Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-03-11, 10:39   #16
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Asa ceva nu prea se intreaba si mai ales nu te poti baza pe raspunsurile altora cand faci o astfel de alegere pt ca TU o vei plati/intretine/folosi.
Raspunsul la intrebarea asta nu poti sa ti-l dai decat singur, prin ce anume vrei de la masina: vrei sportivitate: alegi Bmw, vrei sa mergi relativ ieftin din A in B si sa ai siguranta unei masini noi si in garantie: iei loganul, simplu.
Gixer is offline  
Old 31-03-11, 12:25   #17
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
alea

Nici daca as fi stat o ora pe buda nu as fi ajuns sa aleg intre aceste 2 masini .



On :


Un E60 la banii astia gasesti doar rupt , un E39 bun gasesti pe la 7000-8000 ,restul banilor ii ti pentru reparatii daca pica ceva ( sigur va pica ) mai ales ca iei diesel ...

Eu mi-as lua Logan si as face TuNinG UniKaT

glumesc ,n-as lua logan nici gratis
SAX1987 is offline  
Old 31-03-11, 13:35   #18
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Am deschis acest topic in speranta ca imi veti da o mana de ajutor. In principiu, am suma de 9000 de euro si as vrea sa ma orientez spre un diesel bun. Am inteles ca Loganul 1.5 dci este ok, dar in acelasi timp ma atrage modeulul 520d cu toate ca este la mana a doua.

Mentionez ca ma intereseaza doar argumentele pro si contra intre cele doua modele de autoturisme si nu intrebari despre modul in care le voi exploata.

Va multumesc anticipat.
O sa-mi calc pe inima si-ti voi da urmatorul sfat: ia-ti logan.ai garantie,poti face casco, e masina noua, reviziile sunt mult mai ieftine si mai ales poti scapa usor de ea.un bmw e o masina pretentioasa si nu e vremea potrivita pentru asemenea arogante.stiu ce inseamna sa ai si bmw si o masina sub clasa ei si cea inferioara merita toti banii
daca te ajuta cu ceva citeste asta:

Trei barbati morti ajung la poarta raiului.
Ii ia Dumnezeu pe fiecare la intrebari,primul fiind un italian:
-Ia zi,tu cum ai murit?
-Pai mi-am cumparat un ferrari,am mers pe autostrada spre Milano cu 340 km/h ,n-am putut sa iau o curba, am intrat in parapet si am murit pe loc.
-Bine,poti sa intri.
Al doilea,un german:
-Tu cum ai murit?
-Mi-am luat un porsche, am mers pe autostrada, o cinsterna a pus frana brusc in fata mea, nu am mai putut opri, explozie mare, am murit pe loc...
-Bine, poti intra si tu.
Al treilea,un roman:
-Tu ce ai patit?
-Mi-am luat un bmw si am murit de foame.
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline  
Old 31-03-11, 13:51   #19
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

din start daca ti ai pus aceasta intrebare, loganul te asteapta, masina nou, tipla ce mai vrei.

intretinerea la bmw, este foarte mare, strict pe langa logan. n are rost sa ti iei un seria 5 si sa ti bati joc de el.
phaeton is offline  
Old 31-03-11, 21:30   #20
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Comparatia e aiurea dar totusi e vorba de acelasi pret si se justifica oarecum.

Problema e ca in Ro inca se considera achizitionarea ca fiind cel mai mare hop, chestie care e din ce in ce mai gresita, ca sa zic asa. Romanul in general se uita sa cumpere cea mai tare masina cu banii pe care ii are stransi sau cateodata nici nu-i are, face credit si la prima problema mai serioasa cauta sa o carpeasca, daca mai are bani si de aia.

Pe scurt, daca ai oricand in buzunar bani de un far macar, atunci poti sa te gandesti la bmw, audi, mercedes s.a. dar daca o cheltuiala neprevazuta de cateva sute de euro te "ingroapa" mai bine orienteaza-te spre o masina cu gaantie+casco care nu trebuie sa fie logan neaparat
Am bmw dar nu consider ca e suprema, e o masina ce iti ofera placere cand conduci dar care isi cere tributul, asa cum zicea un coleg cauciucri de iarna de la 15mil in sus, o revizie e in jur de 5mil (daca vrei sa te tina nu bagi ulei de care apuci), si mai are unele componente care sunt consumabile desi nu ar trebui.
Bafta cu masina, oricare ar fi ea.
RVL 2000 is offline  
Old 01-04-11, 18:32   #21
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Daca a facut cineva sex in ea nu-i mai buna ?

Dar daca s-a besit "aerisit" in ea vreun sofer de trailer sau angajatul de la dealer cand muta masina noua prin curte ?


Se incadreaza si la Rolls Royce .....

Tu crezi ca daca pui masina pe tester aflii toata istoria ei ? Sau tu esti unu din aia care inca crede ca masiniile din targ au km reali ... toate sub 150.000
Eu sunt unul din aia care pun masina pe tester sa vad eventualele erori la sistemele electrice, posibilele probleme la motor (parametrii turbina, injectoare etc)...e chiar asa greu sa iti dai seama?

nu mai fii ironic
__________________
fiderzen is offline  
Old 02-04-11, 20:39   #22
claudiuCLR

Stage 1
 
claudiuCLR's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 21
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Parerea mea ar fi sa te mai gandesti.La un Golf teai uitat?Sau la un Opel?
claudiuCLR is offline  
Old 02-04-11, 23:16   #23
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

masina daca te hotarasti sa o achizitionezi inseamna o cheltuiala continua, asadar trebuie sa iei cam toate lucrurile in calcul: consum, asigurare, piese de schimb, impozit etc ...nu te strangi de c^r si faci rost de bmw, iar apoi sa ajungi sa te imprumuti sa poti sa ii faci o revizie sau mai stiu eu ce si sa te afunzi in datorii. Deci daca iti permiti sa o si intretii, balanta atarna grav inspre bmw, loganu` e o gluma de masina ..
viruszatu1 is offline  
Old 10-04-11, 21:43   #24
daniel24

Stock
 
daniel24's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 6
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Ia noul VW Polo daca vrei la 9000 euro.Naspa ca are numai 60cp. http://masi ni.ro/volkswagen/masini-noi/noul-polo-5-usi-12-60-cp-manuala5-trendline-22799/motorizare.htm
Mai ai Loganul si celelalte masini din clasa lui de pret si performante dar eu recomand brandul autohton pentru rezistenta la gropi si pretul ceva mai scazut.

Ca second in banii aia iti recomand o masina "prima inmatriculare:Romania", ceva cu istorie, adica a vreunuia care a pus poze pe forum ceva cu ea si sti ca el e unic proprietar si neaparat motorul ala diesel de pe VW, e si pe Passat 2004, cel de 130cp siiii 310nm,genial de altfel.
Nu uita ca si la Logan diesel ai 85cp si 200nm.
Bafta!

Last edited by daniel24; 10-04-11 at 21:46.
daniel24 is offline  
Old 12-05-11, 21:54   #25
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

daca ai bani de intretinere ia un e39 daca se poate si full are cam tot ce-si poate dori un om normal de la o masina dar daca nu incearca o corsa cu 9000E +3 tichete cred ca te incadrezi si e mai masina ca loganu'.
dildododo is offline  
Old 13-05-11, 09:30   #26
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by dildododo View Post
daca ai bani de intretinere ia un e39 daca se poate si full are cam tot ce-si poate dori un om normal de la o masina dar daca nu incearca o corsa cu 9000E +3 tichete cred ca te incadrezi si e mai masina ca loganu'.
Cum naiba poti zice ca tirifliciul ala de corsa e mai masina ca loganul in primul rand, apoi cum naiba sa dai cu 3-4 miiE mai mult decat pe logan, defapt cum sa dai +10mii E pe crosa??!!!! Voi va ganditi cand cumparati o masina noua, sau va lasati prostiti de reclame care va inoculeaza cum ca un astfel de caricatura de masina ar fi mai buna la toate capitolele decat orice alta masina serioasa de 10 ani. Nu-s aiurit, dar sa dai 10 mii E pe o corsa, cat pe o garsoniera confort 3....da-o naibii! Eventual daca era 4-5 miiE de noua, atunci mai merita, dar nush cum poti sa te gandesti sa dai atatia bani in plus fata de un logan, cand consuma practic la fel, e mai subreda, mai mica si inghesuita....numai pt ca scrie pe ea opel?!!!
Gixer is offline  
Old 13-05-11, 15:36   #27
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
e mai subreda
Poate pentru unii mai conteaza si siguranta nu doar volumul portbagaj-ului pentru incarcat cartofi.

Intr-un impact frontal intre cele doua la 60,70 km/h, soferul din opel se da jos putin sifonat pt. ai informa pe cei de la descarcerare sa nu uite de saculetzii negri


Acum on-topic nici una din cele doua, un golf V sau VI (daca e noroc) diesel este si suficient de spatios cat si foarte economic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	opel.jpg
Views:	105
Size:	3.78 MB
ID:	2001838   Click image for larger version

Name:	logan.jpg
Views:	93
Size:	520.2 KB
ID:	2001839  
__________________
Bogdan_mb is offline  
Old 13-05-11, 15:49   #28
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

corsa aia la 9000 sau polo tot de la 9000 care le iei sunt fara dotari pe ele. pt un polo cu dotari decente dai cam 12 000 cu 3 tichete rabla.
steffan is offline  
Old 15-05-11, 20:49   #29
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Poate pentru unii mai conteaza si siguranta nu doar volumul portbagaj-ului pentru incarcat cartofi.

Intr-un impact frontal intre cele doua la 60,70 km/h, soferul din opel se da jos putin sifonat pt. ai informa pe cei de la descarcerare sa nu uite de saculetzii negri


Acum on-topic nici una din cele doua, un golf V sau VI (daca e noroc) diesel este si suficient de spatios cat si foarte economic.
Ce siguranta mai!!!?......povesti cu stele euro n'cap, sa vezi tu cate stele de pe steagul euro in cap o sa vezi daca dai cu corsa intr-o cobra chiar si stationata
Ai vazut cu ochii tai accident frontal cu logan a unui corsa?.....domne feri pt amandoi intr-adevar, dar mai ales pt cei din corsa! Plus daca cunosti ceva fizica, daca ai un portbagaj mare pt cartofi garantat absortia impactului e mai mare!
Stii ce inseamna accident la viteza de impact(ca pana la buf inca franezi) totala de 60-70kmph?!.....domne feri, stii ca, crash-testele alea pt determinarea stelelor alea se fac la 50kmph?......tot vorbiti din povesti si din filme.
Sunt si eu de-acord cu golful cat de cat, dar as recomanda mai bine la aceeasi bani un Zafira 2.0dti sau un Bmw 320d E46 combi, sau cel mai bine pe la jumate din bani orice 2.0i modern neaparat pe gaz cu care ai cost-consum sub diesel la putere de benzina!

Last edited by Gixer; 15-05-11 at 20:52.
Gixer is offline  
Old 15-05-11, 22:07   #30
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ce siguranta mai!!!?......povesti cu stele euro n'cap, sa vezi tu cate stele de pe steagul euro in cap o sa vezi daca dai cu corsa intr-o cobra chiar si stationata
Ai vazut cu ochii tai accident frontal cu logan a unui corsa?.....domne feri pt amandoi intr-adevar, dar mai ales pt cei din corsa! Plus daca cunosti ceva fizica, daca ai un portbagaj mare pt cartofi garantat absortia impactului e mai mare!
Stii ce inseamna accident la viteza de impact(ca pana la buf inca franezi) totala de 60-70kmph?!.....domne feri, stii ca, crash-testele alea pt determinarea stelelor alea se fac la 50kmph?......tot vorbiti din povesti si din filme.
Sunt si eu de-acord cu golful cat de cat, dar as recomanda mai bine la aceeasi bani un Zafira 2.0dti sau un Bmw 320d E46 combi, sau cel mai bine pe la jumate din bani orice 2.0i modern neaparat pe gaz cu care ai cost-consum sub diesel la putere de benzina!
Omule, daca chiar vrei sa imi demonstrezi contrari-ul macar te rog sa aduci macar UN argument concret nu povesti copilaresti.

1. Ti-am pus doua poze cu ambele mentionate, impact frontal la 64 km/h. Ti se pare ca Loganul sta mai bine la protectia pasagerilor ?

Opel : Front impact
The double pre-tensioner on the driver's seatbelt restrained the dummy so that the knees did not contact the dashboard. The head of the driver dummy bottomed-out the airbag onto the steering wheel. However, head protection was still rated as 'adequate'. The passenger dummy scored maximum points


Logan : Front impact
The stable passenger cell and the single stage non-tethered airbags for the driver and front passenger worked well together but loads recorded by the dummies’ chests, particularly the passenger’s, were on the high side. While the footwell suffered only minimal distortion, poor control of the displacement of the clutch and brake pedal compromised protection for the driver’s feet. The brake pedal was also found to be blocked after the test, putting the driver’s lower legs at further risk. He also risked knee injuries from the steering column and its mounting bracket.


2. Ai pomenit de fizica :

Corsa 1.2 5 usi : 1160 kg
Logan 1.2 5 usi : 1050 kg

Deci poti sa adaugi si cartofii ca tot nu da bine

3. Comparatia cu cobra ma lasa rece, uite aici un contra-exemplu :

https://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY


Sa auzim de bine
Bogdan_mb is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -