) si spui ca vrei acea masina, si sa ti-o rezerve (nu mai mult de 1 saptamana). Sa te uiti in anunt daca masina e "nur fur export oder handler", ca daca e, n-o poti cumpara decat daca esti handler. TVA-ul; se deduce doar daca o cumperi pe firma scutita de TVA. Cand mergi dupa masina iti face dealerul toate actele, practic trebuie sa-ti dea brief-ul masinii, cartea service, asigurare+carte verde provizorie si certificatul de inmatriculare provizoriu (in mare). Mai sunt cateva documente, dar cu alea n-ai tangenta. Masina trebuie radiata doar daca are numere valabile permanent de Germania.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 10:28   #3
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
12.500 e cu TVA sau fara?
Nu e mare filosofie, suni la dealer, (majoritatea vorbesc engleza) si spui ca vrei acea masina, si sa ti-o rezerve (nu mai mult de 1 saptamana). Sa te uiti in anunt daca masina e "nur fur export oder handler", ca daca e, n-o poti cumpara decat daca esti handler.
2 corecturi mici :

1.o masina la pret bun nu prea se rezerva o saptamana...cel putin fara avans si mai ales la persoane din strainatate (exista si mici exceptii)
2.daca scrie pe anunt *nur für händler oder export* o poti cumpara si ca persoana particulara (asta inseamna export) , ei nu o vand la nemti particulari insa la cetateni straini vand . Pt germania sunt obligati sa dea garantie pt export nu !!! asa ca ar trebui sa te si intrebi de ce e pt export si nu vor sa dea garantie??? ori are multi km , ori sunt km dati inapoi , ori are defecte ascunse etc etc etc (si aici cu exceptii)

deci nu e chiar asa simplu totul...sa cumperi o oarecare masina e simplu...sa cumperi una avantajoasa si buna e mai greu .

_____________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 15:14   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

[QUOTE=mobiles_de;1284975]2 corecturi mici :

1.o masina la pret bun nu prea se rezerva o saptamana...cel putin fara avans si mai ales la persoane din strainatate (exista si mici exceptii)
2.daca scrie pe anunt *nur für händler oder export* o poti cumpara si ca persoana particulara (asta inseamna export) , ei nu o vand la nemti particulari insa la cetateni straini vand . Pt germania sunt obligati sa dea garantie pt export nu !!! asa ca ar trebui sa te si intrebi de ce e pt export si nu vor sa dea garantie??? ori are multi km , ori sunt km dati inapoi , ori are defecte ascunse etc etc etc (si aici cu exceptii)

deci nu e chiar asa simplu totul...sa cumperi o oarecare masina e simplu...sa cumperi una avantajoasa si buna e mai greu .



export se refera la cetatenii care nu-s din UE, poate nu m-am exprimat bine. Sa nu faci prostia sa trimiti avans la vanzator privat! Daca te uiti, foarte putini ofera garantie, si doar la masinile mai noi. foarte, foarte rar prinzi una, 2003 sa zicem la care sa-ti dea garantie.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 18:02   #5
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

@ Ionut aici chiar o gresesti rau !!! Adica cum foarte rar prinzi masina din 2003 la care sa iti dea garantie ? Garantia se da si la masini din *99 !!!! Iti repet : firmele de vanzare masini din germania nu au voie sa vanda masina la persoana particulara din germania fara garantie !!! Asta e legea deci daca ar fi cum zici tu ar insemna ca nici un neamt care vrea sa cumpere masina mai veche de 2003 de la o firma nu poate !!!

Inca ceva...probabil ca nu stii ce inseamna garantie la masini sh . In primul rand esti obligat sa te duci cu ea in caz de reparatie acolo de unde ai cumparat-o . In al doilea rand garantia depinde de nr de km...cu cat are mai multi km cu atat platesti si tu procentual la piese si in al treilea rand nu toate piesele intra in garantie .

Ce vrei tu ca roman sa faci cu garantia germana??? te intorci 2000 de km pt o reparatie de 300 de euro ???? Asta e si motivul pt care la export nu se da garantie.

poti sa ma crezi...eu locuiesc de 25 de ani in germania si de 15 ani am de a face cu masini...vanzare , cumparare , reparatii

__________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 21:35   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
@ Ionut aici chiar o gresesti rau !!! Adica cum foarte rar prinzi masina din 2003 la care sa iti dea garantie ? Garantia se da si la masini din *99 !!!! Iti repet : firmele de vanzare masini din germania nu au voie sa vanda masina la persoana particulara din germania fara garantie !!! Asta e legea deci daca ar fi cum zici tu ar insemna ca nici un neamt care vrea sa cumpere masina mai veche de 2003 de la o firma nu poate !!!

Inca ceva...probabil ca nu stii ce inseamna garantie la masini sh . In primul rand esti obligat sa te duci cu ea in caz de reparatie acolo de unde ai cumparat-o . In al doilea rand garantia depinde de nr de km...cu cat are mai multi km cu atat platesti si tu procentual la piese si in al treilea rand nu toate piesele intra in garantie .

Ce vrei tu ca roman sa faci cu garantia germana??? te intorci 2000 de km pt o reparatie de 300 de euro ???? Asta e si motivul pt care la export nu se da garantie.

poti sa ma crezi...eu locuiesc de 25 de ani in germania si de 15 ani am de a face cu masini...vanzare , cumparare , reparatii

__________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
tu n-ai inteles nimic. El nu e cetatean german, masina o foloseste in romania, care NU se considera EXPORT! Export se considera NON-EU!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 11:09   #7
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

mda Ionut...ai dreptate...esti clientul perfect pt firme de vanzari autoturisme din germania . eu ti-as da si 5 ani garantie cu semnatura si stampila pe carnetul oficial de garantie pt masini SH . Cand vei intelege ce scrie pe carnetul ala te iei cu mainile de cap si incepi sa ma injuri . Probabil ca ai citit pe internet ce inseamna garantie si te bazezi pe faptul ca romania este in UE...insa cititul si realitatea sunt 2 lucruri diferite
Dar ca sa nu stricam acest topic cu diferentele noastre de opinie ma poti contacta pe messenger si iti explic mai detaliat. (asta daca vrei sa si intelegi )
___________________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 12:14   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
mda Ionut...ai dreptate...esti clientul perfect pt firme de vanzari autoturisme din germania . eu ti-as da si 5 ani garantie cu semnatura si stampila pe carnetul oficial de garantie pt masini SH . Cand vei intelege ce scrie pe carnetul ala te iei cu mainile de cap si incepi sa ma injuri . Probabil ca ai citit pe internet ce inseamna garantie si te bazezi pe faptul ca romania este in UE...insa cititul si realitatea sunt 2 lucruri diferite
Dar ca sa nu stricam acest topic cu diferentele noastre de opinie ma poti contacta pe messenger si iti explic mai detaliat. (asta daca vrei sa si intelegi )
___________________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
bre mult te legi de garantia aia firma la care lucrez eu are 2 parcuri auto in CJ, avem contracte cu vreo 8 handleri din Nurnberg, Baden-Baden, Bielefeld si cu vreo 2 din Austria, deci sa intelegi ca nu tremuri de frig si nu transpir prin targuri pentru 500 de euro. Majoritatea masinilor care le avem sunt practic ca noi, nu ne complicam cu tot felul de jafuri, pentru ca un pret convenabil pe o masina il obtii daca are maxim, MAXIM 2 ani vechime. Asa ca garantia SH nu ma afecteaza in absolut niciun fel.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 14:51   #9
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Si pana la urma tot nu ati ajutat omul. Cum se procedeaza? ca si eu sunt curios... pe mine m-ar interesa mai mult cum sa-mi dau seama ca e OK o masina .. ca vreau sa-mi iau o masina din Romania cu numere de germania. Ce ar trebui sa aiba respectivul la masina ... ce acte .. ca sa nu-mi iau teapa. Merci
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 11:40   #10
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Din ccea ce stiu eu tind sa ii dau dreptate la mobiles_de pentru ca in Germ. s-a dat legea ca daca vinzi masina SH Handler-ul e obligat sa-ti dea garantie in functie de anul de fab.
P.S. Daca scrie "nur fur Handler oder Export",nu iti da acea garantie si mai trebuie sa platesti pe langa pretul afisat TVA-ul.(sau scrie Netto Exportpreis).
Daca o iei pe firma o iei la pretul net.
Cel mai sigur iti deduci TVA-ul unde scrie MWST Ausweisbar (Mehrwertsteuer Ausweisbar).
Asta e parerea mea.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 16:45   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

TVA platesti oriunde, daca o iei ca persoana fizica. Doar handlerii pot cumpara o masina fara TVA. Mwst. Ausweisbar inseamna TVA inclus!, deci e pretul cu TVA. Preturile fara Mwst. sunt preturile fara TVA. La acel pret doar handlerul poate cumpara masina. Ca persoana fizica o iei la pretul + 19% TVA.
Gebraughtgarantie in majoritatea cazurilor este oferita catre cetatenii germani, destul de rar se ofera garantie si pentru straini. "Nur fur handler oder export" inseamna ca masina se vindeo doar catre handleri (atentie: nu orice SRL, ci numai Handler!) din germania sau UE, sau catre persoane fizice din afara UE, tocmai pentru ca nu ofera aceasta garantie SH. Daca va uitati prin anunturi o sa vedeti ca la unele scrie "kein reimport": asta inseamna exact acelasi lucru cu "nur fur handler oder export", adica nu poate fi reinmatriculata in Germania.
In concluzie: garantia SH este absolut inutila, doar n-o sa mergi 1.500 de km cand ti se strica ceva. Pentru nemti merita, majoritatea isi iau masini SH de la dealeri locali si atunci nu e mare bataie de cap. Legea germana obliga un handler sa-ti schimbe masina sau sa-ti ofere returnarea completa a banilor in maxim 24h de la cumparare, daca are probleme mecanice sau vicii ascunse.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 17:57   #12
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
TVA platesti oriunde, daca o iei ca persoana fizica. Doar handlerii pot cumpara o masina fara TVA. Mwst. Ausweisbar inseamna TVA inclus!, deci e pretul cu TVA. Preturile fara Mwst. sunt preturile fara TVA. La acel pret doar handlerul poate cumpara masina. Ca persoana fizica o iei la pretul + 19% TVA.
Hmmm... mai Ionut pana acum m-am abtinut sa mai scriu ceva...insa explicatiile tale devin din ce in ce mai interesante. Uite chiar daca te superi pe mine eu as spune sa te interesezi cu atentie inainte de a scrie ceva :
MwSt ausweisbar inseamna ca daca cumparatorul are o firma (neimportant in ce ramura a industriei sau etc) primeste impozitul (19%) inapoi...(unele firme fac asta pe loc-adica cumperi masina netto iar altele iti dau numai chitanta si banii (19%) ii primesti in Romania inapoi !!! Si inca ceva...numai un haendler poate cumpara o masina fara tva...daca firma nu vinde fara TVA poti fi tu si haendler mondial ca tot nu o primesti fara TVA !!!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Daca va uitati prin anunturi o sa vedeti ca la unele scrie "kein reimport": asta inseamna exact acelasi lucru cu "nur fur handler oder export", adica nu poate fi reinmatriculata in Germania.
Aici ce sa mai spun...KEIN REIMPORT nu inseamna nici pe departe ce scrii tu...visuri !!! O marca germana ca exemplu Golf , construita in germania insa destinata pt. export adica pt. reprezentantele din strainatate are alte extra-uri decat o masina construita pt piata germana...insa eu ca cetatean neamt o pot cumpara si din finlanda (de exemplu) ca masina noua sau ca masina de 6 luni vechime la un pret mai bun decat as cumpara-o la reprezentanta din germania...iar ASTA INSEAMNA REIMPORT...masina e construita in germania pt strainatate iar eu ca persoana privata sau haendler o aduc inapoi in germania si o vand pe piata germana...Multi nemti cred ca masinile de reimport sunt mai proaste (ceea ce nu e adevarat) si de aceea unele firme scriu la vanzare KEIN REIMPORT !!! deci nu are absolut nimic de a face cu faptul ca nu o pot cumpara persoane private...O POATE CUMPARA ORICINE !!!
_________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 22:31   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Hmmm... mai Ionut pana acum m-am abtinut sa mai scriu ceva...insa explicatiile tale devin din ce in ce mai interesante. Uite chiar daca te superi pe mine eu as spune sa te interesezi cu atentie inainte de a scrie ceva :
MwSt ausweisbar inseamna ca daca cumparatorul are o firma (neimportant in ce ramura a industriei sau etc) primeste impozitul (19%) inapoi...(unele firme fac asta pe loc-adica cumperi masina netto iar altele iti dau numai chitanta si banii (19%) ii primesti in Romania inapoi !!! Si inca ceva...numai un haendler poate cumpara o masina fara tva...daca firma nu vinde fara TVA poti fi tu si haendler mondial ca tot nu o primesti fara TVA !!!
1. TVA nu este impozit. TVA = Taxa pe Valoare Adaugata...alta chestie.
2. Si asta nu e totuna cu ce-am zis eu? Doar ca handler poti cumpara o masina fara TVA (Mwst.)EVIDENT, in cazul in care handlerul german ti-o vinde la nettopreis.

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Aici ce sa mai spun...KEIN REIMPORT nu inseamna nici pe departe ce scrii tu...visuri !!! O marca germana ca exemplu Golf , construita in germania insa destinata pt. export adica pt. reprezentantele din strainatate are alte extra-uri decat o masina construita pt piata germana...insa eu ca cetatean neamt o pot cumpara si din finlanda (de exemplu) ca masina noua sau ca masina de 6 luni vechime la un pret mai bun decat as cumpara-o la reprezentanta din germania...iar ASTA INSEAMNA REIMPORT...masina e construita in germania pt strainatate iar eu ca persoana privata sau haendler o aduc inapoi in germania si o vand pe piata germana...Multi nemti cred ca masinile de reimport sunt mai proaste (ceea ce nu e adevarat) si de aceea unele firme scriu la vanzare KEIN REIMPORT !!! deci nu are absolut nimic de a face cu faptul ca nu o pot cumpara persoane private...O POATE CUMPARA ORICINE !!!
Kein Reimport = masina nu se poate re-importa in Germania. Daca a fost construita in Germania, dar destinata pentru alta tara, atunci ala se numeste IMPORT.Este o aberatie cat UE de mare sa zici ca un handler isi face reclama negativa unei masini scoase la vanzare (kein reimport pt ca lumea crede ca e mai proasta)

In concluzie: tu spui exact ceea ce spun si eu, dar cu alte cuvinte. Cred ca ar trebui sa mai lucrezi la intelegerea unui text. No offence.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 18:10   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

p.s. Golf nu e marca, prietene
Aici am incheiat discutia. Nu stiu cum reusesti sa vinzi tu masini cu cunostintele astea. (adica si putinul ala care il stii il incurci)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 20:20   #15
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Ceva sfaturi achizitie auto germania ?plz

OnTopic : nu te pot ajuta .. dar il rog pe ionut_cluj s`o faca ...
OffTopic : mobile_de ... wow.... deci eu nu le am cu germana ) dar unele lucruri chiar le`ai incurcat ))) eu zic sa citesti cu atentie inainte sa postezi ..... fara suparare ...
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -