Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-06, 16:20   #1
claudiu_toncean

Stage 1
 
claudiu_toncean's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 24
Default Ford Mondeo 2.0 TDci (2002 - 131CP)

Va multumesc tuturor pentru parerile de pe thread-ul cu Passat vs. 406. Mi-au fost de folos in decizia pe care urmeaza sa o iau, insa "RA_2fast4u" a venit cu o remarca deloc de ignorat: imi sugera un Ford Mondeo 2.0 TDci din 2002 de 131CP. Este o varianta la care si eu m-am gandit si mai mult acum imi vine sa o iau in considerare. De aceea vreau sa deschid acest thread nou pentru a va primi parerile aici. Deci aviz proprietarilor de Mondeo de dupa 2001, va rog sa ma ajutati pentru ultima oara: merita un Mondeo sa fie cumparat?
claudiu_toncean is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 19:25   #2
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo 2.0 TDci (2002 - 131CP)

Quote:
Originally Posted by claudiu_toncean View Post
Va multumesc tuturor pentru parerile de pe thread-ul cu Passat vs. 406. Mi-au fost de folos in decizia pe care urmeaza sa o iau, insa "RA_2fast4u" a venit cu o remarca deloc de ignorat: imi sugera un Ford Mondeo 2.0 TDci din 2002 de 131CP. Este o varianta la care si eu m-am gandit si mai mult acum imi vine sa o iau in considerare. De aceea vreau sa deschid acest thread nou pentru a va primi parerile aici. Deci aviz proprietarilor de Mondeo de dupa 2001, va rog sa ma ajutati pentru ultima oara: merita un Mondeo sa fie cumparat?
ma bucur ca am fost de ajutor si sper sa iti fiu de ajutor si in continuare, vorbind in calitate de posesor si conducator ocazional ( mai bine zis foarte ocazional ) ). eu am 2.0 de 116 (2001) deci generatzia anterioara tdci-ului care vrei tu, acesta(tdci-ul) fiind mult mai economic si ceva mai sprinten... nici cu 116hp-ul nostu nu mi rusine, mai ales dupa 2 000 rpm cand intra turbina si masian incepe sa fie destul de sprintena. din cate stiu eu nu are niste probleme consacrate sau ceva, noi cel putin cu a noastra nu am avut nimic cu ea si o avem de ceva timp ... consumul se tine undeva pe la 7 (asta cu mult mers in oras si pe la munte) deci teoretic tdci-ul chiar daca are ceva calutzi in + ar trebui sa ajunga pe la vreo 6, 6.5. un mare + sunt suspensiile, se tine masina in curbe ff bine si nu ai deloc efectul de barca. a da inca o treaba buna are lantz si nu curea ca passatul, deci o problema in minus ) ce sa iti mai zic eu personal sunt foarte multumit de ea ( sa nu mai vorbim ca imi place mult mai mult ca design decat passatul ) ..... acuma bine inteles paote vorbesc si putin subiectiv, dar asta este i'm happy with it

Last edited by RA_2fast4u; 04-10-06 at 19:27.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 11:54   #3
claudiu_toncean

Stage 1
 
claudiu_toncean's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 24
Cool Re: Ford Mondeo 2.0 TDci (2002 - 131CP)

Mersi mult de tot pentru parerea ta, care se pare ca incepe sa cantareasca tot mai greu in decizia pe care o voi lua. https://forum.4tuning.ro/images/icons/icon14.gif
Thumbs up Adica daca la inceput mergeam pe mana unui Passat din 2001 incoace (care, parerea mea este o "uniforma" pe soselele din Romania https://forum.4tuning.ro/images/icons/icon9.gif
Unhappy), acum parca imi vine tot mai mult sama las dus de "magia" pe care tu mi-o descrii atat de bine a Ford-ului. Nu am avut ocazia sa conduc si nici sa incerc macar un Mondeo, dar dupa cum suna datele tehnice (si mai ales ceea ce imi zici tu despre acel motor pe lant - care vorba fie, suna bine https://forum.4tuning.ro/images/icons/icon12.gif
Wink), nu este o masina pe care sa nu o iei in calcul atunci cand vrei sa cumperi ceva de oras si de familie pana in 10.000 Euroi. Cred din ce in ce mai mult ca am sa merg pe mana americancei si am sa o cumpar cat de curand. Las totusi inca topicul deschis, da' nu cred ca va putea cineva sa ma faca sa ma razgandesc asupra deciziei mele. Ce cred eu ca are nevoie un Mondeo (si asta imediat dupa ce l-as cumpara) este un tunning la exterior (adica spoiler, fusta spate - mai ales, si praguri). Asta nu imi place cel mai mult la Mondeo: din spate se vede totul pana la puntea spate, ceva in genul cum este la Renault Fuego. Este inestetic cand mergi pe sosea si ai pe cineva in spate. Este foarte inestetic spatele Mondeo-ului. E ca si cum ai umbla pe strada cu slitul desfacut https://forum.4tuning.ro/images/icons/icon13.gif
Thumbs down. Salutare si mersi inca odata. https://forum.4tuning.ro/images/icons/icon6.gif
Cool
claudiu_toncean is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 18:51   #4
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Mondeo 2.0 TDci (2002 - 131CP)

Mondeo TDDI 116 c.p.din 2001,provenienta franta cu 95.000.km.eu am vrut passat nevastamea mondeo si credema am mers pe mana ei fiindca am mai avut un ford anterior.Ce duce mondeo peste passat parerea mea personala este suspensia si bucsele.Pai sa te uiti pe fata la passat cate bucse are si uitate pe urma la un mondeo .Fa si tu o numaratoare si apoi pe drumurile astea proaste ale noastre chiar conteaza.Un sistem cu cat este mai simplu cu atat functioneaza mai bine si este mai fiabil.Deci avantaj ford.Ar mai fi treaba cu cureaua care la ford e lant si la passat curea.Parerea mea urcate in ambele si mergi cu ele si apoi vei hotari.Si apoi motoarele de la pasat sunt mai slabute in ceia ce priveste caii putere si asta chiar conteaza.Un tdci de 130 c.p.asta da.Multa bafta la cumparare.La anu ii modific spoilerul spate si fata.Uitate si pe ************.ai ce vedea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	triple cu gauri 3.JPG
Views:	262
Size:	237.8 KB
ID:	159488   Click image for larger version

Name:	mondeo la mamaia.JPG
Views:	295
Size:	201.8 KB
ID:	159489   Click image for larger version

Name:	triple cu gauri 5.JPG
Views:	292
Size:	214.7 KB
ID:	159490  

Click image for larger version

Name:	triple cu gauri 4.JPG
Views:	206
Size:	211.1 KB
ID:	159491  
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -