Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-11, 00:57   #16
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

daca voua vi se pare normal sa platesti ~5000 lei anual degeaba ca impozit ma predau si va doresc taxe mai mari la anul.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 01:04   #17
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
daca voua vi se pare normal sa platesti ~5000 lei anual degeaba ca impozit ma predau si va doresc taxe mai mari la anul.
Tu nicicum nu reusesti sa intelegi ca e absolut normal sa fie mai mare impozitul pentru motoare mari decat pentru cele mici?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 04:22   #18
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
daca voua vi se pare normal sa platesti ~5000 lei anual degeaba ca impozit ma predau si va doresc taxe mai mari la anul.
Si daca nu ni s-ar parea normal ce putere avem noi ? Crezi ca un topic pe un forum sau un boicot de 1000 de persoane (ca mai mult n-am vazut sa vina, doar la concerte vin cu miile) o sa schimbe mare branza? Sau de maine o sa fii presedinte si faci un mic studiu de piata? Parca stai in New York, deci, de ce-ti faci probleme dinastea ?...
PS. Bulgaria iti asteapta masinuta cu bratele deschise.

Last edited by maverick1508; 02-08-11 at 04:24.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:07   #19
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Problema este ca nu imi aduc aminte ce versiune Cayenne are motor de 3.2?Am aruncat o privire si am vazut asa: Cayenne Diesel 3.0,Cayenne S 4.8,Cayenne V6 3.6,Cayenne S hybrid 3.0,cayenne Turbo 4.8..deci ce versiune este 3.2?
Nu are sens sa iti faci griji cu impozitul insa daca nu vrei sa dai bani gramada intr-o luna cum ar fi aceea in care platesti impozitul strange lunar 80-100 euro si cand platesti impozitul la sfarsitul anului nu iti vei mai face atatea probleme,insa trebuie sa iei in calcul si revizii,Rca,Casco,combustibil,ca doar nu vei lua Cayenne sa mergi 1000 km/luna sau cel putin asa cred.
Bafta in alegerea ta insa trebuie sa te orientezi la ceva care iti permiti 100%.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:15   #20
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Lol? Un google macar ai dat ? Exista si are vreo 247cp.
Treaba-i alta, daca-ti pui problema impozitului atunci cand iti pica ceva la ea si te costa sute/mii de euro ce faci ? O sa zaca in parcare cateva luni/ani pana strangi banii.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:29   #21
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

http://www.***********/porsche-cayenne-C20053012.html

nu este vb ca nu imi permit 5000 lei/an pt impozit, doar ca mi se pare aiurea sa platesc atat pt poluare, ca doar nu fac astea cu banii mei ceva pt a scadea poluarea! este alta chestie. nu mi-as lua chayenne daca nu mi-as permite piese, dar mi se pare abuziva taxa.
inteleg ca trebuie sa contribui si eu cu ceva la stat, dar nu in conditiile astea.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 15:41   #22
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
fiecare cetatean al patriei noastre mult iubite trebuie sa isi aduca propria contributie la bunul mers al natiunii(asta cand nu isi vara politicienii "stiinta")...si cum natiunea are nevoie de sanatate, educatie, siguranta...toate acestea trebuiesc platite de undeva....impozitul auto este doar una dintre surse....corect ar fi ca impozitul sa se aplice dupa valoarea masinii nu dupa cilindree:
sa iti dau un exemplu....
1 angajat obisnuit cu un salariu de 400Eu, casatorit
are o masina cu motor de 1.6 impozit 75 Ron
cheltuielile sale fixe, lunare se ridica la 300 eu(cota de chirie, hrana, utilitati) raman 100 eu pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele...intr-un an de zile 1200 eu

proprietar de cayenne....dat fiind ca un om normal nu ar trebui sa isi cumpere o masina care depaseste suma veniturilor sale pe un an presupun ca are un venit lunar de peste 4000 eu
impozit anual pt motor 3.2 -1000Eu
cheltuielile sale lunare(locuinta, hrana, utilitati) sa zicem 900 eu...desi mananca cu o singura gura si se spala la fel probabil ca are o casa mai costisitoare, foloseste produse de igiena mai scumpe etc+ spor de parvenire(romanul...cand da de bani umfla matul mai mult decat normal si cumpara produse de care nu are nevoie doar pt ca poate)...raman 3100 eu/luna pentru intretinerea si folosinta masinii sau altele ....inr-un an 37200 eu

dupa scaderea impozitului angajatului ii raman aprox 1180 eu
dupa scaderea impozitului, posesorului de cayenne ii raman 36200 eu

oare pentru cine este mai greu resimtit impozitul...pentru cel cu motor de 1.6 si 75 lei impozit sau pt tine cu motor de 3.2 si 1000 eu imp?...este doar o intrebare retorica.......
pai si tie ti se pare ok ca la un motor de 1.6 sa platesti 75 ron iar la unul cu o capacitate dubla sa platesti 4640 ron? platesti cat 61 de masini cu motor de 1.6 !!
sau la o mazda RX-8 sa platesti 1000 ron desi ea are motor de 1.3 dar RRomanii ti-l trec 2.6 ?
proprietar de cayenne... vezi ca foarte multe masini sunt cumparate SH iar planul tau e dat peste cap
fi sigur ca unu care da 150 de mii pe o masina, nu plateste impozitul nici la asta nici la celelalte 3-4 masini de peste 100 de mii care le are

PS: cred ca exagerezi un pic... sau esti de-al lui BBoc cel Mic
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 17:40   #23
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
http://www.***********/porsche-cayenne-C20053012.html

nu este vb ca nu imi permit 5000 lei/an pt impozit, doar ca mi se pare aiurea sa platesc atat pt poluare, ca doar nu fac astea cu banii mei ceva pt a scadea poluarea! este alta chestie. nu mi-as lua chayenne daca nu mi-as permite piese, dar mi se pare abuziva taxa.
inteleg ca trebuie sa contribui si eu cu ceva la stat, dar nu in conditiile astea.
La faza asta te sustin. Nu inteleg de ce trebuie eu sa cotizez la stat doar pentru ca am avut tupeul sa-mi cumpar un bun (masina, casa) desi l-am achitat o data din banii mei, platesc si intretinere (vorbesc de apartament) etc.. Un fel de taxa de protectie (sa ai un acoperis deasupra capului respectiv sa ai un mijloc de transport propriu).
Iar legat de diferenta mare de pret intre impozitul de 1.4 si cel de 3.2 spre exemplu...la fel nu o inteleg... Pot sa fie masini din 2010 sau masini din '88 (care abia mai valoreaza 1000lei), ar trebui sa se calculeze si in functie de vechimea autovehiculului.

Last edited by maverick1508; 15-08-11 at 17:47.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 18:41   #24
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Aro ce motor mare are?

ARO L-30 3007cmc benzina aspirat 95CP si mai este un diesel de 3.2 si 71CP
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 20:45   #25
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Aveti dreptate,statul nu incurajeaza cu nimic ba din contra demoralizeaza lumea mai mult mai ales cei cu motorizari mari gen 63 AMG de la Mercedes,Cayenne Turbo sau X6M sunt cateva din exemplele care le pot da,dar cand cumperi o masina de p 50,000 astea ar trebui sa fie pe ultimul loc.
Era mai corect ca statul sa ofere compensatii de circa 20-30% din totalul impozitului pe un an si asa erau poate mai multi posesori cu motoare de p 3L.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 22:42   #26
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Are fratele unui amic de al meu Porsche Cayenne diesel si da in jur de 21-23 mil impozit cu motor 3,0..deci la 3.2 atat de mare sa fie?..ca este diferenta intre 21-23 mil si 1000 euro cat ai spus tu.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 00:35   #27
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Pentru astia care spun ca statul demoralizeaza lumea cu impozite mari, va sfatuiesc sa emigrati sincer. Nu de alta, dar chiar m-ar bucura incredibil de mult sa va vad "remontati" cu impozite de 200% din valoarea masinii(nu ca la noi).

Poate impozitul are valori aberante, ar putea sa se creeze alternative, dar in niciun caz nu vad o solutie renuntarea la un sistem de impozit progresiv.

Nu e catusi de putin aberanta ideea de a plati exponential mai mult la impozitul unei masini de 3.2, 5.6, 7.3 litri. Se considera ca acele masini intra in categoria de lux si ca atare posesorul isi va permite sa plateasca un impozit mai mare decat posesorul unei masini de 1.4(de zi cu zi, sa zicem).

Cat despre cotizarea la stat, chit ca vorbim de sistemul romanesc in care banii ce intra in buzunarele statului se pierd fara urma, trebuie sa existe o normalizare fata de restul statelor dezvoltate(pe care le mentionam la capitolul autostrazi si calitate a soselelor, dar nu la valoarea impozitelor).

Revenind la subiectul principal, in contextul in care diferenta intre Porsche Cayenne 3.2 si VW Touareg 3.2 este de interior si.. cam atat, mi se pare amuzant ca vrei sa faci saltul la costuri de intretinere doar pentru o sigla si niste scaune de piele mai bine conturate, dar, alegerea este a ta.
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 12:39   #28
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Undying_Renault: eu nu ma plang de impozite pentru ca daca dai 70-80-200 000 pe o masina esti constient ca nu vei avea intretinere de Oltcit,insa ar fi fost bine sa ni se arate si noua celor care platesc taxe si impozite unde merg banii pentru ca autostrazi nu avem,drumurile judetene arata ca dupa razboi,cu exceptia catorva,apoi din cate spun ei criza se mentine si tot asa,cam asta era ideea impozitelor mari sau nu chiar mari pt ca 1000 euro pe un an e frectie insa nu stie nimeni unde merg banii astia.Si cum ai spus si tu erau bune solutii alternative la motoarele mari gen 4.0 etc...cam mult off-topic.

Cel care a creat topicul ar trebui sa mearga cu incredere pe Cayenne,este totusi un Porsche si sa caute cel mai bun Cayenne cu km rezonabili si sa arate excelent atat la exterior cat si la interior si eventual sa aibe dotari full.Cand vei gasi masina potrivita sa mergi cu ea la service pentru verificari amanuntite si sa ceri si VIN-ul masinii sa vezi istoricul.
Cumpar-o cu inima,nu este o masina care sa te tina prin service prea des sau depinde si de norocul tau iar in al doilea rand nu este o masina foarte greu de intretinut.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 17:04   #29
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Pana la urma ai deschis topicul asa ca sa ce? Sa te dai mare ca iti iei cayenne? sa te plangi ca impozitul e mare? Intr-un fel esti penibil prin faptul ca vrei sa o inscrii pe numele bunicii. Statul roman, dupa parerea mea a gandit bine treaba asta, si daca tu zici ca astea sunt impozite mari te invit prin tarile mai civilizate sa vedem cat este impozitul+asigurarea la o astfel de masina.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 20:48   #30
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: porsche cayenne 3.2i?

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
Pana la urma ai deschis topicul asa ca sa ce? Sa te dai mare ca iti iei cayenne? sa te plangi ca impozitul e mare? Intr-un fel esti penibil prin faptul ca vrei sa o inscrii pe numele bunicii. Statul roman, dupa parerea mea a gandit bine treaba asta, si daca tu zici ca astea sunt impozite mari te invit prin tarile mai civilizate sa vedem cat este impozitul+asigurarea la o astfel de masina.
pai da prietene, dar prin tarile astea mai civilizate, platesti, dar ti se ofera ceva: autostrazi, sosele, respect din partea tuturor.
aici dai banii si primesti ce? drumuri cu carute, fara indicatoare, cu cratere, etc etc etc. acolo daca dai cu masina intr-o groapa ( din vina celui care a lucrat la drum) cine plateste? tu sau lucratorul?
la fel si cu asigurarea care zici ca e mare in alte state civilizate, pai daca faci accident, stai 1 an sa-ti recuperezi banii sau sa-ti repare masina?
normal ca dai un ban dar stii ca nu ii dai sa-si mai cumpere Udrea o geanta de piele sau EBA un pantof de firma.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -