Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-11, 09:36   #46
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Am citit frate posturile dar ce rost are sa pui intrebari de genu asta cand ai bani de Cayenne?!?...vad ca asta care l-a deschis nici acum nu si-a luat Cayenne...din moment ce ai bani te doare fix in pix de taxe si de ce face statu cu banii..cand iei masina o iei sa te bucuri de ea,sa ofere confort si toate cele n usa incepi sa intrebi cat e taxa aia,de ce e asa si ce fac aia cu banii?!
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 09:56   #47
obisnuit

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 121
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Pai da , dar de fapt aici se discuta despre taxe nu despre masini , de ce nu pricepi odata?
obisnuit is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 10:21   #48
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
Unii sunteti chiar batuti in cap. Cititi toate posturile inainte. Omu' n-a zis ca nu-si permite, a zis ca nu vrea sa dea banii aia pentru ca Statul nu face nimic eu ei. Soselele sunt la fel de proaste.
pai atunci sa nu-si ia...ca astea doua vin la pachet...sau sa o inscrie pe BG ca tot e la moda
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 15:32   #49
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Adica omu si-a pus pata pe Cayenne ... (nu toti isi ia masina sa se dea smecher in fata prietenilor). De aici pana la asocierea ai cayenne - plateste da-te incolo mi se pare de foarte prost gust.

Adica de cand daca ai bani/iti permiti o masina scumpa trebuie sa iti rupa statu buzunarul? Adica, imi iau Cayenne il inmatriculez pe Bangladesh si ma taxeaza 100 euro / an si vin in Romania si ma taxeaza 1000 euro pe an ... pai la noi e stratul de ozon mai aproape si poluarea afecteaza mai tare stratul ca in Bangladesh?

Pe ideea preturi Occidentale, salarii Romanesti nu vad de ce m-as multumi sa plec capul si sa platesc tot ce au unii chef. Aceeasi treaba o fac si cu masina inmatriculata pe bunica pensionara (diferenta fiind ca platesc cu vreo 500 euro mai putin pe an) si daca e inmatriculata pe Bg si daca e inmatriculata pe mine.

Concluzie: ziceti UN motiv pentru care as plati 1000 euro/an cand foarte usor am posibilitatea sa platesc 200-300 euro/an. Doar pentru a-mi apare numele pe CIV si Talon? Sa vada politistu cand ma opreste ca ce bosssss sunt? Zic pas!

My two cents.

Vreau sa mentionez ca vorbeam la modul generic nu despre mine personal dar, daca as fi pus in situatia respectiva cam asa as proceda.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 23:08   #50
alexzyo

Stage 2
 
alexzyo's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 29
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

intrebari diferite, acelasi raspuns : " daca ai bani de cayenne nu trb sa te gandesti la orice alta cheltuiala adusa de achizitionarea lui" !
Atacati omu' de parca si-l cumpara din banii furati de la voi, e treaba lui ce-si cumpara si e treaba lui daca strange din buci doar ca sa-si ia cayenne, pana la urma e normal sa-si cumpere ceva ce-i satisface nevoile ( da, implicit agatatul ).
Nu trebuie sa impartim toti aceleasi idei, de 15.000 pot sa-mi cumpar SUV si sa ma doara capu din cauza cheltuielilor aferente sau pot sa-mi cumpar un VW polo nou si full si din cheltuielile viitoare scazute sa strang bani de o vacanta in Australia ...
alexzyo is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 10:15   #51
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
.Sa revenim acum la masina. Masina este un touareg mai sportiv, asa ca daca vrei ceva mai ieftin de intretinut poate, mai bine iei touareg. Insa eu cel mai mult din clasa Suvurilor de lux as merge pe Range Rover care nu se dezminte nici la off-road , nici la on-road si poate nici la fitele pe care ti le doresti de la o masina.
E o diferenta enorma intre Touareg si Cayenne. Chiar daca impartesc aceasi platforma, diferentele ce se resimt in masina sunt foarte mari. Apropo, nici Cayenne si nici Touareg nu se dezmint de la o iesire offroad, fiind cam la acelasi nivel. Doar ca, fata de un Range, Cayenne sta mai bine on=road.

Iar referitor la comment-urile colegilor pro impozit, sunt curios oare cati din ei , chiar au o bucurie imensa cand se duc la fisc sa stea la coada si cu zambetul pe buze sa plateasca impozitele respective, avand constiinta impacata ca ei sunt bastani ca-si permit, sa-si plateasca darile la stat si ca cei cu Cayenne stang din "buci" cand platesc.....

Chiar nu-mi imaginam ca romanul e asa de corect....

Last edited by 300zxtt; 20-01-12 at 10:22.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 18:51   #52
borki

Stage 5
 
borki's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 761
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

bmw 850 nu atrage mari priviri pe dorobanti si totusi imi doresc sa am una din pasiune pentru ea.cum fac?le dau vre-o 2000 mi la astia pe an ca ma plimb cateva sambete pe an cu ea?poate omu este pasionat de porche si chiar nu are bani sa isi cumpere una de 100.000 si implicit nici impozitul la jepcari astia.daca dai 15.000 pe o masina asta nu inseamna ca in 10 ani tre sa cumperi una si pt stat.nu mai zic de cazul meu care mentionez ca masina o iau pt mine si nu sa ma vada unu si altu ce boss sunt eu intr-o masina din 92.
__________________
borki is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -