Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-12, 20:47   #1
RobotBoy

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Bmw E46

Salutare tuturor! Cum sunt cam tanar in varsta si ca user as vrea sa va intreb cate ceva despre o masina pe care as vrea sa mi-o cumpar. Este vorba de Bmw e46, 318 ca an pana in 2001, mai noua nu-mi permite bugetul.Ce parere aveti, la 19 ani este buna o astfel de masina? La ce ar trebuie sa fiu atent atunci cand o sa'mi cumpar? Care sunt costurile de intretinere? Care sunt cele mai frecvente probleme? Multumesc anticipat!

Last edited by RobotBoy; 30-04-12 at 20:56.
RobotBoy is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 07:03   #2
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Bmw E46

Quote:
Originally Posted by RobotBoy View Post
Salutare tuturor! Cum sunt cam tanar in varsta si ca user as vrea sa va intreb cate ceva despre o masina pe care as vrea sa mi-o cumpar. Este vorba de Bmw e46, 318 ca an pana in 2001, mai noua nu-mi permite bugetul.Ce parere aveti, la 19 ani este buna o astfel de masina? La ce ar trebuie sa fiu atent atunci cand o sa'mi cumpar? Care sunt costurile de intretinere? Care sunt cele mai frecvente probleme? Multumesc anticipat!
In primul rand fii atent ca sunt cu tractiune spate, daca esti incepator iarna se poate sa ai probleme mari cu ea. Nu este obligatoriu dar sunt rele.
Costurile de intretinere sunt destul de maricele pt o persoana simpla, motor mare, de aici pleaca un impozit mai maricel, o asigurare anuala de asemenea, si piesele, fata de o masina care poate fi pt varsta ta si mai ales incepator maxim 1.7
Succes la achizitionare.
oviac is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 11:52   #3
RobotBoy

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: Bmw E46

Quote:
Originally Posted by oviac View Post
In primul rand fii atent ca sunt cu tractiune spate, daca esti incepator iarna se poate sa ai probleme mari cu ea. Nu este obligatoriu dar sunt rele.
Costurile de intretinere sunt destul de maricele pt o persoana simpla, motor mare, de aici pleaca un impozit mai maricel, o asigurare anuala de asemenea, si piesele, fata de o masina care poate fi pt varsta ta si mai ales incepator maxim 1.7
Succes la achizitionare.
In momentul de fata am Focus 1.6 101 cp care nu prea ma incanta, deaia vroiam sa trec la ceva mai mare (berlina). Cu masini puternice am avut experiente, chiar si tractiune spate (ce-i drept, nu iarna). Oricum, iti multumesc si mai astept pareri, mai ales de la cei care au acest model.
RobotBoy is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 12:39   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Bmw E46

daca ai niste cauciucuri bune de iarna si le mai ai cat de cat cu covrigu' n-ai probleme.


in rest sunt masini fiabile, daca au si fost intretinute corect. ai grija ca pe la noi sunt destul de multe alergate cu care s-ar putea sa ai probleme mari.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 15:53   #5
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Bmw E46

Daca vrei sa vezi pe unde se invarte ca intretinere dai un search
pe:www.autokarma.ro
Si uita-te la preturile consumabilelor si al pieselor.Selectezi acolo
modelul si anul (iti dai seama mai costa si manopera)
Daca nu te deranjeaza un consum de 11-12% prin orase ca Bucuresti poti alege benzinarele:318i-320i
Cu toate ca cea mai buna afacere ar fi sa iei una diesel.Si daca faci asta iati un 320d Facelift.Sau de ce nu un 318d
vlad300 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -