Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-07, 23:24   #1
alexscaunasu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 210
Smile am si eu nevoie de un sfat!!!!

am gasit un seat ibiza cu motor de 1.6 din 2001 decembrie si imi place f mult si as vrea sa il cumpar.
are insa cateva probleme:
un senzor abs
sonda lambda cica nu merge f bine cand motorul e rece
rulmentii pe spate trebuiesc inlocuiti
parbriz crapat
geamul dreapta nu merge(motorasul se aude ca se invarte dar nush ce are)
tapiteria este cam murdara dar nu rupta interiorul la fel are un aspect neingrijit
masina a fost si avariata fata dar reparata profesionist si nu se mai cunoaste deloc
insa masina are pilot automat clima servo abs 4 airbag-uri si merge bine schimba chiar frumos, motorul se prezinta f bine dar oricum o sa il pun pe tester.
un pret ar fi intre 4000e si 4500e inca nu am ajuns la un punct comun.
as vrea si eu cateva pareri daca se merita sau nu
am si cateva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	car2.jpg
Views:	71
Size:	31.7 KB
ID:	390164   Click image for larger version

Name:	car3.jpg
Views:	159
Size:	23.2 KB
ID:	390165   Click image for larger version

Name:	car4.jpg
Views:	103
Size:	28.8 KB
ID:	390166  

Click image for larger version

Name:	car.jpg
Views:	128
Size:	32.5 KB
ID:	390167  
alexscaunasu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 00:12   #2
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Daca masina a fost lovita frontal atunci mai mult ca sigur nu mai este pe linia ei si faza cu "reparata profesionist" este depasita my bro..eu zic sa mai cauti
__________________
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 01:43   #3
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

In privinta senzorului de la ABS trebuie neaparat sa-i faci o scanare cu VAG-COM-ul, ocazie cu care vei afla si toate defectele din sistemul electric, problema cu sonda lambda, etc.
Rulmenti si parbrizul sunt alte cheltuieli care se ridica la aprox 300 euro sau mai mult.
Geamul daca nu se ridica si motorasul se aude ca functioneaza, cu siguranta ca trebuie sa fie rupte articulatiile macaralei, care sunt din plastic. Acest kit de reparatie te va costa aprox 150 ron.
Bafta !
__________________
http://goo.gl/YDT4L
Marius is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 09:34   #4
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

@alexscaunasu

obsev ca esti din Buc, deci mai bine faci o constatare in Vitan..nu costa mult si asa iti vei da seama mai bine cum sta treaba
ce spun last. este adevarat (+/- cheltuieli)
bafta
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 09:42   #5
alexscaunasu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 210
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Quote:
Originally Posted by Bizonul View Post
Daca masina a fost lovita frontal atunci mai mult ca sigur nu mai este pe linia ei si faza cu "reparata profesionist" este depasita my bro..eu zic sa mai cauti
am vazut masini facute praf si apoi aratau ca noi ... masina nu trage stanga nici dreapta pt ca am incercat. am inteles ca la autovit la tester iti spune absolut tot de la motor pana la tabla.
de pret ce ziceti este bun?
dc nu mai gasesc pe net nici o ibiza cu motor de 1.6?
alexscaunasu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 15:12   #6
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

din intamplare am gasit exact aceeasi masina pe care o prezinti tu aici, insa la un pretz mult mai mare ..dc?

http://www.masini-de-vanzare.ro/_sea...002_25052.html
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 15:22   #7
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

si app.de unde a scos 130 CP din 75 KW?real ar avea 102 Cp
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 21:38   #8
alexscaunasu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 210
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Quote:
Originally Posted by Bizonul View Post
si app.de unde a scos 130 CP din 75 KW?real ar avea 102 Cp
masina are aproximativ 110 cai din cip filtru si evacuare, anuntul e vechi are cateva luni cand a cumparat el masina. atunci masina arata impecabil si nu fusese lovita, eu il cunosc pe propietar si stiu masina de cand a luat-o dar el nu are absolut deloc grija de masina.
de cand a luat-o nu a avut deloc probleme la motor dar el in 8 9 luni de cand o are nu a bagat decat benzina, a reparato cand a fost lovita si cam atat. aaa acu 1 luna a schimbat uleiu si filtrele.
masina imi place de cand o stiu dar nush daca se merita sa dau banii astia pe ea.
alexscaunasu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 22:20   #9
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

mai bine cumpara-ti un Polo 1.4 in 2 usi. gasesti la 4500. sau de ce nu un Punto. :P

eu zic ca nu merita .
Detman is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 16:16   #10
Turcu

Stage 4
 
Turcu's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 285
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Quote:
Originally Posted by Bizonul View Post
@alexscaunasu

obsev ca esti din Buc, deci mai bine faci o constatare in Vitan..nu costa mult si asa iti vei da seama mai bine cum sta treaba
ce spun last. este adevarat (+/- cheltuieli)
bafta
daaaa in vitan sigur...pai am cumparat un audi din 2006 si mi-au spus ca uzura pe motor este de 2% si in rest e super intretinuta masina.Dupa o saptm era sa ma costa aproape 2500 euro cutie de viteza plus am aflat in PBN ca este umblat si cu km si ca de fapt avea peste 60.000km nu cum scrie pe bord 32.000km. Asa ca mai cauta un alt "service" sa iti zic eu asa ca sa fie de inteles care sa iti spune daca e bine sau nu ...... daca vrei iti dau eu un nmr de tlf ca sa afli daca e in regula km real dar cu motor, articulatie ....etc eu iti zic sa mai cauti in alta parte .....

Multa bafta
Turcu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 16:38   #11
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

stai cuminte ca era vorbita treaba ..
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 23:22   #12
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Quote:
Originally Posted by Turcu View Post
daaaa in vitan sigur...pai am cumparat un audi din 2006 si mi-au spus ca uzura pe motor este de 2% si in rest e super intretinuta masina.Dupa o saptm era sa ma costa aproape 2500 euro cutie de viteza plus am aflat in PBN ca este umblat si cu km si ca de fapt avea peste 60.000km nu cum scrie pe bord 32.000km. Asa ca mai cauta un alt "service" sa iti zic eu asa ca sa fie de inteles care sa iti spune daca e bine sau nu ...... daca vrei iti dau eu un nmr de tlf ca sa afli daca e in regula km real dar cu motor, articulatie ....etc eu iti zic sa mai cauti in alta parte .....

Multa bafta
nici un servis in lumea intreaga nu iti spune concret cam citi km are o masina sh pt ca nau de unde sti
cind cumperi o masina sh trebuie sa fii constient ca se poate intampla foarte multe neplaceri sau trebuie sa fii realist ca acea masina daca nu o cunosti poate sa aiba km mai multi decat arata pe ceas
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 19:01   #13
alexscaunasu

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 210
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

pana la urma am renuntat la masina asta . ms mult pt sfaturi
se poate inchide!
alexscaunasu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 20:02   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

bine ai facut
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 21:41   #15
Turcu

Stage 4
 
Turcu's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 285
Default Re: am si eu nevoie de un sfat!!!!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
nici un servis in lumea intreaga nu iti spune concret cam citi km are o masina sh pt ca nau de unde sti
cind cumperi o masina sh trebuie sa fii constient ca se poate intampla foarte multe neplaceri sau trebuie sa fii realist ca acea masina daca nu o cunosti poate sa aiba km mai multi decat arata pe ceas

daca vrei ne vedem undeva si ti-l aduc pe unu cu leptop.... si iti spune exact cati km real are masina...da-mi un pm sa iti zic nmr daca vrei...
( eu n-am avut cum pt ca nu era in tara )
cu cele bune...
Turcu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -