Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-12, 19:38   #1
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Ajutati-ma sa decid !

Salutare tuturor, as dorii sa achizitionez o masina in luna august si am un buget in jur de 6500 E.
In primul rand as vrea sa fie pe benzina deoarece am sa folosesc masina mai mult in oras si cate 2 drumuri pe luna in afara lolcalitatii(in jur de 100km).
Am ramas axat pe 2 modele: - Ford Focus Mk2 nfl sau fl, hatchback sau sedan in cela mai rau caz cu motorizarea de 1.6 16v si Renault Megane Sedan II tot 1.6 16v.
Vreau sa tin cont foarte mult de anul de fabricatie (peste 2007, deoarece de la 01.ian.2012 v-a intra in vigoare taxa de poluare si nu as vrea sa ma leg la cap daca nu ma doare in cazul in care as vrea sa vand masina peste 2-3 ani), si de numarul de km(preferabil pana in 100k).
As fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva sfaturi legate despre fiabilitate, costuri de intretinere, siguranta si comfortul oferit. Cat despre mitul ca "Renault-ul este o masina ieftina dar scumpa la intretinere si cade foarte repede" nu stiu cat de adevarat este.
Nu vreau diesel fiindca nu fac drumuri lungi si nu am avut niciodata iar de bmw-uri si alte sportive m-am saturatsi nici nu mai am varsta.... Multumesc !
__________________
Vw Golf 4 '01 1.6 16v 105 cp

ex - Dacia Nova 1.6 GTI '00 72 cp
ex - BMW 318i e30 '85 110 cp
ex - BMW 525i e34 '89 170 cp
ex - Renault Megane Cabrio Karman Edition 1.6 16v '97
ex - Daewoo Espero 1.8 8v '95 95 cp
ex - Mercedes Benz C200 w202 '95 140cp
funkycosty is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 09:18   #2
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Thumbs down Re: Ajutati-ma sa decid !

Dintre Ford si Renault eu iti recomand ... un abonament RATB&Metrou !!
Alea de mai sus nu-s masini sa le cumperi SH !!
Au probleme cu ele si cei care le-au cumparat noi, darmite sa iei una SH ?!!
Poate un Ford il mai nimeresti mai bunicel,... dar ai chef de alba/neagra cu 6500 de euroi ?!

Daca ai avut BMW ..nu ai sa mai poti avea alta masina.Sau poate tii mortis sa te pedepsesti ..
Incearca sa te mentii sportiv, vei trai mult .

Last edited by marculescu; 07-06-12 at 09:21.
marculescu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 12:52   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

ford sunt masini foarte ok. recomand!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 13:05   #4
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
Focus Mk2 nfl sau fl
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 13:56   #5
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
ford sunt masini foarte ok. recomand!
Inseamna ca tu nu ai avut ford diesel TDCI...sincer a fost 20 de mil un injector
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 14:13   #6
cris.cristi

Stage 3
 
cris.cristi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 79
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
Salutare tuturor, as dorii sa achizitionez o masina in luna august si am un buget in jur de 6500 E.
In primul rand as vrea sa fie pe benzina deoarece am sa folosesc masina mai mult in oras si cate 2 drumuri pe luna in afara lolcalitatii(in jur de 100km).
Am ramas axat pe 2 modele: - Ford Focus Mk2 nfl sau fl, hatchback sau sedan in cela mai rau caz cu motorizarea de 1.6 16v si Renault Megane Sedan II tot 1.6 16v.
Vreau sa tin cont foarte mult de anul de fabricatie (peste 2007, deoarece de la 01.ian.2012 v-a intra in vigoare taxa de poluare si nu as vrea sa ma leg la cap daca nu ma doare in cazul in care as vrea sa vand masina peste 2-3 ani), si de numarul de km(preferabil pana in 100k).
As fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva sfaturi legate despre fiabilitate, costuri de intretinere, siguranta si comfortul oferit. Cat despre mitul ca "Renault-ul este o masina ieftina dar scumpa la intretinere si cade foarte repede" nu stiu cat de adevarat este.
Nu vreau diesel fiindca nu fac drumuri lungi si nu am avut niciodata iar de bmw-uri si alte sportive m-am saturatsi nici nu mai am varsta.... Multumesc !
la bugetul tau iti poti lua si Corsa D benzina chiar spre 2009 , si destul de ieftina la intretinere
cris.cristi is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 17:51   #7
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Masina am sa o folosesc mai mult pt. a ma deplasa la munca si acasa, si la cumparaturi(aprox. 30-50km pe zi), deaceea nu as vrea diesel. Am auzit ca sunt scumpe la intretinere. Stiu ca Ford-urile sunt fabricate in Romania si Renault-ul la turci aproximativ cam toate masinile cumparate de noi din tara, dar am nevoie de un sedan si cat mai nou la an. Exceptand loganurile.
Cristi cat despre Corsa D mi se pare destul de mica masina.....Oricum multumesc si astept in continuare parerile voastre.
funkycosty is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 18:24   #8
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

salut!
la mine in familie este un astra g 2.0 diesel si pot spune ca nu au fost probleme cu el , doar consumabilele . iti recomand tot un astra g benzina (la astra g intretinerea este ieftina)
http://www.aut ovit.ro/opel-astra-C23263488.html
http://www.aut ovit.ro/opel-astra-C24616583.html

am gasit si un cordoba . dar motoarele 1.4 din auzite am inteles ca sunt lenese.
http://www.aut ovit.ro/seat-cordoba-C23760399.html

Bafta cu achizitia si sper ca ti-am fost de folos
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 19:06   #9
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Clar Fordul. Ia-l ca nu e asa prost cum zice lumea pe aici. E o masina decenta, nu poti cere prea mult de la ea. E o masina pentru viata de zi cu zi. Am mers prin Italia cu una vreo 2 saptamani din 2007 era 1.6 diesel 90 cp si nu am avut ce sa ii reprosez in afara faptului ca avea prea putini cai. In rest pentru cat dai pe ea e cea mai buna alegere dupa mine. Ai mai putea lua o Astra H care si astea sunt bune si intretinerea e ieftina. Ai ceva variante aici. In locul tau m-as orienta la ceva mai vechi si calitativa si iarasi poate o sa-mi sara lumea in cap ca numai cocalarii isi iau 320D, insa eu un 320D mi-as lua la banii astia, inmatriculata dupa 2007 si ai scapat si de unele minusuri de calitate care le au cele pe care le-am enumerat mai sus. Si daca tot vad ca ai avut BMW, sa stii ca nicio masina nu o sa mai fie ca BMW'u dupa ce schimbi, o sa fie diferenta de la cer la pamant. Am prieteni care au dat BMW si si-au luat astra sau golf si isi bagau unghia in gat de oftica. Asa ca mai gandeste-te.
__________________
http://siltis.lt/23dc7

Last edited by Raresh01; 07-06-12 at 19:10.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 01:09   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

20 de mil? si e vina mea ca nu stii de unde sa le cumperi?

focus-ul este o masina chiar buna, iar motorul 1.6 tdci unul fiabil si foarte reusit.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 05:06   #11
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Ford-ul mk2 e o masina buna, destul de noua ca conceptie, cu multe dotari, iar motoarele pe benzina la ford sunt nemuritoare. Motorul pe motorina de 1.6 TdCI e ecomonic si trage bine, dar din pacate cad injectoare dupa 200 k, si sunt destul de scumpute, nu chiar 2000 de ron, dar sunt 1000-1100 cu piesa veche la schimb. Eu as zice sa nu iei in considerare meganul. E o masina ieftina si proasta calitativ, cu piese foarte scumpe. In plus, nu cred ca ai vrea sa stii cum se schimba un bec la megane , dai roata jos ai o gaurica in protectia de plastic de la aripa, si pe acolo schimbi becul, ceva gen chirurgie pe creier cu manusi de box . In loc de Megane, daca vrei confortul frantuzesc ai putea lua in considerare varianta Peugeot 308, mult reusit si mai fiabil. Varianta pe benzina de 1,4 e o motorizare buna, dar cel mai reusit motor e cel de 1.6 diesel si 110 CP. Am avut una ca masina de serviciu, trage foarte bine la cel mai mic consum pe care l-am scos vreodata cu o masina, cam 4%.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 09:58   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

si ce crezi... motorul de 1.6 hdi de pe 308 este acelasi cu cel de pe focus
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 16:26   #13
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

I-ati omule un BMW-Audi-VW-Skoda (insiruire ca pret descrescator) si 10 ani nu mai ai grija masinii. Sunt masini fiabile care ofera mai mult decat un "covrig" !
Vad ca discutia s-a impotmolit in jurul masinilor de plastic cu motivatii gen "4% consum"... pai n-ai 2 vieti, mai adaugi 2 -3 litri la consum si elimini durerile de cap in alte privinte.
Cu cat cauti masina mai economica ..cu atat pagubesti mai mult !!! Este legea balansului de costuri ...inca nu s-a inventat masina si economica si performanta si sigura si confortabila si solida toate la un loc. Daca s-ar fi putut inventa o produceau Mercedes.
Unde gasesti consum mic gasesti si mult plastic + calitate mediocra.
Vrei siguranta, confort , calitate.. platesti in plus si un + la consum , etc.
marculescu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 16:28   #14
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

Pai sa o luam logic


un motor de 1.4 la 100 km/h in treapta a 5 a sta la 3400-3600 rpm nu?

Cand la

un motor de 1.8.,2.0 la 100 km/h in treapta a 5 / 6 a sta cam la 3000 rpm ?


Daca merge mai turat nu consuma mai mult?
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 16:41   #15
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: Ajutati-ma sa decid !

tabokubmw sunt foarte deacord cu tine ca nu ai ce sa ceri de la un motor de 1.4mpi. Cat despre Mercedes Jos Palaria nu am ce sa zic......Mercedes am in momentul de fata un Class C200 din '95 benzina hidramat si sunt foarte multumit de el.
Am avut motor de 1.800 ccm si mi-am pus 2000 ccm acum si consuma mai putin. Asta este teoria la Mercedes cu cat e motorul mai mare cu atat consuma mai putin si am simtit-o pe pielea mea. Imi pare rau ca nu pot aduce masina asta in tara fiindca stau intr-o tara non-euro si m-ar costa exagerta de mult taxa de prima inmatriculare. dar in fine la ce preturi au service-urile de mercedes la noi si ce calitate ofera mai bine lasa. Multumesc !
funkycosty is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -