Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-12, 16:00   #1
dumi4all
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Pareri masina decapotabila

Salutare tuturor,am hotarat de curand sa-mi schimb masina si as dori una decapotabila.Mentionez ca am avut un volkswagen polo si as dori ceva cu mai multi sportiv (ma gandeam 120+ CP).

Despre masina,nu ma intereseaza numarul de locuri si nici consumul in mod deosebit dar as vrea sa stiu niste pareri despre ce sa aleg.
Pretul maxim 6500.

Multumesc anticipat.
dumi4all is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 21:01   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri masina decapotabila

bertone sau miata...asta daca nu vrei un bmw sau merc dar habar nu am de nimic legat de marcile alea
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 21:13   #3
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: Pareri masina decapotabila

Quote:
Originally Posted by dumi4all View Post
Salutare tuturor,am hotarat de curand sa-mi schimb masina si as dori una decapotabila.Mentionez ca am avut un volkswagen polo si as dori ceva cu mai multi sportiv (ma gandeam 120+ CP).

Despre masina,nu ma intereseaza numarul de locuri si nici consumul in mod deosebit dar as vrea sa stiu niste pareri despre ce sa aleg.
Pretul maxim 6500.

Multumesc anticipat.
la 3500 in germania gasesti bmw e46 din 2000+ cu piele cu tot(decapotabil) cu inscrisu' dai in jur de 1000-1500 euro dar poti da statul in judecata si ii recuperezi,in tara nu prea sunt variante frumoase(iti place pejo?sau opel tigra?) cu putin noroc gasesti un bertone(opel) daca mi'as lua masina din tara in banii astia mas orienta spre bmw e36 (il iau eftin si restu de bani ii bag in aranjari de ese bijuterie) sau daca esti pasionat poti lua un urs(e30) tot decapotabil dar sunt mai rare,mult noroc la gasit masina(daca te gandesti la germania trimite'mi un pm si iti dau un link cu toti pasii pentru a aduce si inmatricula masina)
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 10:55   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri masina decapotabila

Audi A4 cabrio, Mercedes SLK, Mazda MX5, BMW E46 cabrio toate fabricate dupa 2000.

Personal as alege A4-le.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 18:23   #5
dumi4all
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Re: Pareri masina decapotabila

Multumesc pentru raspunsuri,m-am uitat pe site dupa cele de mai sus,si cred ca Mazda MX-5 se incadreaza cel mai bine.Cea de jos e singura pe care am gasit-o in buget,cum vi se pare?

http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11493819.html
dumi4all is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 19:43   #6
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Pareri masina decapotabila

Quote:
Originally Posted by dumi4all View Post
Multumesc pentru raspunsuri,m-am uitat pe site dupa cele de mai sus,si cred ca Mazda MX-5 se incadreaza cel mai bine.Cea de jos e singura pe care am gasit-o in buget,cum vi se pare?

http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11493819.html
Huuuuu, e faina masinuta. Numa ca e prea mica, masina cu doua locuri. Mai poti duce o persoana cu masina aia. Daca nu te deranjeaza, atunci e super. E mica si usoara, si din cauza asta, e rapida, agera. Eu cum sant mai analt, cred ca mi-ar atinge capu tavanul.
Si asta ar fi un dezavantaj.
Daca antrebi mai multi mecanici, cum am facut si eu, sau altii care au avut decapotabila, cred ca aproape toti o sa-ti zica ca nu le-ar trebui decapotabila. Daca ai antrebi de ce ? Nu stiu sa-ti raspunda concret. Poate de aia, ca sant multi ciuflungari care din invidie, sau ca n-au ce face, ai taie prelata. Si atunci intra apa si frigu. Iar sa o peticesti, arata naspa. Plus ca, poate asa dintr-o data, sa nu-ti mai functioneze anchiderea si deschiderea la decapotabila. Apoi ai pus-o. Aia manuala e mai sigura, aia funtioneaza totdeauna. Dar daca tu nu-ti bati capul cu asa ceva, atunci cumparao.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 22:36   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri masina decapotabila

Sa-mi fie cu pardon dar e SUNT nu SANT si e INTREBI nu ANTREBI, INCHIDERE nu ANCHIDERE etc etc etc ... franz, mai corect scrie google translate decat scrii tu. In fine (nu an fine), e complicata limba romana ...

Arata bine masina din link. Daca nu te deranjeaza faptul ca are 2 locuri e o masina cinstita.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 10:34   #8
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Pareri masina decapotabila

mx-5 este o masinuta faina...insa daca o iei in aceiasi bani ca un Mercedes CLK deja nu mai merita....cu mercedes ai un interior mai luxos si 2 locuri in plus; in principiu mai multa masina pentru banii dati...
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 11:06   #9
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Pareri masina decapotabila

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
mx-5 este o masinuta faina...insa daca o iei in aceiasi bani ca un Mercedes CLK deja nu mai merita....cu mercedes ai un interior mai luxos si 2 locuri in plus; in principiu mai multa masina pentru banii dati...
Daa, este adevarat. Mercedesu e spatios, mai luxos, 2 locuri in plus... Numai ca e puturoasa de numa. Eu am avut un CLK, 136 cai, motor de 2000 cm3. E foarte puturoasa. Si papa si mult pt ca are o caroserie cam grea.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 12:21   #10
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Pareri masina decapotabila

uiti ca exista varianta CLK 200 Kompressor
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 14:58   #11
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Pareri masina decapotabila

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
uiti ca exista varianta CLK 200 Kompressor
Ala cu 163 de cai ? Am uitat de ea. Daaa, si asta ar fi o varianta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 16:30   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri masina decapotabila

Parerea mea ca decat CLK 200 Kompressor mai bine A4 1.8T. E strict parerea mea (nu ca ar fi mai buna sau alte cele dar imi place mie mai mult). :P
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 20:17   #13
dumi4all
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Re: Pareri masina decapotabila

Mercedes poate as mai gasi,dar A4 nu prea cred,cel putin in stare buna,iar mercedes-ul nu mi se pare prea aratos (la fel parere personala).
Poate se vor ieftini tinand cont ca vine iarna.
dumi4all is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 13:31   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Pareri masina decapotabila

toyota MR2? Miata sau Bertone. daca vrei prin germania mai gasesti ceva masini, dar sa fii atent la norma de poluare, banii de taxa si banii de drum
steffan is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 19:59   #15
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pareri masina decapotabila

Daca se grabeste o inmatriculeaza cu scutire de taxa.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -