Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-07, 15:47   #16
Nukeblast

Stage 1
 
Nukeblast's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 15
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Desi sunt total impotriva vag... cred ca golf intre cele doua ... vezi ca octavia 1 este FOARTE rigida, daca nu te deranjeaza sa iti lasi rinichii in masina aia este o masina ok(teutona si patrata, foarte patrata, extrem de patrata... dar ok)

moarte vag-ului

Cheers!!!
Nukeblast is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 08:56   #17
safan_group

Stage 1
 
safan_group's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

nush ce ti se pare asa scump la golf eu am unu 1.6 16v 105cp benzna si nu mi se pare scump!!cu 100 de e faci revizia de 10 12 mii km!!si golfurile duc
a mea are 180 mii si trage...e d vanzare 7 999 e neg
stiu p cineva care are un 307 benzinar si nu e deloc multumit::si apropo aripile is din fibra de sticla adik pastic
safan_group is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 21:50   #18
Pisicu'

Stage 1
 
Pisicu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

In momentul de fata sunt intr-o ceata totala...nush ce sa fac...sa-mi iau un sh dar ma gandesc ca trebuie sa mai bag cam 300-500euro dupa ce il iau pe o revizie in care sa-i mai schimb ce e nevoie: adica kit-ul de distributie, niste filtre, ulei si altele, pt ca nu cred ca gasesc un golf 4 cu km la bord care sa-mi permita sa mai merg macar un an cu el fara sa schimb nimik. Sa aleg altceva tot sh cu mai putini km ex: ibiza, interesanta masina d p d v estetic, sau sa revin la logan(ce am avut pana acum). Si asa nu am ce face deocamdata pt ca astept banii de pe asig casco (deja de o luna asa ca ink caut
Pisicu' is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 23:13   #19
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

golf 4 vezi la toate colturile de strada,prea po****ra,incearca ceva mai individualist...
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 00:19   #20
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

mai bine mergi pe golf af fi dupa mine cea mai inteleapta alegere peugeotul o sa te rupa la intretinere
draculas is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 21:21   #21
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

intre golf si peugeot? io cred ca nu merita comparatia... se stie clar care e mai bun
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 21:28   #22
Pisicu'

Stage 1
 
Pisicu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Pe golf as merge si eu dintre cele doua...numai sa gasesc unu in pretul asta. Altceva mai "individualista" cum zice Bicuss nu cred ca ma incadrez in bani. Daca nu nici o Ibiza nu mi-ar displacea...si ar avea si mai putini km si ar fi si mai nou ex:2003-2004:d Aveti idee cum sunt masinile din vitan?sunt masluite la km...asa as fi auzit. Sau alte probleme de genu...E cineva pe aici care si-a luat din vitan masina? Ce probleme a avut cu ea? Daca a avut. Ce a trebuit sa schimbe la ea dupa ce a luat-o.
Pisicu' is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:59   #23
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

de ce ibiza? e mai mica decat un golf. mai bine un leon modelul precedent
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 23:29   #24
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

octavia...parerea mea...e o masina buna si parca totusi nu se compara cu ibiza...
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 00:15   #25
Pisicu'

Stage 1
 
Pisicu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

M-am gandit la ibiza pentru ca pot gasi una la banii astia cu mai putini km si mai noua cu vreo 2 ani....fata de leon sau octavia(modelele vechi bineinteles). Plus ca nu cred ca consuma nici mult si arata ok. In orice caz mai caut...nu ma las batut asa usor Nu vreau sa ma grabesc sa iau o decizie pe care sa o regret apoi.
Pisicu' is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 11:29   #26
H0lyBoy

Stage 4
 
H0lyBoy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[VW]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Fiecare stie cate ceva:P....oricum incearca sa le conduci pe mai toate....asa iti dai shy seama care e mai fiabila,mai potrivita pt tine....Uite de exemplu eu am un Golf 4 TDI si sunt foarte multumit de el...consum foarte redus...6 % in oras, 5,5 % afara....de piese nu mai vorbesc....ieftine shy gasesti oriunde...shy ink o chestie buna pt Golf este ca gasesti piese de tuning foarte repede....plus ca marea majoritate a mecanicilor stiu foarte multe despre Golf...eu am 130000 de km si nu am schimbat nimik la masina mea(in afara de consumabile)...oricum ramane alegerea ta....dar nu merita sa te grabesti....incearca marfa prima data:P
H0lyBoy is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 01:54   #27
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Quote:
Originally Posted by H0lyBoy View Post
Fiecare stie cate ceva:P....oricum incearca sa le conduci pe mai toate....asa iti dai shy seama care e mai fiabila,mai potrivita pt tine....Uite de exemplu eu am un Golf 4 TDI si sunt foarte multumit de el...consum foarte redus...6 % in oras, 5,5 % afara....de piese nu mai vorbesc....ieftine shy gasesti oriunde...shy ink o chestie buna pt Golf este ca gasesti piese de tuning foarte repede....plus ca marea majoritate a mecanicilor stiu foarte multe despre Golf...eu am 130000 de km si nu am schimbat nimik la masina mea(in afara de consumabile)...oricum ramane alegerea ta....dar nu merita sa te grabesti....incearca marfa prima data:P
unde ai tu consum 6 % in oras? ....kred k glumesti.....nici makr cel mai slab pt k ai zis k ai TDI.....deci 1,9 de 90 de calutzi.....nu consuma DOAR 6 in oras.....si mai are si 1 tona 400 masina...si tu zici k consuma 6 tare kestia.......probabil ai ceva probleme cu comp de bord.....k dak ai face tu calculul la kta motorina bagi.....zic eu k e undeva la minim 7 ....si asta in conditii normale de trafic ...nu vb de blocaje...coloane...etc
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 14:37   #28
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,193
Member of:
[VW]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
unde ai tu consum 6 % in oras? ....kred k glumesti.....nici makr cel mai slab pt k ai zis k ai TDI.....deci 1,9 de 90 de calutzi.....nu consuma DOAR 6 in oras.....si mai are si 1 tona 400 masina...si tu zici k consuma 6 tare kestia.......probabil ai ceva probleme cu comp de bord.....k dak ai face tu calculul la kta motorina bagi.....zic eu k e undeva la minim 7 ....si asta in conditii normale de trafic ...nu vb de blocaje...coloane...etc
Probabil in Oradea nu ii asa aglomerat ca in Bucuresti,Timisoara etc.6% ma indoiesc si eu ca iti ia, cel putin 7l .Pisicu si eu imi caut masina numa ca eu dispun de o suma mai mica cu 1 000 de euro decat tine si caut un golf 4 in Germania si sper sa gasesc ceva, in 8 000 sigur gasesti un Golf bun.
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 15:50   #29
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Quote:
Originally Posted by *-_Speed_-* View Post
Probabil in Oradea nu ii asa aglomerat ca in Bucuresti,Timisoara etc.6% ma indoiesc si eu ca iti ia, cel putin 7l .Pisicu si eu imi caut masina numa ca eu dispun de o suma mai mica cu 1 000 de euro decat tine si caut un golf 4 in Germania si sper sa gasesc ceva, in 8 000 sigur gasesti un Golf bun.
ms k ma aprobi
iar pt Pisicu': sugerez sa te uiti si dupa un seat leon modelul precedent....sigur gasesti un 1,9 tdi de 90 sau 101 cai....dar nu kred k sub 150k km la banii de kre dispui tu....dar te-ai incadra cu tot cu taxa de prima inmatriculare in astia 8000 de euro
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 22:34   #30
H0lyBoy

Stage 4
 
H0lyBoy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[VW]
Default Re: 8.000 euro disponibili...grea decizie...ma ajutati???

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
unde ai tu consum 6 % in oras? ....kred k glumesti.....nici makr cel mai slab pt k ai zis k ai TDI.....deci 1,9 de 90 de calutzi.....nu consuma DOAR 6 in oras.....si mai are si 1 tona 400 masina...si tu zici k consuma 6 tare kestia.......probabil ai ceva probleme cu comp de bord.....k dak ai face tu calculul la kta motorina bagi.....zic eu k e undeva la minim 7 ....si asta in conditii normale de trafic ...nu vb de blocaje...coloane...etc


Hmmm.....chiar ieri am facut consumul,cu 50 de litri am facut 772 de km exact....
deci poti sa faci tu calculele....nu ma complic.....adevarat ca in oradea nu e precum in bucuresti....si depinde foarte mult stilul de condus....deci uite ca se poate un consum asa de mic la o astfel de masina.....si in plus este un consum normal.....uita`te la o skoda`.....consum shy mai mic.....iar eu am 101 cai....deci nu e cel mai slab motor
H0lyBoy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -