Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-12, 22:13   #1
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Default Sfat achizitionare masina - 6000 !

Salutare!

As dori sa imi cumpar o masina 5000-5500 + inmatriculare sau 6000 inmatriculata.

Optez pentru urmatoarele marci: Audi A4, VW Golf 5, Opel Astra 1,7 / 1,9 Hatchback, in aceasta ordine.

Dar, as avea nevoie de cateva pareri de la voi, cei care stiti probabil mai multe decat mine, despre consum, costuri de intretinere in timp.

Ca sa fie mai clar, pun in continuare link-uri cu cate un model din fiecare, dat ca exemplu tocmai de pe 4tunning.ro, pentru a vorbi mai la subiect:

Audi A4:
http://audi.anunturi-auto.4tuning.ro...-11558312.html
http://audi.anunturi-auto.4tuning.ro...-11504363.html

VW Golf 5:
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...-11474074.html
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...-11271492.html

Opel Astra:
http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...-11153151.html
http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...-11552922.html

In momentul de fata nu sunt hotarat spre un model anume, toate au avantaje si dezavantaje. Dar din discutiile cu voi poate imi dau seama ce imi doresc, de fapt, sau daca conteaza ce imi doresc mai mult decat ceea ce stiu sigur ca imi pot permite.

Multumesc pentru pareri, idei, sfaturi!
Andrei
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 17:09   #2
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Smile Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Nimeni nimic?
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 17:54   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Personal as alege dintre A4 si Golf5 cea care e mai noua si in al doilea rand care se-apropie cat mai mult de dotarile vrute de tine. Nu zic nimic de km ca ce-i in bord nu e si-n realitate in 90% din cazuri.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 18:08   #4
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Sper sa reusesc saptamana aceasta sa conduc fiecare model, sa vad cum e, nu doar in poze.

Ma intereseaza concret cat difera costurile de intretinere la un A4 vs Golf5 vs Astra. Ma refer la consumabile, schimburi de ulei, filtre, tot ceea ce presupune intretinerea masinii.

Costurile de reparatii sunt sigur mai mari pt Audi cu vreo 20-40% fata de VW si poate chiar cu 50% fata de Astra. (sa confirme/infirme cei care stiu)
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 15:54   #5
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Am optat doar pt diesel, dar cand ma gandesc ca o sa fac doar vreo 10-15k km / an cred ca ar trebui sa iau serios in calcul o benzinara.
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 19:48   #6
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

http://www.***********/volkswagen-polo-C24752021.html

Ce parere aveti ?

(inca nu am reusit sa vorbesc cu proprietarul)
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 21:50   #7
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Smile Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Sper sa apara link-ul catre site-ul urmator:

http://www.ecomaxgi.ro/opel/masinirulate

Opel Vectra C Design Edition

6 399 EUR negociabil

Model caroserie : Opel Vectra, Berlina
Fabricatie: 2005
Rulaj: 86,076 km
Combustibil: diesel
Motor: 1910cm2 (Putere 120 CP / 88 kW)
Transmisie: manuala
Norma Euro: euro 4
Culoare: negru
Numar de usi: 4/5
Tara de origine: Germania
Tara inmatricularii: Romania
Dotari:
jante aliaj OPC 18", xenon, proiectoare ceata, geamuri colorate, parbriz colorat(heliomat).

Securitate:
ABS, controlul tractiunii, alarma de fabrica, 6 airbag-uri, imobilizator, ESP

Confort:
geamuri electrice, oglinzi electrice, dublu klimatronic, inchidere centralizata, radio/CD/Mp3, servo directie asistat electric, volan reglabil in inaltime si adancime, computer bord, pilot automat, scaune incalzite, scaun sofer reglabil in inaltime, parbriz heliomat, roata de rezerva 16".

Istoric:
Full Istoric, primul proprietar, fara accident, garantie 3 luni.

Masina este de la Ecomax Cluj - dealer auto.


Va rog sa ma ajutati cu niste pareri?

Credeam ca exista lume pe forum, ori bat eu apa in piua si pun intrebari aiurea, ori s-au cam plictisit forumistii sa mai tasteze

Mersi anticipat pentru pareri!
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 21:54   #8
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Masina este a unui angajat Ecomax, cumparata de noua de la ei, cu carte service, toate alea.

Ce va zice? Poate fi de bine, da poate sa fie si de rau?

Motorul am inteles ca este de Fiat, nu stiu cat de bun este, cat duc aceste motoare. Electronica de pe Opel, comparativ cu VW, este la un nivel calitativ inferior?

Ce vreau de la masina este:

consum redus, sa nu necesite investirea unei sume semnificative de bani in urmatoarea perioada (1-2-5 ani), design potrivit pentru varsta de 26 de ani.
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 22:18   #9
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Salut!
Eu sincer in locul tau as opta pentru opel deoarece din cate stiu eu la consumabile sunt cele mai accesibile ca pret dintre nemtoaice.
Despre Opel Vectra C am vorbit acum o luna si un pic cu un proprietar de asa ceva care este foarte multumit. Nu am vorbit exact despre revizii si alte piese de schimb dar mi-a spus ca la reprezentanta iese cu revizia cu pana la 40% mai ieftin fata de o revizie la reprezentanta Fiat(pt Punto-ul sotiei).
Consumul este in oras dupa parerea mea destul de mare...~8l% in conditile in care eu am Renault Twingo 1.2 16v 75CP si imi consuma maxim 7.4l/100km...totusi luand in calcul dimensiunile masinii este ok. La drum intins isi spala pacatele din oras datorita cutiei de viteze in cu 6 rapoarte.
Despre design mie imi place cum arata si daca as fi avut posibilitatea ta la vremea achizitionarii masinii este f posibil sa fi optat pentru asa ceva...
Despre masina tinand cont de proprietar...cred ca este ok avand un rulaj de aproximativ 12300km/an.
Mult succes in a alege ceva care sa iti placa, sa iti satisfaca nevoile, dar si gusturile si bineinteles in a gasi o masina buna, ingrijita care sa nu necesite alte investitii in afara de consumabile.
petrlucy is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 05:50   #10
mur_andrey

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 0
Smile Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

petrlucy,
Multumesc pentru parerea argumentata!

O intrebare importanta vizavi de aceasta masina este urmatoarea:

Verific cartea service si vad ce consumabile s-au schimbat, dar eu nu ma pricep sa stiu ce ar mai trebui schimbat (daca nu s-a facut acest lucru) in perioada urmatoare. Este aproape la 100 k km si probabil se stie ca urmeaza inlocuite anumite piese.

Multumesc pentru indicatii!
mur_andrey is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 10:03   #11
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: Sfat achizitionare masina - 6000 !

Pai este destul de simplu...cam la orice masina la 90.000km ar trebui sa se verifice franele, antigelul, uleiul in cutia de viteze(se completeaza sau se schimba in functie de culoare si de cantitatea care se regaseste in vas),bujiile, bateria, si trebuie schimbat filtru aer,filtru ulei , filtru motorina, filtru polen, ulei motor. Nu stiu ce tip de distributie are masina daca este pe lant sau pe curea, daca este pe curea si a fost schimbata la 60.000 pana la 120.000 km stai linistit daca nu mi se pare ca exista o recomandare la 90.000 km in cazul celor pe lant se mai ung anumite piese(de aceasta informatie nu sunt 100% sigur deoarece am avut doar masini cu transmisie pe curea pana acum). in orice caz mai trebuiesc verificate curelele de la alternator si de la compresorul de AC(clima).
Cam astea tin de consumabile.
Fiind o masina pe motorina recomand inainte de a o achizitiona sa mergi la reprezentanta sa o pui pe tester si tot la ei se poate face si un test al injectoarelor. un injector de motorina costa enorm de mult...asa ca este bine sa fi precaut. in principiu daca s-a folosit carburant de calitate nu sunt probleme. De asemenea tot inaintea achizitie tot la reprezentanta sau la un alt service trebuie inspectata masina pe toate partile, inclusiv pe dedesupt, la directie, bielete , capete de bare. Sunt lucruri caare se repara dar nu are sens sa platesti in plus pt ele. pretul cerut in acel anunt se poate da strict pe o masina impecabila atat estetic cat si tehnic, care in afara de revizii in urmatorii 2-3 ani sa nu necesite investitii.
Mai pe scurt inainte sa cumperi masina stiu ca te va costa pe tine destul dar crede-ma merita mergi la reprezentanta o pui pe tester/diagnoza eventual faci si acel test de injectoare plus o inspectie a masinii pe toate partile.
Apoi consumabilele se schimba (de preferat cat mai curand dupa achizitionarea masinii) ca sa sti tu pe urma ca un an sau 10.000 km stai linistit
petrlucy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -