Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-12, 17:00   #1
stefix
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 0
Default Numerele de export in Germania

Cum se pot obtine numerele provizorii de export in Germania ca de cand cu ungurii nu se mai poate trece cu numerele de zoll pe la ei? Sau stie cineva vre-un truc? Daca nu, va rog cine stie spunetiimi si mie cum se obtin numerele pe 30 de zile si cam ce trebuie facut, chiar si preturi aproximative. Va multumesc anticipat
stefix is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 21:14   #2
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Numerele de export in Germania

Daca o cumperi de la PF il convingi sa ti-o lase cu nr permanente pt 1-2 zile cat iti ia sa ajungi acasa + acte + contract vanzare-cumparare. Legislatia lor le permite sa radieze o masina doar pe baza copiilor dupa acte de catre proprietar, chiar daca tie iti lasa toate actele in original.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 21:16   #3
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by cristim1 View Post
eu am inmatriculat de curand masina in bulgaria
ieftin si bun, iar firma asta a fost foarte de incredere.
incercati
In alta parte nu poti sa faci reclama?
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 23:39   #4
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Numerele de export in Germania

Saptamana trecuta au venit doi prieteni cu mine din Germania cu numere galbene, au scapat doar cu o mica atentie in vama. Poti sa treci si cu galbene, doar ca daca ai cateva controale pe drum, s-ar putea sa te coste cat ar fi numerele rosii Daca masina are TUV, cauta sa-ti iei numere rosii, neamtul nu prea isi tine in continuare in circulatie cand vrea sa o vanda, si chiar daca ar fi asa, cam greu sa aiba incredere in tine sa ti-o lase asa, chiar si pentru cateva zile. Deci solutiile ar fi: numere galbene si euro pusi deoparte pentru unguri, numere rosii daca masina are TUV, platforma sau am mai auzit ceva de numere de handler maghiare, dar nu stiu mai multe detalii
__________________
4MOTION is the real "shit"

Asistenta rutiera non-stop !!!
0747 405 824
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 21:41   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Sau, avand numere galbene + carte verde, poti sa faci scandal, pentru ca ai tot dreptul sa intri la tine in tara, nimeni nu-ti poate interzice.

Ideea e ca nu exista nicio legislatie care sa spuna ca tu n-ai voie sa circuli cu numerele galbene in afara Germaniei, atata timp cat ai carte verde, indiferent daca e sau nu valabil TUV-ul.

Eu am venit in iunie din Germania cu nr galbene si n-am avut nicio problema.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:12   #6
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Numerele de export in Germania

Deci parerile sunt impartite la capitolul trecere pe la unguri,ma face tot mai mult sa cred ca nu mai e combinatie cu numerele galbene
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:01   #7
wdietmar

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Sau, avand numere galbene + carte verde, poti sa faci scandal, pentru ca ai tot dreptul sa intri la tine in tara, nimeni nu-ti poate interzice.

Ideea e ca nu exista nicio legislatie care sa spuna ca tu n-ai voie sa circuli cu numerele galbene in afara Germaniei, atata timp cat ai carte verde, indiferent daca e sau nu valabil TUV-ul.

Eu am venit in iunie din Germania cu nr galbene si n-am avut nicio problema.

Ajuta-ma te rog frumos... am citit fel si fel de indrumare pe forumuri, dar sunt ACUM in germania si nu stiu sigur ce trebuie sa fac... masina nu are tuv (verif tehnica de aici).
Mi s-a spus ca imi trebe doar numere galbene (kurzzkenzeichen) si asigurare, cca 90 de euro.

Intrebari...

1. trebuie si imnatriculata aici, sau doar sa cumpar numerele galbene si asigurarea de la .. si aici iar nu stiu...
a) strassennverkehrs,
b) zulassungstelle, sau
c) landratsamt ?
Am inteles ca aici iti da un talon roz (fahrzeugshein), necomplectat (provizoriu, pe cele 5 zile cat ai valabilitatea numerelor) pe care il complectezi tu cu datele masinii...). Deci eu ma duc, iau numerele, asigurarea, talonul asta provizoriu, apoi ma duc la proprietar acasa, le complectez si pot sa misc masina, chiar si fara verificare (tuv).

2. unde mai trebuie sa merg si ce trebuie sa mai fac ? mentionez ca proprietarul are formular tipizat (contract), pe care il complectam amandoi.

3. daca mai tre sa merg undeva, proprietarul mai tre sa mearga cu mine daca am deja contractul tipizat completat cu el ?

4 dovada radierii nu-mi trebe ?


astept raspunsul tau cat mai rpd cu putinta.... multumesc frumos.


post scriptum...

rog pe ORICINE poate sa ma ajute cu raspunsuri, sa o faca... multumiri multe celui care o face

Last edited by wdietmar; 15-06-13 at 19:03. Reason: post scriptum
wdietmar is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:35   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Salut,
Din pacate, recent politia ungara nu mai recunoaste numerele galbene decat in prezenta unui TUV valabil.
Deci masina fara TUV si cu numere galbene nu va trece de Ungaria.

In alta ordine de idei, pentru numerele pe 5 zile, primesti asigurare si un talon roz pe care il completezi tu. De la vanzator primesti factura/contract de vanzare-cumparare, 2 brief-uri (verzi) si asigurare (asigurarea o primesti cand cumperi numerele).
Le poti cumpara de la zullasungstelle sau iti poate furniza vanzatorul (daca are). Intreaba de "gelbe kennzeichen" ca stiu ei despre ce e vorba.
Cu aceste numere, masina nu necesita identificare sau altceva.
Bafta!

Edit:
*poti misca masina in germania si austria fara tuv valabil, daca ai numere galbene
*dovada de radiere este o stampila pe Fahrzeugshein (brief mic), pe care scrie UNGULTIG (ne-valabil)
*proprietarul nu are de ce sa vina cu tine nicaieri, contractul intre voi doi spune ca masina e a ta, el nu mai are nimic de facut, doar s-o radieze daca nu a facut-o inca.

Last edited by ionut_cluj; 15-06-13 at 19:43.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:43   #9
wdietmar

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Salut,
Din pacate, recent politia ungara nu mai recunoaste numerele galbene decat in prezenta unui TUV valabil.
Deci masina fara TUV si cu numere galbene nu va trece de Ungaria.

In alta ordine de idei, pentru numerele pe 5 zile, primesti asigurare si un talon roz pe care il completezi tu. De la vanzator primesti factura/contract de vanzare-cumparare, 2 brief-uri (verzi) si asigurare (asigurarea o primesti cand cumperi numerele).
Le poti cumpara de la zullasungstelle sau iti poate furniza vanzatorul (daca are). Intreaba de "gelbe kennzeichen" ca stiu ei despre ce e vorba.
Cu aceste numere, masina nu necesita identificare sau altceva.
Bafta!


In primul rand, mersi ca ai raspuns asa repede.

In ungaria am inteles ca ne putem "descurca" cu ceva euro marunti.

Vanzatorul e pers privata. De unde imi da el factura ? Contract da, are.

Altceva nu imi mai trebuie nimic, in Ro nu imi mai cer astia nimic ? Nu mai trebe inscrisa, sau ceva ?


Mersi
wdietmar is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:47   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by wdietmar View Post
In primul rand, mersi ca ai raspuns asa repede.

In ungaria am inteles ca ne putem "descurca" cu ceva euro marunti.

Vanzatorul e pers privata. De unde imi da el factura ? Contract da, are.

Altceva nu imi mai trebuie nimic, in Ro nu imi mai cer astia nimic ? Nu mai trebe inscrisa, sau ceva ?


Mersi
Presupun ca te descurci cu un 50 de euro, depinde de cine dai.
E ok si contractul, am specificat factura /(sau) contract.
Nu mai trebuie nimic. Brief mare + brief mic + talon roz + asigurare. atat.
Inscrisa unde?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:51   #11
wdietmar

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Presupun ca te descurci cu un 50 de euro, depinde de cine dai.
E ok si contractul, am specificat factura /(sau) contract.
Nu mai trebuie nimic. Brief mare + brief mic + talon roz + asigurare. atat.
Inscrisa unde?



Aici, ... io stiu ?!?

Contractul ala tipizat nu trebuie inregistrat niciunde, gen notar, ceva ?
wdietmar is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:52   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by wdietmar View Post
Aici, ... io stiu ?!?

Contractul ala tipizat nu trebuie inregistrat niciunde, gen notar, ceva ?
Nu trebuie inregistrat nicaieri.
Numerele galbene pe masina inseamna ca masina e inscrisa. Tu completezi talonul cu datele tale si ale masinii. De-aia sunt numere provizorii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:56   #13
wdietmar

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
Default Re: Numerele de export in Germania

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu trebuie inregistrat nicaieri.
Numerele galbene pe masina inseamna ca masina e inscrisa. Tu completezi talonul cu datele tale si ale masinii. De-aia sunt numere provizorii.




Iti multumesc fff mult.


Mi-ai fost de mare ajutor.

Dietmar
wdietmar is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 19:58   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numerele de export in Germania

Cu placere.
Bafta!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-07-13, 23:59   #15
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Numerele de export in Germania

Totusi daca locuiesti in germania si cumperi o masina de acolo de cate ori poti lua numere zoll(galbene sau rosii) la o masina pe acelasi proprietar in contractul de vanzare cumparare?
__________________
valitataye is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -