Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-11, 01:52   #16
optimus

Stage 5
 
optimus's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 374
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

EU MM FOCUS 2001 BENZINA 1,6 L-AM CUMPARAT CU 70 00KM am 140 000 fara probleme doar consumabile recomand benzina , diesel bataie de cap:-
-injectoare
-pompa de injectie
-galagioase

zici ca economistei daca ei diesel dar de fapt cand tre sa repari pompa de injectie bujii injectoare ajungii tot la bani care dadeai pe benzina,
__________________
optimus is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 13:07   #17
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Eu am mers cu unul si tragea beton pentru un motor ce are 80 de cai si nici 80 nu stiu sigur daca are.
Daca vrei ceva care sa traga, ii faci soft, iti iei 2.0 ca are 101 cai sau iti alt motor. xD
ca o comparatie: loganul 1.5 dci - 85 cai (sau cel nou de acum cu 90) trage mult mai bine decat astra 1.7 dti, si ambele sunt lente. motorul 2.0 dti - 101 cai merge ok (la fel, nu poti sa spui ca trage bestial, sa nu ai pretentii de la el sa rupi normal la semafor), dar la o capacitate asa mare, de ce o putere asa mica?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 14:54   #18
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
ca o comparatie: loganul 1.5 dci - 85 cai (sau cel nou de acum cu 90) trage mult mai bine decat astra 1.7 dti, si ambele sunt lente. motorul 2.0 dti - 101 cai merge ok (la fel, nu poti sa spui ca trage bestial, sa nu ai pretentii de la el sa rupi normal la semafor), dar la o capacitate asa mare, de ce o putere asa mica?
N-am mers cu logan si sper sa nu fac asa ceva, dar 1.7 dti de la Opel, defapt Isuzu, e perfect, cat despre 2.0 dti, am zis mai sus, are ceva probeleme, e mai dificil.
Cat despre puterea celui de 2.0, cei de la Opel nu-s singurii care se opresc la ceva putin cand vine vorba de asa ceva, posibil din cauza pretului, parerea mea
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 17:58   #19
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
N-am mers cu logan si sper sa nu fac asa ceva, dar 1.7 dti de la Opel, defapt Isuzu, e perfect, cat despre 2.0 dti, am zis mai sus, are ceva probeleme, e mai dificil.
Cat despre puterea celui de 2.0, cei de la Opel nu-s singurii care se opresc la ceva putin cand vine vorba de asa ceva, posibil din cauza pretului, parerea mea
chiar iti recomand sa dai o tura cu logan 1.5 dci 85 cai (sau cel 2011 de 90 cai). o sa fii chiar surprins!!

cat despre 1.7 dti (chiar daca e Isuzu, fapt care nu ne deranjeaza deloc, ba pot spune ca e chiar un atu!) e fiabil, dar pt mine nu mi se pare sa fuga.

ca recomandare raman tot la un focus 1.6 benzina
steffan is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 18:28   #20
gabicoman92
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 334
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

I-A un 1,7dti e foarte bun nu pica nimic daca o ingrijesti propria experienta am avut
gabicoman92 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 18:32   #21
adyadelin

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

cel mai bine cauta sa mergi cu fiecare din cele 2 si care iti place mai mult aia o cumperi. Si ford 1.8 TDdi si Opel Dti sunt motoare foarte fiabile. Sa ne spui si noua alegerea facuta la final. Succes!
adyadelin is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 18:55   #22
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,158
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

chiar azi am mers cu un coleg de facultate cu focus tdci, i-au picat injectoarele. a dat 100 de euro pe fiecare, si asta sh.. deci chiar pica la tdci-uri. oricum, chiar faci atat de multi km pe an incat sa vrei diesel?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 19:00   #23
adyadelin

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

1.8 tdci este cu totul alt motor fata de 1.8 tddi. Tdci-ul este common-rail pe cand tddi nu deci cel din urma are cu totul alt model de injectoare mult mai fiabile.
adyadelin is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 09:06   #24
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
chiar azi am mers cu un coleg de facultate cu focus tdci, i-au picat injectoarele. a dat 100 de euro pe fiecare, si asta sh.. deci chiar pica la tdci-uri. oricum, chiar faci atat de multi km pe an incat sa vrei diesel?
merg f mult prin oras...si pe luna fac calcul si cheltuiesc cca 600 numai pe benzina...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:27   #25
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Mai bine un focus pe benzina, eu am luat de curand un ford focus din 2001 motor 1.6 100 cp si afara mers 110 consuma 5,4l/100 si in oras mers normal fara turatii bruste doar cand e cazul 8-8,5.Inainte am condus un opel astra 1.4 si un astra 1.7 si iti spun sincer ca nu se cmpara, la opel scaune mai inconfortabile, tinuta de drum mult mai proasta, mai putin fiabila si la ford piesele nu sunt asa de scumpe cum zic unii sunt mai ieftine decat la opel si mai bune. Bafta la cumparare!
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:36   #26
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,158
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

dar golf 4 nu iti place? sau e prea scump?
daca ai gasi unu cu motorul ALH de 90 cp ar fi cel mai bine, e printre cele mai fiabile motoare diesel din ultimii 10-15 ani !
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:58   #27
B88PIF

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,861
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

golf 4 110cp am acum ....impinge destul de bine tip ALH ...nu se compara cu 90cp care este destul de lent
Focus 1.8tdci am avut.;extrem de satisfacut de acesta masinutza impingea absolut fenomenal cu greu credeai ca are doar 115cp..cat despre partea cu cazut injectoare bla bla bla nu prea aplec urechea la basme am cumparat o din Franta cu 220 000km si am vandut o la 270 000 nici o problema nici cu ambreajul nici cu injectoare turbo nimic super incantat am fost de masina
Astra 1.7dti din 2002 75cp este de o lene exasperanta lesinata chiar as putea spune in comparatie cu Focusul Tdci in schimb intr adevar nici o problema mecanica de nici un fel
Consumurile aproximativ la fel la toate cele 3 masini mentionate sincer nu am stat la suta de grame sa fac calcul daca unul consuma cu 3 sute sau 5sute de grame mai mult ca altul
Oricum parerea mea este sa iti iei ce te atrage mai tare si eventul sa si compari ..lasa basmele si parerile unora si altora ..nu sti cum le intretin si ce stil de mers au unii de li se tot defecteaza neuitand desteptii ce mai pun la benzinarie in loc de diesel benzina apoi strica pompa injectoare etc
B88PIF is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 15:55   #28
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

da intr-adevar fiecare are dreptate in felul sau. Eu cred ca aici intervine si norocul cum prinzi masina. pt ca conteaza enorm cum a fost intretinuta ce motorina a fost bagata in ea... si ce consumabile.
oricum cred ca pana la urma am de ales dupa cum ma simt in ea... indiferent ca e un golf ,astra sau focus... toate 3 imi plac doar ca am deschis acest thread pentru a putea ajunge la o decizie.
Multumesc tuturor pt sfaturi !
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 22:07   #29
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

imi cer scuze daca poluez topicul


ce parere aveti despre Opel Astra G 1.6 16v an 2002 ??despre motor consum...va multumesc din suflet ....deoarece eu luni plec din tara sa imi achizitionez una si vreau sa stiu daca se merita....ca masina de familie....
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 22:19   #30
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,158
Default Re: Opel Astra G sau Ford Focus ???

Motoare foarte proaste, consuma ENORM de mult ulei, e un thread lung pe tema asta pe forum la el. toate consuma de la 1 la 3-4 litri in 10k km. eu m-as feri de motorul asta.
Bryan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -