Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-13, 00:27   #16
wdietmar

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Totusi daca locuiesti in germania si cumperi o masina de acolo de cate ori poti lua numere zoll(galbene sau rosii) la o masina pe acelasi proprietar in contractul de vanzare cumparare?
poi nu ti se dau numerele pe numele proprietarului... eu de ex, le-am luat pe numele meu, si nu eram deloc proprietar... abia dupa aceea am mers la nemtzoaica si am facut cu ea contractul de vanzare-cumparare (un formular de la adac pe care l-am completat si eu, ca si cumparator, si ea, ca si vanzatoare) deci, teoretic, poti sa iei de cate ori vrei numere galbene... doar sa ai bani... ca in total, cu tot cu asigurare costa cam 106 euro... cca 75 asig, 18 placutele, si cred ca 13 le dai acolo la strasseverkehr, sau cum le zice.... si sunt valabile 5 zile
wdietmar is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 00:46   #17
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by wdietmar View Post
poi nu ti se dau numerele pe numele proprietarului... eu de ex, le-am luat pe numele meu, si nu eram deloc proprietar... abia dupa aceea am mers la nemtzoaica si am facut cu ea contractul de vanzare-cumparare (un formular de la adac pe care l-am completat si eu, ca si cumparator, si ea, ca si vanzatoare) deci, teoretic, poti sa iei de cate ori vrei numere galbene... doar sa ai bani... ca in total, cu tot cu asigurare costa cam 106 euro... cca 75 asig, 18 placutele, si cred ca 13 le dai acolo la strasseverkehr, sau cum le zice.... si sunt valabile 5 zile
Multumesc de raspuns wdietmar.Ionut tu ce spui?
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 09:48   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Multumesc de raspuns wdietmar.Ionut tu ce spui?
Numere galbene poti sa iei de 150 de ori pe zi, daca doresti. Ele sunt eliberate pe baza ID-ului, nu a masinii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 10:03   #19
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Numerele de export in Germania

Multumesc,inseamna ca numerele zoll rosii se pot lua doar o singura data?
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 26-07-13, 11:35   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Multumesc,inseamna ca numerele zoll rosii se pot lua doar o singura data?
Nu, poti sa iei la nesfarsit.
Conditia la numerele rosii e sa nu aiba masina deja. Deci poti lua al doilea rand dupa ce expira primul si tot asa.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-08-13, 14:12   #21
ione76
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

buna am si eu o dilema : -daca eu cumpar o masina din italia si dupa ce o radiez din italia, ii iau de pe net numere provizorii de germania pt 4-5 zile, masina are revizia inca valabila !!! am vre-o problema cu ea in ungaria sau pe drum ?? binenteles completand datele masini in foaia roz si cartea verde
va multumesc anticipat .
** pe net scrie ca numerele sunt valabile in toata europa !!!
ione76 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 18:20   #22
FlorinBR
 
FlorinBR's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by ione76 View Post
buna am si eu o dilema : -daca eu cumpar o masina din italia si dupa ce o radiez din italia, ii iau de pe net numere provizorii de germania pt 4-5 zile, masina are revizia inca valabila !!! am vre-o problema cu ea in ungaria sau pe drum ?? binenteles completand datele masini in foaia roz si cartea verde
va multumesc anticipat .
** pe net scrie ca numerele sunt valabile in toata europa !!!

Salut ! Si pe mine ma intereseaza aproape acelasi lucru ...Doresc sa cumpar masina din Olanda si sa i au numere de export ,rosii din Germania ....Poate ne ajuta cineva o informatie !
Multumesc !
FlorinBR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 18:24   #23
FlorinBR
 
FlorinBR's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

Se pot scoate numere de export "rosii" din germania ,care sa fie valabile incepand cu luna viitoare ? As dori numere de export pentru 1 luna ....vreau sa le fac pe 20 noiembrie dar sa fie alabile incepand cu data de 20 decembrie ! Credeti ca este posibil acest lucru ? Multumesc !
FlorinBR is offline   Reply With Quote
Old 10-11-13, 13:18   #24
mihaiztz2013
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

fratilor fara nr rosii nu se mai trece de unguri doar sa aveti bafta sa nu va opreasca
mihaiztz2013 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-13, 13:21   #25
mihaiztz2013
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

nu asa cv nu se poate sub nc o forma eu locuesc in germania si am incercat toate variantele
mihaiztz2013 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-13, 13:43   #26
mihaiztz2013
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

cine imi poate spune cit ma costa o platforma de la hannover germania pina la buzau
mihaiztz2013 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 00:12   #27
FlorinBR
 
FlorinBR's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

Ok . multumesc pentru raspuns . Cauta sa iei legatura cu cei de la Romfour,500 euro asa mi au zis mie pentru un opel vectra B 2000. Numai bine !
FlorinBR is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 13:03   #28
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Numerele de export in Germania

500E sa aduci o masina din germania pe platforma pana in tara??Mi se pare cam mult.Daca pretul masinii e 200e platesc mai mult platforma.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 29-06-17, 16:19   #29
Anghel Manolache
 
Join Date: Jun 2017
Posts: 0
Default Re: Numerele de export in Germania

Salut,sunt nou pe forum si am o întrebare, stie cineva cat costa asigurarea pentru numerele de zoll,pentru o luna la un motor de 2.5 diesel?mulțumesc

Last edited by Anghel Manolache; 29-06-17 at 16:25.
Anghel Manolache is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -