Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-12, 15:43   #1
sevrajvl

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default [Sfaturi ]Cumparare Masina

Salutare as dori sa stiu si eu ce masina buna as putea sa imi cumpar la un buget cuprins intre 3000 - 4000 de euro !

Preferintele mele : Sa nu fie veche , sa consume putin si sa aibe un aspect cat de cat bun ! Pt ca ma gandesc ca dupa ce o sa dau acesti bani poate nu o sa mai am posibilitatea sa mai strang alte 3000 4000 si as dori o masina care sa nu bag foarte multi bani in ea !

Multa lume ma indruma catre Skoda Octavia , Golf 4 si Ibiza !
sevrajvl is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 18:20   #2
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

Depinde ce vrei de la masina si ce fel de masina sa fie Eu zic sa te uiti la Skoda Fabia, Octavia Tour 1, Seat Ibiza, Seat Cordoba, Opel Astra G, Opel Vectra, Ford Fiesta, Mondeo sau Focus... ? toate 2002+ BMW E46 -'98-'02
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 18:43   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

ford focus sau golf4 numai ca eu stiu oameni care le-au luat pe la 130-140mii km(acum 3-4ani) si acum au 190-200mii dar in anunturi tot 140-150 "reali" au )
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 21:02   #4
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
ford focus sau golf4 numai ca eu stiu oameni care le-au luat pe la 130-140mii km(acum 3-4ani) si acum au 190-200mii dar in anunturi tot 140-150 "reali" au )
Sunt masini pe benzina din 2001 care chiar au pana in 150mii km.Nu trebuie sa generalizezi faptul ca unii dau km inapoi la masini.E drept ce cele diesel au mult mai multi km dar personal am adus 5 masini pe benzina fabricate intre 2002-2003 care aveau in jur de 150mii si au fost luate personal de la proprietari.
__________________
Piese auto second-hand la preturi Moldovenesti de mici !!
www.iasi-dezmembrari.ro
Ym:iasidezmembrari
E-mail:piese@iasi-dezmembrari.ro
Tel:0754 856 189
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 21:12   #5
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

Salut, eu dispun de 5-600o euro pt o masina si m-am axat pe octavia.(Diesel sau benzina) care e mai intretinuta .
Daca crezi ca nu dispui de prea multi bani dupa achizitie, adica daca pica ceva sa o tii in fata blocului nu merita sa cumperi una din gama mare si mai veche.
Am mers astazi cu un ford fiesta, ai loc sufiecient in fata, in spate mai putin, dar acolo stau pasagerii( mai putin ma refer fata de o masina din gama mare) .
De banii tai iti poti cumpara o masina mai noua (2007-200 cu putini km. cumparata din Romania si intretinuta de o persoana fizica.
Costuri mici la intretinere, si consum de asemenea.
Alegerea e a ta.
Succes si poate ne spui si noua ce ai ales
oviac is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 10:45   #6
sevrajvl

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

Quote:
Originally Posted by oviac View Post
De banii tai iti poti cumpara o masina mai noua (2007-200 cu putini km. cumparata din Romania si intretinuta de o persoana fizica.
Costuri mici la intretinere, si consum de asemenea.
Alegerea e a ta.
Succes si poate ne spui si noua ce ai ales
Cum ar fi ? AI niste exemple te rog frumos ? Ceva bun in banii astia ?
sevrajvl is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 11:09   #7
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: [Sfaturi ]Cumparare Masina

Quote:
Originally Posted by sevrajvl View Post
Cum ar fi ? AI niste exemple te rog frumos ? Ceva bun in banii astia ?
Exact la ce am spus eu, Ford fiesta, acum depinde de tine daca iti plac modelele.
Eu am o inaltime mai mare si nu-mi sta bine in fiesta, plus ca eu doresc o masina familiara,
Am vazut pe autovit, auto si aici pe bazar masini din acel an cu pana in 60-70 000 km, unici proprietari.
Bordul este unul placut, materialul din compozitia bordului de asemenea.
Acum parerile sunt impartite de la om la om.
Probabil cine are bmw seria 3-5 etc iti vor spune ca sunt scaunele mai putin ok, deoarece s-au obisnuit cu cele de pe bmw, altii au slk si nu le plac bordul de la fiesta ca a lor este mult mai dichisit + lemn etc.
Cauta un prieten si vezi cum te simti in el
Salut

Last edited by oviac; 30-04-12 at 11:24.
oviac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -