Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-10, 13:03   #1
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

salut! asa cum zice si titlul anuntului vreau sa cumpar una din cele 2 masini. Sunt in Anglia in momentul de fata deci evident masina o sa fie cu volan pe dreapta. Masina ce va fi achiziionata va urca in scurt timp in remorca unui TIR si va ajunge in romania unde va urma sa fie inscrisa.
Pe mine ma incanta ambele modele, ambele au motoare 3.0 twin turbo. Daca stie cineva cat ma ajunge inmatricularea lor si conversia de la volan pe dreapta la volan pe stanga sa posteze aici. Mentionez ca aceste lucruri ma vor face sa hotarasc ce masina cumpar. Chiar daca se ajunge la preturi destul de mari nu prea conteaza pt ca asta se va face cand ma intorc in romania si asta nu se va intampla prea curand.

In concluzie pret achizitie + inmatriculare + conversie.

Rog nu postati inutil iar cei care nu ma pot ajuta cu informatii sa se abtina. Multumesc
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 23:03   #2
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Inmatricularea in Romania te va costa probabil in jur de 10,000 de euro in cazul ambelor masini. Pentru conversie bord poti formula o intrebare pe forumul din uk : Mkivsupra.net sunt destule workshop-uri specializate in japoneze.

Ca posesor de Supra MKIV nu pot fi decat subiectiv. Este o masina mai moderna, mai fiabila, mai modabila, are o aura distincta pe strada, o sa ai parte de suport tehnic excelent si de piese la discretie, oferta variata. Chiar daca nu se mai fabrica poti cumpara orice de la Toyota cu exceptia turbinelor care s-au scos din productie.

Bafta cu alegearea. Una peste alta ambele sunt fun.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 23:16   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Nu sunt eu adeptul inmatricularii in BG, dar pe bune, la astfel de masini asta e solutia cea mai buna. De banii pe care-i dai la inmatriculare in RO mai bine faci o conversie dreapta-stanga si iti raman si pentru alte "bunatati".
Cat despre alegere, nu am avut contact cu masinile astea ca sa-mi dau cu parerea, dar pot sa ma pronunt la capitolul aspect, si anume Supra arata excelent (eu am si o slabiciune pentru ele).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 10:40   #4
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

referitor la inmatricularea pe bulgaria nu cred ca este o solutie pentru mine dat fiind faptul ca una din aceste doua masini de suflet va ramane in posesia mea pentru restul vietii probabil. Oricum voi avea o baza serioasa pentru un proiect serios nu cum a fost fiatul sau civicul

Tin sa mentionez ca pretul de achizitie la nissan este cam cu 2000 pounds sub cel al toyotei
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 11:52   #5
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Inmatricularea in Romania te va costa probabil in jur de 10,000 de euro in cazul ambelor masini. Pentru conversie bord poti formula o intrebare pe forumul din uk : Mkivsupra.net sunt destule workshop-uri specializate in japoneze.

Ca posesor de Supra MKIV nu pot fi decat subiectiv. Este o masina mai moderna, mai fiabila, mai modabila, are o aura distincta pe strada, o sa ai parte de suport tehnic excelent si de piese la discretie, oferta variata. Chiar daca nu se mai fabrica poti cumpara orice de la Toyota cu exceptia turbinelor care s-au scos din productie.

Bafta cu alegearea. Una peste alta ambele sunt fun.

multumesc mi-ai fost de mare ajutor cu forumul acela...ma apuc sa il rasfoiesc. Sincer sa fiu si eu tot spre supra tind dar mai am o intrebare. daca taxa pentru un TT este de 10.000, pentru un single turbo sau non-turbo cat ajunge? ma gandesc la faptul ca poate sa ajunga mai ieftin conversia de la single turbo la twin turbo cu o taxa mai mica decat ... ahh nu stiu te rog poate ma ajuti si cu asta. multumesc
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 19:47   #6
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul View Post
multumesc mi-ai fost de mare ajutor cu forumul acela...ma apuc sa il rasfoiesc. Sincer sa fiu si eu tot spre supra tind dar mai am o intrebare. daca taxa pentru un TT este de 10.000, pentru un single turbo sau non-turbo cat ajunge? ma gandesc la faptul ca poate sa ajunga mai ieftin conversia de la single turbo la twin turbo cu o taxa mai mica decat ... ahh nu stiu te rog poate ma ajuti si cu asta. multumesc
Taxa de inmatriculare nu tine de faptul ca masina este turbo sau non-turbo, are 220 sau 1000 de cai ci tine de cilindreea si vechimea masinii. Cu cat cilindreea este mai mare cu atat platesti mai mult. Taxa pentru un astfel de motor cu norma euro 2 (printre cele mai bune situatii) este de 7000Euro. La aceasta suma se vor adauga si alte cheltuieli pentru pentru a "conforma" masina RHD cu legislatia rutiera din Romania.

Supra single turbo este o "masinarie" complexa. Nu cred ca sunt sanse sa inmatriculezi asa ceva la noi. Poti inmatricula o Supra twin turbo stock si pe urma sa o transformi in single si te descurci cu RAR-ul
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:49   #7
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Taxa de inmatriculare nu tine de faptul ca masina este turbo sau non-turbo, are 220 sau 1000 de cai ci tine de cilindreea si vechimea masinii. Cu cat cilindreea este mai mare cu atat platesti mai mult. Taxa pentru un astfel de motor cu norma euro 2 (printre cele mai bune situatii) este de 7000Euro. La aceasta suma se vor adauga si alte cheltuieli pentru pentru a "conforma" masina RHD cu legislatia rutiera din Romania.

Supra single turbo este o "masinarie" complexa. Nu cred ca sunt sanse sa inmatriculezi asa ceva la noi. Poti inmatricula o Supra twin turbo stock si pe urma sa o transformi in single si te descurci cu RAR-ul


mmmmmmmm te rog frumos spune-mi...este cea single turbo mai performanta decat twin turbo? asta inteleg eu... oricum vad ca esti un impatimit at suprelor si mi`ar face placere sa te intalnesc ingtr-o buna zi cand o sa reusesc sa cumpar si sa aduc masina asta in tara. multumesc foarte mult pentru info si raman profund indatorat. Inca nu am avut timp sa citesc pe forumul mkivsupra.net dar ma apuc cat de curand. Stima
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 12:25   #8
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

[QUOTE=p3rv3r5ul;3674851]mmmmmmmm te rog frumos spune-mi...este cea single turbo mai performanta decat twin turbo? asta inteleg eu... oricum vad ca esti un impatimit at suprelor si mi`ar face placere sa te intalnesc ingtr-o buna zi cand o sa reusesc sa cumpar si sa aduc masina asta in tara. multumesc foarte mult pentru info si raman profund indatorat. Inca nu am avut timp sa citesc pe forumul mkivsupra.net dar ma apuc cat de curand. Stima[/QUOTE

Single turbo aftermarket este solutia care de regula inlocuieste turbinele stock cand performanta\puterea nu mai sunt de ajuns. Turbinele stock nu pot duce mai mult de 450-480 cp pe cand o turbina single aftermarket in functie dimensiuni si celelalte modificari poate genera de la 400-500 cp pana la peste 2000 cp pe un motor 2JZ-GTE. In cazul single vs twin (aftermaket), ambele solutii pot genera puteri foarte mari, dar posesorii se pare ca prefera solutia single. Cele mai rapide Supre din lume sunt single.

Ma bucur ca te-am putut ajuta si m-as bucura sa iti admir achizitia.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 18:37   #9
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Off de-ai sti cat de speriat sunt de achizitia pe care urmeaza sa o fac...visez la o supra de ani buni si acum cand am ocazia sa o cumpar aflu ca trebuie sa`mi vand sufletul ca sa pot circula cu ea legal in tara. Oricum mai am o varianta mult mai buna sa o trec pe numele prietenei si sa o inmatriculez in estonia si cred ca sunt hotarat...SUPRA o sa fie
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 12:25   #10
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul View Post
Off de-ai sti cat de speriat sunt de achizitia pe care urmeaza sa o fac...visez la o supra de ani buni si acum cand am ocazia sa o cumpar aflu ca trebuie sa`mi vand sufletul ca sa pot circula cu ea legal in tara. Oricum mai am o varianta mult mai buna sa o trec pe numele prietenei si sa o inmatriculez in estonia si cred ca sunt hotarat...SUPRA o sa fie
Si eu am avut temerile mele cand am facut achizitia, dar pana la urma s-a dovedit a fi cea mai buna achizitie facuta vreodata. Te previn insa... de microbul Supra greu vei scapa odata ce l-ai "contactat". Pregateste-te sa iti iubesti masina cum n-ai mai facut-o pana acum, pregateste-te sa cheltui pe masina cum n-ai mai facut-o pana acum. You get my point..
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 12:53   #11
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Daca vrei sa scapi cu "doar" 8,000 -10,000E cheltuiti pe inmatriculare ar fi bine sa te grabesti... Se poate si mai rau.

https://forum.4tuning.ro/220-consilie...-mediului.html
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:07   #12
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

da am vazut...oricum nu pot sa cumpar si sa si inmatriculez masina pana la 1 ianuarie...nu cresc banii in pom oricum am o idee in privinta inmatricularii si anume in estonia
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 20:35   #13
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

din pacate trebuie sa aman cumpararea masinii pentru ca am ramas fara munca...dar revin
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 18:06   #14
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Sa vedem parerea lui Hitler despre supra si 300zx https://www.youtube.com/watch?v=CEoH72-iZKE
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 07:49   #15
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota SUPRA vs. Nissan 300ZX

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Sa vedem parerea lui Hitler despre supra si 300zx https://www.youtube.com/watch?v=CEoH72-iZKE
Tare aceasta secventa cu "Hitler". A fost folosita pentru tot felul de parodii
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -