Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-07, 01:42   #16
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Quote:
Originally Posted by ct-50-SHP View Post
este adevarat ce zice lumea ca dupa 2,3 ani incep sa cada....este adevarat ca eu nu stiu ce sa mai cred...daca aveam toti banii ma orientam spre altceva dar din pacate....(....va rog eu sa imi spuneti si mie ce sa fac...toate com. sunt binevenite....
Nu au cum sa cada dupa 2,3 ani la un condus normal, adica daca nu o rupi tu nu cred ca o sa ai vreo problema in 2,3 ani si chiar mai mult. Tu intrebi daca iei Logan dar nu zici de ce suma dispui si nici ce vrei sa faci cu masina. Logan poate sa coste 7000 euro sau chiar 9500. Daca te bagi la un 1.5 dci de exemplu trebuie sa dai 9200 euro. In banii astia zic sa te orientezi catre un VW Polo care costa 10.000 euro cu toate taxele. Nu o sa ai atatea optiuni si n-o sa poti sa mai cari atata cu el dar e altceva...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 02:12   #17
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

daca nu ma insel poate sa ajunga si pe la 11 mii un 1.6 16v full,am mers azi cu unu si am fost multumit...

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Nu au cum sa cada dupa 2,3 ani la un condus normal, adica daca nu o rupi tu nu cred ca o sa ai vreo problema in 2,3 ani si chiar mai mult. Tu intrebi daca iei Logan dar nu zici de ce suma dispui si nici ce vrei sa faci cu masina. Logan poate sa coste 7000 euro sau chiar 9500. Daca te bagi la un 1.5 dci de exemplu trebuie sa dai 9200 euro. In banii astia zic sa te orientezi catre un VW Polo care costa 10.000 euro cu toate taxele. Nu o sa ai atatea optiuni si n-o sa poti sa mai cari atata cu el dar e altceva...
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 14:50   #18
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
Tu chiar peste tot postezi de dragul de a posta ?
Te inteleg ca esti fan Golan,dar eu unul nu le suport.
Care-i problema?Pentru mine Dacia nu e masina,si din ce vad in parcul tau auto,chiar nu inteleg cum poti lua apararea unui Logan.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 00:40   #19
mihai2303

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 4
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Am la firma vreo 6 Logan-uri. Cateva sunt aproape bine de 100.000 de km si se conduc ca noi, mi se pare sincer incredibil (comparand cu vechea Super nova). Am vazut taxi cu 130.000 ca noi. Deci taxi. ia gropile beton si e un jeep autohton pe bune. intra tu cu opel pe camp d.ex.

Pret bun, ia-ti Laureat, sau oricum cu AC ca vara mori altfel.

Pe de alta parte insa dupa mine orice masina trebuie s-o iei cu ABS. Chiar daca eu ma descurc si fara (abs manual, ridicat picior de pe frana ), cu e mult mai bine, si ce sa zic, uneori 400 EUR pot valora si viata.

Depinde insa pt. ce o sa folosesti masina. Pt. drum inafara in Ro cu depasiri, hm. clar Loganul nu e foarte sportiv to say the least. Eu aleg Opel Astra Classic II cu portbagaj mare - 1.4 e absolut super, sportiv, pret f. bun, as zice comparabil cu Logan cu dotari si putere similare, dar cu totul altceva. Se chinuie un pic cu 4 oameni si bagaje (si sportiv - pentru buget vorbesc), dar e super ok 1.4. Chiar nu se compara. Sau Astra new mai confortabil si fin, +1500 EUR, parca un pic mai putin sportiv. Sau Skoda octavia 1/2 e mai inalta si mai putin sportiva, dar super ok, stiti portbagajul .

Depinde de tine cum esti.

In Concluzie pentru cineva care conduce calm si pretul conteaza f.mult sau merge pe drumuri proaste sau f. mult in oras unde nu conteaza mult Logan este excelent. Nu se merita Diesel decat daca faci multi km pe an - si in special daca astia sunt in oras. min. 30.000 pe an. 1.4 este ok nu e mare diferenta la 1.6 (daca stii sa conduci adica turat)

Daca conduci un pic mai sportiv uita de logan - Opel Astra Classic daca n-ai bani e o super solutie. te trimit la un prieten de la opel daca vrei.
mihai2303 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 00:42   #20
mihai2303

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 4
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Clio symbol nu se merita deloc. Poate doar pentru fete, cu diesel pentru oras.
mihai2303 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 23:04   #21
sabb

Stage 2
 
sabb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 37
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

eu zic sa iei logan daca vrei merita si daca se strica nu se strica imediat poate peste 3 ani minim si atunci poti da cateva sute de mii pe o piesa de skimb asa k merita!
sabb is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 11:19   #22
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Quote:
Originally Posted by sabb View Post
eu zic sa iei logan daca vrei merita si daca se strica nu se strica imediat poate peste 3 ani minim si atunci poti da cateva sute de mii pe o piesa de skimb asa k merita!

Sute de mii????

Poate vrei sa spui zeci de milioane, piesele de logan sunt infiorator de scumpe si pe langa astea, surprinzator, tocmai cand iese din garantie pica toate. Pentru ca daca iti faci ceva pe garantie ti-l carpeste, iar cand numai e in garantie ii zice ca trebuie sa-l schimbi.
Terminati-va cu sfaturile astea!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 14:26   #23
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

mah al meu e iesit din garantzie de ceva vreme si nu a picat nimic
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 17:14   #24
alinmob

Stage 1
 
alinmob's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

nu cred ca o sa ai probleme cu loganul dar daca poti ia-ti altceva,pentru o diferenta mica de bani poti sa iei un opel corsa , intra pe pagina la opel sa vezi preturi , si-a luat un priten si e foarte multumit de el.
alinmob is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 18:40   #25
armin

Stage 5
 
armin's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 683
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

nu mi-as lua logan,albea,fabia si alte cutii de-astea de conserve in vecii vecilor.De ce vrei masina noua?Crezi ca o sa fii scutit de probleme?Eu am avut masina noua si dupa ce am terminat leasingul am vandut-o la juma de pret cu doar 32.oookm(era vorba de un citroen c3 care m-a dus fara casco pe 3 ani 15300 si am vandut-o cu 8300).Super nasoala masina.In afara de consum care era super,altceva nimic...varza.
acum am un bmw seria 3 din 2000 pe benzina si sunt de 10x mai multumit decat de cealalta.Sfatul meu e sa nu te iei dupa toti "cunoscatorii" care stiu ei cum e cu piesele,consumul etc.
in concluzie,prefer o masina premium mai veche decat o "coaja" de-asta noua.
armin is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 18:59   #26
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Ai dreptate, de asta am un prieten care si-a luat masina din Ger din 2004 si dupa 6 luni i-a picat turbina si a mai dat o GROAZA de $$$ si pe aia.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 19:04   #27
armin

Stage 5
 
armin's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 683
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Ai dreptate, de asta am un prieten care si-a luat masina din Ger din 2004 si dupa 6 luni i-a picat turbina si a mai dat o GROAZA de $$$ si pe aia.
pai cine va pune tati sa va luati diesel....vad ca e o manie generala
armin is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:31   #28
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

n-as arunca 11000 euro p eun logan 16v nici batut... 11000 euro?!??! de banii aia imi iau ceva SH foarte bun sau orice altceva nou. loganul nu merita mai mult de 7-8000 euro
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 01:56   #29
DementuL

Stage 5
 
DementuL's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 446
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

cum sa dai 7000 - 9500.. sau cat o fi un logan... sa nu imi zica cineva ca nu se strica loganurile ca parintii mei in domeniul pieselor auto se ocupa deci la fiecare tip de dacie tot mai mare e valu de clienti pe timp ce trece de la aparitia modelelor pe cand la o skoda octavia de exemplu stai ca prostu si faci aproape 200.000 km in 3 ani .. si nu se strica absolut nimic in afara de niste probleme cu xenonul care fratemio a fost primul de la reprezentanta care a avut acel gen de problema...binenteles daca schimbi tot la timp...
DementuL is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 11:17   #30
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: sa imi iau logan sau sa nu??????????

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
n-as arunca 11000 euro p eun logan 16v nici batut... 11000 euro?!??! de banii aia imi iau ceva SH foarte bun sau orice altceva nou. loganul nu merita mai mult de 7-8000 euro
de 11000 iei un Astra 1.7 CDTI 100cp cu optiuni peste logan si cu putini km
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -