Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-11, 19:14   #1
b1d0n

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 2
Default octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

Salutare,doresc sa-mi achizitionez o o masina fiabila,performanta,buna mai pe scurt si as dori una dintre aceste masini:skoda octavia 2 rs:2.0 tdi 170cp
wv golf 6 gtd:2.0 tdi 170 cp
opel astra 10:2.0 cdti 160 cp

Care dintre aceste masini este mai fiabila mai buna,mai neproblematica? Va rog sama sfatuiti !!
b1d0n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 21:05   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

Quote:
Originally Posted by b1d0n View Post
Salutare,doresc sa-mi achizitionez o o masina fiabila,performanta,buna mai pe scurt si as dori una dintre aceste masini:skoda octavia 2 rs:2.0 tdi 170cp
wv golf 6 gtd:2.0 tdi 170 cp
opel astra 10:2.0 cdti 160 cp

Care dintre aceste masini este mai fiabila mai buna,mai neproblematica? Va rog sama sfatuiti !!
gtd-ul , e mai special , acuma depinde , daca iti plac sedan-urile e foarte bun si rs-ul (in special as alege una dintre aceste 2 peste cutia DSG)
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 23:27   #3
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

Atat octavia rs cat si gtd-ul impart aceasi platforma tehnica, implicit motoare, transimisii, sisteme, etc. GTD-ul cat si RS-ul, dupa 2009, au motoare Common-Rail, sunt silentioase si pana acum acest tip de motoare nu au dat semne de alarma in aproape 2 ani. La RS trebuie sa fii atent, daca te orientezi catre SH, ca cele PD mai aveau probleme la injectoare, volanta, chiulasa(dar in cazuri destul de izolate. conteaza f mult cum este exploatata si intretinuta masina, motorul..ca la orice masina de fapt).. Nu ca cel de pe opel ar fi flawless oricum. Daca ambele variante sunt noi, atunci alege-o pe cea care crezi ca ti se potriveste mai bine. Rs-ul e mai practic, dar din pdv al designului si a calitatii per total este sub golf(cel din urma sta mult mai bine la materiale, detalii, antifonare.). Eu nu m-as uita la Astra. Nu are legatura cu cealalalte 2. E ok ea, dar nu are nimic special fata de cealalte 2 care sunt totusi modele "sport" consacrate.

Eu personal as alege RS-ul. E mai practic, mai subtil la aspect si, de ce nu, mai ieftin. GTD-ul nu ma atrage, nu stiu de ce. Aici tine de fiecare, de gusturile lui.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 20:40   #4
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

RS common rail.motoarele 2.0 TDI 170 nu au si nici avut vreun un fel de probleme cu chiuloasa - volantele . Cele de 140 da.

Eu as alege GTD , cel mai bine ar fi sa le si conduci sa vezi singur diferentele sau daca e ceva ce nu iti place.
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 17:41   #5
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

In primul rand trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci cu ea si din cele 3 modele as alege Octavia
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 17:51   #6
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: octavia rs vs astra 10 vs golf gtd

astra 2.0 160 cp are motorul de pe insignia. eu o am de 2 ani, de noua si merge brici si merg tare cu masinile. +motorul a primit premiul de cea mai fiabila masina 2010, care spune multe!

inainte de insignia am facut drive test cu o skoda rs diesel si nu mi-a placut. fiecare cu "pasarica"lui, dar cel mai bine ar fii sa faci un drive test si sa vezi care iti place cel mai mult!

mot de la vw 2.0 diesel(2005-200 sunt foarte problematice.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -