Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-11, 16:54   #1
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Cool ASTEPT PARERI !

Vreau sa-mi achizitionez si eu prima masina la 18 ani in toamna asta.Evident cu bani pusi de o parte plus un ajutor din partea lui tata .Am tot cerut sfaturi si nu am primit foarte multe!Mentionez ca masina pe care mio doresc v-a fi folosita mai mult in oras.Consider ca am nevoie de o masina cu motor mic pe benzina deoarece voi face maxim 10 000 km pe an .Variantele la care ma-m gandit sunt : Vw Polo 6n2,9n (1.4-75cp) ; Ford Focus (1.6-101 cp) sau Skoda Fabia (1.4-75,101 cp).Anii de fabricatie:2000-2003,Dotari:Aer conditionat(daca se poate si clima ),geamuri electrice fata,plus cele standard.M-ar interesa cateva sfaturi despre consumul fiecaruia,fiabilitate,costuri intretinere si cum trag :d.
Buget cu tot cu inmatriculat : 3000-3200 euro .



mersii mult
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 13:17   #2
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: ASTEPT PARERI !

Eu am avut Focus 1.6 acum cati-va ani, luat la 18.000 km si parcurs aproximativ 90.000 de km in 3 ani. Este o masina comfortabila, sigura, cu o putere si un consum decent. Nu am avut probleme majore cu ea decat scaunul care se regla prost (reparat pe garantie) si stergatorul spate care uneori nu actiona (reparat la fel pe garantie). In rest consumabile

Parerea mea e ca din cele 3 masini enumerate de tine Focus-ul este alegerea ideala.

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 16:17   #3
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: ASTEPT PARERI !

Quote:
Originally Posted by Frizz View Post
Eu am avut Focus 1.6 acum cati-va ani, luat la 18.000 km si parcurs aproximativ 90.000 de km in 3 ani. Este o masina comfortabila, sigura, cu o putere si un consum decent. Nu am avut probleme majore cu ea decat scaunul care se regla prost (reparat pe garantie) si stergatorul spate care uneori nu actiona (reparat la fel pe garantie). In rest consumabile

Parerea mea e ca din cele 3 masini enumerate de tine Focus-ul este alegerea ideala.

Succes.
Mersii mult pt. sfat .
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 18:09   #4
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: ASTEPT PARERI !

incearca sa eviti motoarele skoda pe benzina ,bunicul meu a vrut o asemenea masina dar dupa cateva cuvinte cu mecanicii s-a convins de motoarele skoda pe benzina. momentan are tot o skoda dar diesel de 90 cai,ALH motorul. este masina pe care o recomand tuturor celor care vor o masina economica si ieftina la intretinere.
consum in oras 4.8-5,nu mers de mos,mers normal spre sportiv
cine nu ma crede voi face cand voi putea o poza la comp.de bord cu consumul inregistrat
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 20:34   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: ASTEPT PARERI !

O da, consum 4% in oras mers sportiv, daca merge normal o sa ii ia cam 3% iar extraurban undeva la 2. Tu auzi ce spui aici ? Crezi ca noi nu am mai vazut masini ? Alooo.

Producatorul declara un consum mai mare de 5% in oras iar ala e in conditii ideale, in general scoti mai mult daca mergi normal iar la mers sportiv nici nu mai vorbesc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 20:42   #6
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: ASTEPT PARERI !

Mai este Corsa C in banii aia in 2 usi daca o conduci doar tu,si polo 6n2 merge insa e cea mai mica dintre ele,parca prea mica,la fel seat ibita.
__________________
My PoLow
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 17:40   #7
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: ASTEPT PARERI !

Quote:
Originally Posted by ADi 9n View Post
Mai este Corsa C in banii aia in 2 usi daca o conduci doar tu,si polo 6n2 merge insa e cea mai mica dintre ele,parca prea mica,la fel seat ibita.
Pai am gasit si polo 9n motoru de 1.2 in banii astia .
F.Vlad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -