Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 16:56   #1
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Salut,

Tipicul 'am dat bacul, am intrat la facultate, tata imi ia prima masina'.
Bugetul ar fi in jur de 4000 de Euro cu taxele cu tot, insa e okey si mai mult daca intradevar merita banii: 5k, 6k euro. Desigur..cu cat mai ieftin cu atat mai bine.
Foarte scump nu vreau nici eu, inca is incepator (carnet de 10 luni), am cateva mii de km la bord insa am condus doar sub supraveghiere (masina firmei), ff rar singur. Condusul merge okey, imi place viteza, imi place sa simt intr-o masina ca 'trage'. Imi plac masinile (cu un design) sport, sunt mare fan de raliuri.

Mai am o buburuza in cap, si de aceea nu imi plac masinile 'tipice' , pe care le are toata lumea (gen bmw-uri,golf,passat. nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa mi se pare masini prea 'dese'). Ford-ul nu mi-e simpatic, am auzit cum caroseria ar fi cam slaba, si materialele interoare la fel (poate stiu eu gresit).

Prefer un hatchback insa tot cu 4/5 usi (mai este si bunica si bunicul care intr-o masina cu 2 usi cam greu se urca cu osteoporoza cu tot :P ).

Masina sa fie pe benzina (am inteles ca 'trage' mai bine si e si mai profitabil daca umblu cu masina mai putin, de la facultate la facultate, cateodata la tara.), consumul nu prea deranjeaza... cel putin deocamdata. Motor de (zic eu) cel putin 100 CP.

Am mai citit despre Alfa Romeo 147 ( bogdangg ) l-am luat in considerare, imi place masina.

Alegerea mea initiala a fost un Seat Leon (mk1) de macar 1.6, eram hotarat si nici nu ma uitam la alte masini, insa m-am gandit..ca poate la banii aia gasesc ceva mai bun, poate putin tunat. As prefera sa cumpar masina din germania (din motive clare). In nici un caz nu Euro 3 !!!

M-as impaca si cu un passat ca ultima alegere, insa as prefera ceva mai mic.

Ce masini sugerati? Rog seriozitate (dar nu prea multa :P).

Cele spuse mai sus sunt opiniile mele, insa daca voi credeti ca stiu ceva gresit, va rog sa ma corectati.

DECI : masina mai 'sport' cu 4/5 usi si cu motor peste 100 CP. (poate era destul daca scriam doar atat ) )

Multumesc anticipat, Stefan.
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:12   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

ai avea alfa 147, de care ziceai (masina anului 2001), peugeot 307 ? ciudat ca te uiti la leon, e frumos dar fiind vag e si asta des intalnit ?
nah astea doua ti le propun eu... cred ca e loc aici de un post marca ionut_cluj
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 20:56   #3
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Intradevar, in ultimul timp am observat ca is dese si leon-urile, dar intr-un timp mi-a placut atat de mult ca nu i-am dat atentie. :P

Cat despre Peugeot nu m-am interesat deloc, avand conceptia ca nu is masini prea bune. Dar o sa ma informez si despre 307.

Ms si astept cu nerabdare si alte variante
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 15:59   #4
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

M-am uitat dupa preturi iar Alfa Romeo 147 Euro 4 incepe de la 4500 de euro in sus, ceea ce e cam mult pt mine.
Ar merita euro 3 mai ieftin? in jur de 3500 ? Taxa am calculat in jur de 800 euro, insa nu sunt convins ca-i atat (co2 emission alea alea .. ) si daca iese peste 1k euro taxa at cam tot acolo-i .. dar macar nu as da atatia bani pentru stat

inca astept si alte variante sau solutii pt AR 147.

Off Topic : mi-e si rusine sa intreb, dar cum editez un post? ca eu ma chinui de 2 ore si nu-i dau de cap ...
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 16:21   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Quote:
Originally Posted by speedyke_stefan View Post
Intradevar, in ultimul timp am observat ca is dese si leon-urile, dar intr-un timp mi-a placut atat de mult ca nu i-am dat atentie. :P

Cat despre Peugeot nu m-am interesat deloc, avand conceptia ca nu is masini prea bune. Dar o sa ma informez si despre 307.

Ms si astept cu nerabdare si alte variante
da, umbla mitu asta... si eu eram cu el inainte... da mam mai documentat putin ei bine peugeot foloseste motoare comune cu multe firme, ca exemple, mini, ford, citroen (ca doar e alianta psa), mazda, volvo si lista poate continua.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PSA_engines uite aici o lista cu motoarele psa, si daca pe tine te ajuta rabdarea mai poti afla (ca la mine nu-s sanse)

chiar vad pe mobile . de ca sunt ieftioare saab-urile 9-3 :->... eu zic ca e mai frumos decat passatu (nush totusi ce diferenta de clasa e, si hai sa nu deschid o discutie despre clase acum)

ps: poti edita un post doar foarte rapid, cred ca inainte sa il vada altcineva, e un buton "edit" langa butonul quote
ps2: am editat de vreo 5 ori cred tot
Attached Images
File Type: bmp vezi tu.bmp (2.85 MB, 23 views)

Last edited by ZaNe94; 23-09-10 at 16:28.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 16:30   #6
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Daca te iti place Alfa Romeo 147,vezi ca este pe internet forumul posesorilor de alfa,il gasesti usor pe google.Baietii de acolo sigur o sa-ti poata da mai multe informatii despre aceasta masina.Au intalniri si in Cluj,saptamanal mi se pare.Ca o parere personala ,cred ca in 4-5000 de euro gasesti un 147 inmatriculat in tara,poate varianta cu face-lift care are o fata foarte fioroasa.)
Neaparat sa vezi masina cu cineva care se pricepe la mecanica si care are un ochi avizat,ai grija ca sub o vopsea stralucitoare si un interior foarte curat se pot ascunde multe probleme.Daca o tratezi ca atare,ii schimbi consumabilele la zi si te comporti bine cu ea iti garantez eu ca o sa ai parte numai de bucurii.Marea atentie la gropi si la drumurile proaste,alfitele in general sunt mai sensibile la suspensie decat alte marci.
Vad ca te-ai gandit la un benzinar,sa stii ca e ok si cel de 1.6L dar,daca o sa ai ocazia sa conduci un diesel cred ca o sa-ti schimbi parerea.
In rest,spor la cautat si ca o ultima recomandare,sa fie rosso-ferrari,cu interior de piele neagra,cel putin asta mi-a recomandat mie doctorul.)))
P.S.Iar celor foarte multi care iti vor spune sa te razgandesti ca alfa e naspa,spune-le doar atat;"Henry Ford spunea:cand vad trecand o Alfa-Romeo,imi scot palaria in fata ei.'
Succesuri!
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.

Last edited by raduku; 23-09-10 at 16:44.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 22:35   #7
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Asa. Ms ff mult de sfaturi, mai ales site-ul AR m-a ajutat enorm de mult . Pana acum ramane 147-le, desi pretul e totusi cam mare, dar sunt convins (desi intretinerea e scumpa) ca merita fiecare banut .

@Zane Saab-ul acela sincer numi place . doresc ceva mai mic .

Acum intrebarea mea ramane: Ar merita mai mult o AR din strainatate si euro 4 SAU una deja inmatriculata in RO fie el euro 3 sau 4? (luand in considerare ca AR are dificultati la suspensii , si drumurile romane ... pai cred ca-i evident ideea ... )
Post de genul 'cumpar alfa 147' pe forumul alfa club nu pot pana nu am o luna de inregistrare .

OffT.: M-am prins in final cu EDIT-ul dupa ce am postat 'intrebarea' ) ms oricum
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 19:59   #8
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Bun. Momentan ma gandesc la aceasta Alfa 147.
E totul frumos, poate prea frumos..ce parere aveti? si inca o data... cat de mult se simte diferenta de 15 cai putere?

ms.
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 21:21   #9
bofanel

Stage 5
 
bofanel's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 705
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Dak vrei masina cu cerintele pe care le cauti cred ca mai mult de asa nu am ce sa iti ofer ) .... Hyundai accent 2005 inmatriculat 110 mii km reali carte service aproape full masina ...la 3700 euro MASINA ESTE RECENT ADUSA DIN AUSTRIA !!!!
bofanel is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 11:36   #10
speedyke_stefan
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 0
Default Re: Ajutor cu cumpararea unei masini SH

Bun, postul e cam vechi si aici nu am mai scris, imi cer scuze
Deci intre timp (prin octombrie) am achizitionat un Leon 1.6, 2003, simplu dar foarte frumusel . Desi credeam ca-l voi schimba cu prima ocazie pe o Alfa, m-am indragostit de masina, si nu as da-o pt nimic in lume :P.

Oricum, multumesc pentru sfaturi, topicul se poate inchide.

Cu respect, Stefan
speedyke_stefan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -