Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-11, 21:58   #31
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 40
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Ma bag si eu in discutie....detin un 1.7 dti si pot sa infirm toate spusele celor de acum cum ca nu trage,.....ma tin in spatele unui diesel de 90-100cp lipit pana pe la 140km/h....va spun si cauzele - galeria admisie curatata, egr curatat, debitmetru nou(cel putin asta daca nu e in apele lui e jale, e cea mai sensibila componenta cand vine vorba de tractiune la motorul asta), si e alta masina....

Last edited by marius1981; 18-06-11 at 22:02.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 19:20   #32
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

sa fim seriosi... 1.7 dti de 75 cai nu trage de loc. e moarta... imi permit sa o compar chiar si cu un logan 1.4 MPI. imi permit sa spun ca la o liniuta de 400 loganu' chiar bate....
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 21:51   #33
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 40
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
sa fim seriosi... 1.7 dti de 75 cai nu trage de loc. e moarta... imi permit sa o compar chiar si cu un logan 1.4 MPI. imi permit sa spun ca la o liniuta de 400 loganu' chiar bate....
Eu sunt foarte serios, iti repet, o masina in mintile ei sterge pe jos cu logan 1,4.....probabil masina care ai condus-o era terminata daca poti sa spui astfel de lucruri.Eu nu stiu despre tine dar eu conduc masina asta zilnic de 5 ani, asa ca zic eu cam stiu cum se comporta....oricum nici o masina nu merge la fel ca alta (acelasi motor si caroserie) dupa un timp
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 20:17   #34
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,474
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

doamne , cate aberatii se pot scoate pe gura....

On topic : lexx daca as fi in locul tau as alege o astra 1.7 dti si as scapa de orice grija. Piese la orice colt , nu sunt asa scumpe , consum mic , cu o resoftare deja motorasul are viata in el nu gluma [ nu zic ca nu are si stock , dar este loc si de mai bine ] , cum spunea si cineva mai sus , pana in 140 trage frumos de tot , comparatia cu loganul e deplasata rau de tot.Ti as recomanda focus 1 doar pentru ca are puntea spate independenta si pentru designul mai aparte [ edge design ]. Opelul astra G mi se pare mai frumos totusi si are potential in tuning ul estetic [ cu putina imaginatie si cu un buget modest , poate iesi ceva frumos de tot ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 22:07   #35
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

sunt posesor de 1.7dti.....unii vorbesc din auzite sau au masina prastie si atunci compara cu logan si zic ca nu merge bine si etc etc...
pana la urma nu ii un motor de fuga,ii durabil,si economic....ii sa te folosesti de ea nu sa ii dai ture,dar pentru capacitatea respeciva si cea ce ofera merge mai mult decat bine

as alege astra clar,in primul rand ca cea ce ii nemtesc ii nemtesc desii din familie ii ceva mai slaba(fata de audi,bmw,vw,mercedes)dar cu mult peste gen peugeot,renault(sa nici nu discutam)logan,ford,lancia,alfa romeo si chestii de genul
piesele sunt ieftine,mai ales privind alte masini la varsta respectiva(dupa 2000)si multe altele

eu zic ca 99% opel,dar mai las 1% si pentru ford ca totusi is masini ok ca si honda,skoda,seat..si cam atat
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 11:37   #36
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
doamne , cate aberatii se pot scoate pe gura....

On topic : lexx daca as fi in locul tau as alege o astra 1.7 dti si as scapa de orice grija. Piese la orice colt , nu sunt asa scumpe , consum mic , cu o resoftare deja motorasul are viata in el nu gluma [ nu zic ca nu are si stock , dar este loc si de mai bine ] , cum spunea si cineva mai sus , pana in 140 trage frumos de tot , comparatia cu loganul e deplasata rau de tot.Ti as recomanda focus 1 doar pentru ca are puntea spate independenta si pentru designul mai aparte [ edge design ]. Opelul astra G mi se pare mai frumos totusi si are potential in tuning ul estetic [ cu putina imaginatie si cu un buget modest , poate iesi ceva frumos de tot ]
is perfect de acord cu tine... si mie-mi place designul la g...
oricum nu am preferinte la putere ... nu is genu sa merg agresiv si eu zic ca motorul de 1.7dti ar fi suficient. Oricum eu fol masina mai mult in oras de accea ma int mai mult consumul ,puterea nu prea isi are rostu. Daca vroiam putere clar nu ma indreptam spre modelele astea ... :P
Acum tot ce cont e sa gasesc sa dau F-ul pe cash sau la o combinatie cu un G... asa ca daca vede cineva discutia si detine un g 1.7 in 4 portiere... si este interesat de un schimb astept pm!
va multumesc tuturor de pareri!
La inceput ma gandeam la urm modele : megane ,307,focus,astra,logan,polo,golf dar am ramas la cele 2... acum voi vedea cum ramane pana la urma
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -