Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-11, 00:00   #1
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Question porsche cayenne 3.2i?

vreau sa achizitionez un porsche cayenne 3.2i.

consumul real in oras cam care ar fii? in bucuresti sare de 23%?

daca o inscriu pe numele bunicii(care este pensionara) cam cat o sa platesc impozit pe an? din cate stiam eu este: 4.640 lei pe an, dar cu discountul* bunicii?

ce bube are motorul asta 3.2i v6?
__________________
bmw 530 & cali turbo+++

Last edited by law53; 20-07-11 at 00:13.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 00:08   #2
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Iti pot raspunde doar la o intrebare.3.2i din cate stiu eu consuma cam 25% in Bucuresti.
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 00:52   #3
furry_lion

Stage 5
 
furry_lion's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 343
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

pai daca vrei sa achizitionezi un porsche cayenne nu ar trebui sa iti faci griji la cat consuma si cat e impozitu ... eu te sfatuiesc sa iti iei alt tip de jeep nu cayenne ceva sa iti permiti sa intreti !
furry_lion is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 10:26   #4
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Exclamation Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by furry_lion View Post
pai daca vrei sa achizitionezi un porsche cayenne nu ar trebui sa iti faci griji la cat consuma si cat e impozitu ... eu te sfatuiesc sa iti iei alt tip de jeep nu cayenne ceva sa iti permiti sa intreti !
de consum nu ma plang, vreau sa stiu de curiozitate.
de impozit da, pt ca nu ma ajuta pe mine statul asta de 2 lei sa imi i-au masina smekera, sa plateasca ei consumul de ~20 l/100 km mediu, nu imi dau bani pt piese...
chestia asta cu impozitul mi se pare o tampenie! nu este corect sa platesc mai mult de 1200 e pe an pt ca am eu motor de 3.2i.

Last edited by law53; 20-07-11 at 10:34.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 10:55   #5
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Cu banii dati pe benzina aferenta a 4000 km parcursi platesti impozitul pe un an. Din ipoteza adica " Nu ma plang de consum " , corelata cu calculul meu, rezulta ca nu e o problema impozitul daca tot nu te plangi de consum.
Sau am o idee mai buna. Ia-ti Cayenne si ii faci un engine swap cu un 1.2 benzina si iaca ai si si impozit mic . Thumb up!
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 21:52   #6
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Cu banii dati pe benzina aferenta a 4000 km parcursi platesti impozitul pe un an. Din ipoteza adica " Nu ma plang de consum " , corelata cu calculul meu, rezulta ca nu e o problema impozitul daca tot nu te plangi de consum.
Sau am o idee mai buna. Ia-ti Cayenne si ii faci un engine swap cu un 1.2 benzina si iaca ai si si impozit mic . Thumb up!
haha, vacanta mare nu a murit.

eu vreau sa zic ca impozitul ala mare nu este justificat, ATAT, sau tie ti se pare normal sa platesti mult, doar pt ca ai un motor mare si intretinerea lui este asemenea unei vile mari. chiar nu inteleg scopul impozitului mare. dc sa platesc atat?
law53 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 08:51   #7
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Haha tu vrei sa iti iei masina sau doar faci o dezbatere despre impozite? Eu am impresia ca e al doilea caz
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 20:40   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
haha, vacanta mare nu a murit.

eu vreau sa zic ca impozitul ala mare nu este justificat, ATAT, sau tie ti se pare normal sa platesti mult, doar pt ca ai un motor mare si intretinerea lui este asemenea unei vile mari. chiar nu inteleg scopul impozitului mare. dc sa platesc atat?
Pentru ca daca ai o masina cu motor mare, deci inclusiv consum mare, se presupune ca ai venituri mari, de-aia e impozitul e mare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 20:52   #9
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Si daca ai un a|Aro, sa zicem sau un MB Cobra, ai banii? La Cayenne sa fim seriosii, tu iti ei ca sa te dai mare, daca stai sa te plangi de impozit...
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 03:47   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by Vibrezzz View Post
Si daca ai un a|Aro, sa zicem sau un MB Cobra, ai banii? La Cayenne sa fim seriosii, tu iti ei ca sa te dai mare, daca stai sa te plangi de impozit...
Aro ce motor mare are?
Daca ai un MB Cobra, il vinzi si-ti iei ceva cu motor mai mic. Simplu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 09:03   #11
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Ce-mi place mie de astia care isi permit un consum de 25% dar ii doare de un impozit amarat de 1000 euro pe an Cayenne 1.2 tsi ar trebui lansat numai pt piata din Rrumania ca sunt sigur ca ar fi bestseller.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 11:24   #12
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
chiar nu inteleg scopul impozitului mare. dc sa platesc atat?
fiecare cetatean al patriei noastre mult iubite trebuie sa isi aduca propria contributie la bunul mers al natiunii(asta cand nu isi vara politicienii "stiinta")...si cum natiunea are nevoie de sanatate, educatie, siguranta...toate acestea trebuiesc platite de undeva....impozitul auto este doar una dintre surse....corect ar fi ca impozitul sa se aplice dupa valoarea masinii nu dupa cilindree:
sa iti dau un exemplu....
1 angajat obisnuit cu un salariu de 400Eu, casatorit
are o masina cu motor de 1.6 impozit 75 Ron
cheltuielile sale fixe, lunare se ridica la 300 eu(cota de chirie, hrana, utilitati) raman 100 eu pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele...intr-un an de zile 1200 eu

proprietar de cayenne....dat fiind ca un om normal nu ar trebui sa isi cumpere o masina care depaseste suma veniturilor sale pe un an presupun ca are un venit lunar de peste 4000 eu
impozit anual pt motor 3.2 -1000Eu
cheltuielile sale lunare(locuinta, hrana, utilitati) sa zicem 900 eu...desi mananca cu o singura gura si se spala la fel probabil ca are o casa mai costisitoare, foloseste produse de igiena mai scumpe etc+ spor de parvenire(romanul...cand da de bani umfla matul mai mult decat normal si cumpara produse de care nu are nevoie doar pt ca poate)...raman 3100 eu/luna pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele ....inr-un an 37200 eu

dupa scaderea impozitului angajatului ii raman aprox 1180 eu
dupa scaderea impozitului, posesorului de cayenne ii raman 36200 eu

oare pentru cine este mai greu resimtit impozitul...pentru cel cu motor de 1.6 si 75 lei impozit sau pt tine cu motor de 3.2 si 1000 eu imp?...este doar o intrebare retorica.......
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 11:33   #13
Hank Design

Stage 3
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 92
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
fiecare cetatean al patriei noastre mult iubite trebuie sa isi aduca propria contributie la bunul mers al natiunii(asta cand nu isi vara politicienii "stiinta")...si cum natiunea are nevoie de sanatate, educatie, siguranta...toate acestea trebuiesc platite de undeva....impozitul auto este doar una dintre surse....corect ar fi ca impozitul sa se aplice dupa valoarea masinii nu dupa cilindree:
sa iti dau un exemplu....
1 angajat obisnuit cu un salariu de 400Eu, casatorit
are o masina cu motor de 1.6 impozit 75 Ron
cheltuielile sale fixe, lunare se ridica la 300 eu(cota de chirie, hrana, utilitati) raman 100 eu pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele...intr-un an de zile 1200 eu

proprietar de cayenne....dat fiind ca un om normal nu ar trebui sa isi cumpere o masina care depaseste suma veniturilor sale pe un an presupun ca are un venit lunar de peste 4000 eu
impozit anual pt motor 3.2 -1000Eu
cheltuielile sale lunare(locuinta, hrana, utilitati) sa zicem 900 eu...desi mananca cu o singura gura si se spala la fel probabil ca are o casa mai costisitoare, foloseste produse de igiena mai scumpe etc+ spor de parvenire(romanul...cand da de bani umfla matul mai mult decat normal si cumpara produse de care nu are nevoie doar pt ca poate)...raman 3100 eu/luna pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele ....inr-un an 37200 eu

dupa scaderea impozitului angajatului ii raman aprox 1180 eu
dupa scaderea impozitului, posesorului de cayenne ii raman 36200 eu

oare pentru cine este mai greu resimtit impozitul...pentru cel cu motor de 1.6 si 75 lei impozit sau pt tine cu motor de 3.2 si 1000 eu imp?...este doar o intrebare retorica.......
Aici ai mare dreptate! Ideea ca romanii isi iau masini sa se dea mari nu e nimic nou, asta fac si asta vor face mereu. Dupa aceea ajung ca ala care statea cu chirie si-si spala Lamborghini-ul cu galeata in fata blocului. Asta e romanul.

Normal ca cel care are 400 euro/luna salariul si 75 impozit resimte mai mult impozitele anuale. Cel cu salariu de peste 4000 euro/luna umfla matul si cand ramane cu cateva sute de euro in buzunar striga in gura mare ca nu are bani, dar cel care ramane in fiecare luna cu cativa banuti ce sa mai zica? Ca doar e om si el, munceste (in 99% din cazuri) mai mult (mai ales fizic, dar si psihic) pentru acei bani.

Pe scurt, daca-ti permiti o masina gen Porsche Cayenne nu mai are importanta impozitul, doar iti permiti sa dai bani pe combustibil sa-ti pui si-n cap. O alta idee ar fi sa lase bunica in pace, doar are bani de Porsche Cayenne, dar deh asta e romanul, sa mai insele putin pe unde apuca.
Hank Design is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 12:04   #14
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Pai sa nu sa vada valoarea?Cine-i bararosan e pana la capat nu?


ps: aseara eram la o benzinarie la coada si asteptand eu sa trag la pompa, constat ca cetateanul din fata mea cu un e60 facelift 525 sau 530 , bagase motorina de 25 ron . Era cu gagica care se ruja , pesemne se duceau in oras barosanii. Asa ca repet, domnia costa.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 02:36   #15
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Pai sa nu sa vada valoarea?Cine-i bararosan e pana la capat nu?


ps: aseara eram la o benzinarie la coada si asteptand eu sa trag la pompa, constat ca cetateanul din fata mea cu un e60 facelift 525 sau 530 , bagase motorina de 25 ron . Era cu gagica care se ruja , pesemne se duceau in oras barosanii. Asa ca repet, domnia costa.
asta este cam nimic, totusi e60 e masina de sarac, stai sa vezi maseratti si bon de benzina de 15 lei + figuri cat cuprinde pe decebal in bucuresti in conditiile in care i-au mai ramas 5 lei in portofel dupa ce a alimentat
si oarecum on topic, desi afirmatia " ai xxxx nu te uiti la consum " mi se pare absolut idioata, in cazul asta se cam aplica, iar sa iti iei cayenne sa il inmatriculezi pe numele lu' mamaie-ta e inca un motiv pentru care imi vine sa imi iau pusca si sa ies la vanatoare...
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -