Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-03-11, 20:22   #1
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Dacia Logan sau BMW seria 5?

Am deschis acest topic in speranta ca imi veti da o mana de ajutor. In principiu, am suma de 9000 de euro si as vrea sa ma orientez spre un diesel bun. Am inteles ca Loganul 1.5 dci este ok, dar in acelasi timp ma atrage modeulul 520d cu toate ca este la mana a doua.

Mentionez ca ma intereseaza doar argumentele pro si contra intre cele doua modele de autoturisme si nu intrebari despre modul in care le voi exploata.

Va multumesc anticipat.
bogg is offline  
Old 30-03-11, 20:30   #2
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Logan sau seria 5 ? interesant Ai gandit-o mult ?

Depinde de tine .. intretinerea la un seria 5 nu e aceiasi cu intretinerea unui logan Sa nu vb aici de piese de schimb sau daca ai de facut vreo reparatie intr-un service ...
SAX1987 is offline  
Old 30-03-11, 21:04   #3
Ferruccio

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Eu as alege Loganul, mi se pare mult mai bun decat BMW-ul la banii aia. E o masina cinstita, fara fite, si macar stii ca e noua, si ca n-a facut nimeni sex in ea.
Ferruccio is offline  
Old 30-03-11, 21:26   #4
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

o sa iei logan si o sa plangi ca nu ti-ai luat bmw

pai compari finisajele bmw-ului cu cele ale loganului?, compari comfortul, fiabilitatea, puterea cu cea a loganului?

La ambele masini pot aparea diferite defectiuni, insa banuiesc ca daca iei bmw , o duci la tester inainte sa stii ce cumperi.

La banii astia de incadrezi si la audi sau mercedes. Succes.
__________________
fiderzen is offline  
Old 30-03-11, 21:44   #5
Ferruccio

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Decat sa risti reminescente de par pubian si mucus prin habitaclu, mai bine iti accepti conditia de 9000 de euro si-ti iei masina noua.
Ferruccio is offline  
Old 30-03-11, 21:47   #6
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Ferruccio View Post
n-a facut nimeni sex in ea.
Daca a facut cineva sex in ea nu-i mai buna ?

Dar daca s-a besit "aerisit" in ea vreun sofer de trailer sau angajatul de la dealer cand muta masina noua prin curte ?
Quote:
Originally Posted by fiderzen View Post



La ambele masini pot aparea diferite defectiuni, insa banuiesc ca daca iei bmw , o duci la tester inainte sa stii ce cumperi.

La banii astia de incadrezi si la audi sau mercedes. Succes.
Se incadreaza si la Rolls Royce .....

Tu crezi ca daca pui masina pe tester aflii toata istoria ei ? Sau tu esti unu din aia care inca crede ca masiniile din targ au km reali ... toate sub 150.000
SAX1987 is offline  
Old 30-03-11, 21:58   #7
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Nu prea inteleg rostul topicului .... Conserva pe roti noua VS masina second cu km si cu muuult mai multe dotari .

Si acuma sa fiu serios ...desi mi-e ff greu . Daca-ti iei logan , ai masina noua , deci din start probleme cu ea nu prea o sa ai , dar la calitatea materialelor ... slab . Dotari ... full-ul e cam strict necesar : geamuri electrice f+s , ac , servodirectie si ce-o mai fi avand alea .
BMW-ul , are cativa ani vechime , poate avea multi km , ceea ce pot aduce la probleme , daca masina nu a fost intretinuta . La dotari ... un bmw CHEL cred ca mult mai sigur e mai dotat ca un Logan Full .
Preturile pieselor este evident... bmw-ul va avea totdeauna piese mai scumpe decat loganul .
Aici depinde totul de tine ... masina noua ieftina , sau masina second dotata , performanta(fata de logan) dar cu riscuri de a avea probleme .

LE : daca vrei sa mergi la agatat , fie ca mergi cu loganul fie ca mergi cu bmw-ul , fetele nu se vor uita la bmw ca stiu ca majoritatea bmw-istilor is COCALARI si cand vei fi cu loganul nu se vor uita fiindca... e dacie .
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline  
Old 30-03-11, 22:03   #8
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

mentalitate de "roman" la faza cu "n-a facut nimeni sex in ea"

cat despre tester..dai 250lei si iti zice si grosimea stratului de vopsea pana la tabla.si da , iti spune daca km aia de pe ceas sunt aia reali sau nu + ca iti verifica complet masina si iti scoate grafic cu punctaj.

intr-adevar nu-ti spune cum a fost "alergata" masina dar din moment ce masina scoate punctaj 90/100 nu vad unde ar fi problema.o piesa oarecare poate sa cada si la bmw-u second si la loganu nou nout.
Tzzantaru is offline  
Old 30-03-11, 22:11   #9
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post

LE : daca vrei sa mergi la agatat , fie ca mergi cu loganul fie ca mergi cu bmw-ul , fetele nu se vor uita la bmw ca stiu ca majoritatea bmw-istilor is COCALARI si cand vei fi cu loganul nu se vor uita fiindca... e dacie .
Daca iti iei masina doar ca sa mergi la agatat esti cocalar cu orice marca auto !
SAX1987 is offline  
Old 30-03-11, 22:32   #10
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Daca e masina pt servici-acasa(drum scurt) eventual un gratar duminica...Cumpara BMW si bucura-te de el, in banii astia prinzi ceva frumos. Cand o folosesti putin, nu ii mananci zilele - deci se "conserva" ca sa zic asa si tine.

Daca umbli mult, si faci 3-4-5 mii km la luna (naveta sau ceva de genu) atunci e posibil sa apara o problema mai importanta intai la Bmw( gandeste-te ca nu mai are 0 km...) si mult mai tarziu la Logan.

Cam atat am avut de spus. Pana la urma amandoua te duc de la A la B...
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline  
Old 30-03-11, 22:44   #11
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Depinde cati bani ai, daca ai strict 9000 euro fara prea multi bani pusi deoparte pentru reparatii clar Logan, e nou, te tine mult si bine fara sa bagi 1 leu in el in afara de consumabile. BMW-ul ala oricat de tipla si masina de doctor ar fi () tot o sa se mai strice iar piesele nu sunt deloc ieftine, daca nu ai fonduri calumea risti sa iti pice o piesa scumpa 25-40 milioane si stai si te uiti la ea in parcare. Testerul e vax albina...

PS - intr-adevar nu compari fiabilitatea Loganului cu a BMW-ului cu 300 000 km, Loganul e mult peste .

PS2 - daca nu vrei nici Dacie dar nici un cazan, du-te pe o alternativa de mijloc. La 8500 euro iti iei o Kia Pro Cee'd, arata bine, minim 2008 probabil 2009, o sacosa de dotari, kilometri putini si inca in garantie. Mult mai bine decat un cazan din 1900 toamna.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline  
Old 30-03-11, 22:54   #12
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Ca sa fiu cat mai on'topic ai adus 2 masini care sunt total paralele una cu alta, defapt amandoua sunt berline daca optezi la varianta, acuma depind toate de tine te-ai gandit bine la diferenta de carburant? Un Logan de genul consuma 5-6% in oras si un BMW Pe undeva la peste 10%. LA 9000Euro iti iei Logan nou "gantza" din fabrica doar ce iese de pe portile fabricii de la Pitesti. Un BMW iei cu cateva sute de mii de km la bord si o gramada de probleme pe la ea(acuma mai depinde si de noroc). Ca dotari sunt cam la fel amandoua au aer conditionat BMW chiar clima bizonicageamuri electrice, 4+1 roti si un volan acuma depinde doar de tine la ce fonduri ai la urma la intretinere....
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline  
Old 31-03-11, 00:15   #13
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

si eu la un moment dat eram intr-o dilema asemanatoare, si am ales masina noua.

Parerea mea umila este ca merita sa-ti iei o masina second hand de genul asta, si sa dai toti banii pe care ii ai pe dansa, doar in cazul in care esti super-mega-ultra expert, si si atunci risti sa ti-o iei in freza.

loganul il iei nou nout cu 9000 eur. 1.5 dci 75cp (atata are acum) pleaca de la 8500 eur tva inclus. cu 500 eur si ceva negociere la dealer poti sa-l iei si dotat in 9000 eur, fresh off the line.

o singura intrebare pune-ti: daca dai 9000 eur pe un seria 5 second hand si dupa 10.000 km pica turbina?

parerea mea e ca se merita un second-hand mai vechi de 2-3 ani, eventual cazuri exceptionale sau recuperari leasing, in momentul in care esti pasionat de modelul ala si il cumperi pentru ca ti se pare miezul din fanta, si bagi bani din secunda 1 sa il faci ca din usa fabricii. doar atunci poti fi 100% sigur ca ai o masina, desi veche, 100% in regula.

cu 9000 eur poti cauta o masina recuperata de firmele de leasing, care sa fie inca in garantie. nu ai cum sa dai gres, pentru ca sunt toate cinstite. asa si-a luat un var de-al meu logan 1.5 dci 2007 full fara jante de aliaj, impecabil la 62.000km. singura "buba" era ca nu ii fusese facuta revizia de 60.000 km, dar s-a facut cu bani nu prea multi, caci la dacia daca sti de unde sa te aprovizionezi, piesele pot fi incredibil de ieftine.

parerea mea: recuperari leasing sau masina noua
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline  
Old 31-03-11, 00:26   #14
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

o comparatie destul de aiurea..... daca ai bani, merita sa iei bmw, pt ca e alta clasa clar, dar daca abia ai strans aia 9000 de euro dute pe o masina cat mai noua si cat mai ieftina la intretinere, diferenta de la seria 5 la logan e destul de mare la intretinere, si asta fara sa ne referim la piese stricate, doar la consumabile, numai cauciucurile, ulei filtre daca le iei in calcul sunt mult mai scumpe la bmw, consumul e mai mare.....nu are rost sa iti iei bmw si sa-ti bati joc de el, pt ca nu o sa te tina daca nu il ingrijesti corespunzator, normal bmw-ul e mult mai fain........si la faza cu agatatul e degeaba, degeaba ai bmw si umbli cu 5 l de motorina in el si cu 10 lei in buzunar, ca nu o sa te bage nicio pitipoanca in seama, e adevarat atragi atentia, dar ramai cu atat..... deci gandestete bine, daca ai bnai sa ingrijesti un bmw, pt ca acum de cand cu criza preturile au scazut foarte mult, si pretul de achizitie nu mai e o problema asa mare, in 9000 euro gasesti un 5-ar din 2002-2003 foarte fain, dar problema e cu intretinerea....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline  
Old 31-03-11, 09:52   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Mi se pare corect ce spune Dogy10 dar si colegii de mai sus. Imi imaginez numai cat ar costa un set de 4 anvelope de iarna la BMW(talon mai mare) pentru ca vorba aia nu poti sa pui la BMW Debica iar Kormorane ca la Logan nici macar nu cred ca au dimensiunile alea

Nici daca as fi stat o ora pe buda nu as fi ajuns sa aleg intre aceste 2 masini Nu stiu cum ar putea cineva comite o asemenea blasfemie, daca era un Chevrolet nou ori un Renault mai intelegeam dar asa... Sunt 2 extreme care zic eu arata un anumit tip de personalitate (asta daca nu cumva topicul e la misto).
lord_wader is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -