Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-10, 14:54   #1
bogdangg
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Question Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

Salut,

Sunt in cautarea unei masini, B, 25 ani si am permis de 5 ani de zile,

Am condus in primul an o leganza 2.0, la un an am trecut pe un fiat punto 1.2 16V si 80 cp din 2000, care este aproape mort avand 170.000 de km si tot felul de probleme(coloana directie, articulatii, geamuri, aer) costurile reparatiilor sar de valoarea masinii asa ca m-am hotart sa o casez si sa-mi achizionez ceva mai ok,

Bugetul pe care-l am la dispozitie este de maxim 5000 euro, caut o masina dupa 2003 2004 care sa n-aiba mai mult de 100 km.

Una din variante este o alfa 147 1.6 L din 2004, adusa din germania. este masina unei prietene, folosit-o foarte putin in RO, dupa care a plecat din tara si a ramas in parcare pentru aproximativ un an jumate, costa 4500 euro
Sunt un pic speriat de consum, am inteles ca in oras urca pe al 12% si poate chiar sa depaseasca si de sensibilitatea articulatiilor la drumurile din RO.

masina este full si arata impecabil, in plus am 2 seturi de cauciucuri vara si iarna

Ce parere aveti? Catre ce variante mai fiabile in Ro m-as putea orienta?
multumesc
bogdangg is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 23:31   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

Quote:
Originally Posted by bogdangg View Post
Salut,

Sunt in cautarea unei masini, B, 25 ani si am permis de 5 ani de zile,

Am condus in primul an o leganza 2.0, la un an am trecut pe un fiat punto 1.2 16V si 80 cp din 2000, care este aproape mort avand 170.000 de km si tot felul de probleme(coloana directie, articulatii, geamuri, aer) costurile reparatiilor sar de valoarea masinii asa ca m-am hotart sa o casez si sa-mi achizionez ceva mai ok,

Bugetul pe care-l am la dispozitie este de maxim 5000 euro, caut o masina dupa 2003 2004 care sa n-aiba mai mult de 100 km.

Una din variante este o alfa 147 1.6 L din 2004, adusa din germania. este masina unei prietene, folosit-o foarte putin in RO, dupa care a plecat din tara si a ramas in parcare pentru aproximativ un an jumate, costa 4500 euro
Sunt un pic speriat de consum, am inteles ca in oras urca pe al 12% si poate chiar sa depaseasca si de sensibilitatea articulatiilor la drumurile din RO.

masina este full si arata impecabil, in plus am 2 seturi de cauciucuri vara si iarna

Ce parere aveti? Catre ce variante mai fiabile in Ro m-as putea orienta?
multumesc

Alfa ar fi o varinata buna ar ai dreptate , mixtul e undeva pe la 8 si in oras peste 10 , variante ar mai fi: golf 4 (care daca ai noroc gasesti unul bun) , fiat stilo , citroen xsara , opel corsa(care ai gasi la km farte putini)
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 01:37   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
Alfa ar fi o varinata buna ar ai dreptate , mixtul e undeva pe la 8 si in oras peste 10 , variante ar mai fi: golf 4 (care daca ai noroc gasesti unul bun) , fiat stilo , citroen xsara , opel corsa(care ai gasi la km farte putini)
pai daca ai zis de corsa deja ai intrat si in punto, polo, ibiza, fabia, peugeot 206, fiesta (ala e chiar bun, modelul cu bombeuri in faruri, de restul nu ma pronunt), etc.

si alte vag-uri daca nuti place golf, ai leon, a3, octavia 1
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 09:42   #4
bogdangg
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

golf 4 ar fi o varianta ok...am fost sa vad cateva dar fara prea mult noroc, majoritatea sunt destul de obosite

corsa, punto, polo si fiesta nu ofera un spatiu prea mare soferului iar la cei 1.9 m ai mei reprezinta o problema,

cred ca o sa raman pe alfa 147, imi ofera spatiu, confort si putere...dar pierd la capitolul consum si costuri intretinere.

o decizie grea....
bogdangg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 10:06   #5
bogdangg
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

am mers pe alfa 147, 70k km din 2003, motor de 1.6 , masina este in stare perfecta full...o adevarata senzatie
bogdangg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 11:15   #6
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

Senzatie la motor de 1.6 nu este cat despre consum alfa in general e gurmanda. Oricum ar trebui sa ii faci o verificare generala pt ca dupa 1 an jumate de stat pe bara este posibil sa aiba ceva probleme.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 12:33   #7
bogdangg
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

are suspensie sport, garda la sol e coborata cu 4 cm, toba sport si 120 cp, in comparatie cu ce am mai condus eu...e o adevarata senzatie, masina se lipeste de sosea
bogdangg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 13:44   #8
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

Nice... sa o stapanesti sanatos, eu unul cred ca poate da ceva senzatii, o masina nu e doar motorul....
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 15:41   #9
bogdangg
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Achizitie auto 5000E - am nevoie de ajutor

categoric, dupa un punto de 1.2 16V...masina asta e o adevarata experienta
bogdangg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -