Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-10, 14:52   #1
scubidu

Stock
 
scubidu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default please helpppp

Buna! am si eu o problema va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am cumparat recent un matiz de la unicredit leasing ( masina a fost recuperata de la proprieterul care nu si-a mai platit ratele si mi-a fost vanduta mie) dar nu are talon. ce trebuie sa fac ca sa scot un nou talon? eu m-am tot plimbat pe la pipera, pe la unicredit si nu gasesc nicio solutie. mi se cere itp-ul dar fara talon nu poate fi obtinut nu? va rog daca puteti sa-mi raspundeti ca nu stiu ce sa mai fac. multumesc!!
scubidu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:03   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: please helpppp

Quote:
Originally Posted by scubidu View Post
Buna! am si eu o problema va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am cumparat recent un matiz de la unicredit leasing ( masina a fost recuperata de la proprieterul care nu si-a mai platit ratele si mi-a fost vanduta mie) dar nu are talon. ce trebuie sa fac ca sa scot un nou talon? eu m-am tot plimbat pe la pipera, pe la unicredit si nu gasesc nicio solutie. mi se cere itp-ul dar fara talon nu poate fi obtinut nu? va rog daca puteti sa-mi raspundeti ca nu stiu ce sa mai fac. multumesc!!
Tu in primul rand nu trebuia sa cumperi masina fara talon.
Unicredit trebuie sa rezolve problema, ameninta-i cu protectia consumatorului daca sunt "ocupati".
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:12   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: please helpppp

Cum ai reusit sa cumperi masina fara talon??? CIV ti-a dat la ea??? Poti sa consideri ca e masina furata... Du-te la UniCredit si fa gura mare, scandal etc, pt ca daca ii iei cu frumuselu o sa mai iei talonu de Craciun...

// de curiozitate, cat ai dat pe Matiz? date masina: an, km, etc...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:16   #4
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: please helpppp

Pai Unicredit ar trebui sa rezolve treaba doar e a lor! Chiar daca tu ai luat-o cu banii jos si esti proprietara ei au rol de vanzator, deci trebuie sa iti dea toate actele.
Nu se poate declara ca si pierdut si sa iti faca altul?
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:32   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: please helpppp

firma de leasing trebuie sa te rezolve cu talonul. doar ei pot face acest lucru.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 16:21   #6
scubidu

Stock
 
scubidu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: please helpppp

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Cum ai reusit sa cumperi masina fara talon??? CIV ti-a dat la ea??? Poti sa consideri ca e masina furata... Du-te la UniCredit si fa gura mare, scandal etc, pt ca daca ii iei cu frumuselu o sa mai iei talonu de Craciun...

// de curiozitate, cat ai dat pe Matiz? date masina: an, km, etc...
e din 2005, si are 85.000 km, aer conditionat si am dat 1100 euro pe ea
scubidu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 16:24   #7
scubidu

Stock
 
scubidu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: please helpppp

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
firma de leasing trebuie sa te rezolve cu talonul. doar ei pot face acest lucru.
am fost la banca si mi-au spus ca acum eu sunt proprietara si eu sa rezolv si mi-au dat o declaratie pe care eu s-o completez cu datele mele si sa declar eu ca l-am pierdut iar pe spate mi-au pus o stampila si o semnatura si mi-au scris ca a fost instrainata catre mine. si nu stiu ce sa mai fac ca ma plimb de la politie la banca si nu rezolv nimic
scubidu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 18:33   #8
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: please helpppp

din pacate nu am un raspuns concret sa iti dau doar presupuneri:

1. Daca vechiul proprietar ar fi pierdut talonul, un nou talon putea fi cerut doar de firma de leasing nicidecum de proprietar.

2. Din moment ce nu ai avut niciodata talon (in evidenta celor de la politie apare acest lucru) cum sa sustii ca ai avut si s-a pierdut? Din nou ... Firma de leasing ar trebui sa rezolve problema dar cum ei se spala pe maini hai sa studiem putin problema

tu ai cartea de identitate a masinii? Sau ... In afara de contractul de vanzare-cumparare ce ai? Ai trecut pe la rar deja? Sau inca nu ... Ce demersuri ai facut pana acum?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 23:09   #9
scubidu

Stock
 
scubidu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: please helpppp

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
din pacate nu am un raspuns concret sa iti dau doar presupuneri:

1. Daca vechiul proprietar ar fi pierdut talonul, un nou talon putea fi cerut doar de firma de leasing nicidecum de proprietar.

2. Din moment ce nu ai avut niciodata talon (in evidenta celor de la politie apare acest lucru) cum sa sustii ca ai avut si s-a pierdut? Din nou ... Firma de leasing ar trebui sa rezolve problema dar cum ei se spala pe maini hai sa studiem putin problema

tu ai cartea de identitate a masinii? Sau ... In afara de contractul de vanzare-cumparare ce ai? Ai trecut pe la rar deja? Sau inca nu ... Ce demersuri ai facut pana acum?
da, am cartea de identitate a masinii, fisa de inmatriculare , certificatele fiscale de radiere , factura de la banca.la rar inca nu am fost, doar in pipera am fost si acolo mi-au zis ca trebuie sa fac transferul de proprietate dar si pt asta imi trebuie talon, chiar nu stiu ce sa mai fac.
scubidu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 23:14   #10
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: please helpppp

Quote:
Originally Posted by scubidu View Post
da, am cartea de identitate a masinii, fisa de inmatriculare , certificatele fiscale de radiere , factura de la banca.la rar inca nu am fost, doar in pipera am fost si acolo mi-au zis ca trebuie sa fac transferul de proprietate dar si pt asta imi trebuie talon, chiar nu stiu ce sa mai fac.
Intr-un fel trebuie sa se rezolve, ca doar nu ramane totul intr-o bucla din cauza unui talon pierdut. Vechiul proprietar trebuie sa rezolve, nu poate sa zica Unicredit ca ei nu mai sunt proprietari atat timp cat pe talon nu e trecut (la mijloc) numele tau. Tragei de maneca pentru ca altfel nu o scoti la capat.
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 12:29   #11
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: please helpppp

Acum am obs ca esti fata.... Bun, deci. Iei frumos pe prietenu/logodnicu/sotu si mergi la ei cu tupeu, si le zici ca nu poti sa inscrii masina pana nu ai talon, le explici ca ai fost la politie si ca ei sunt obligati sa depuna cererea aia sa le dea alt talon! Trebuie sa faci presiuni la ei pt ca altcineva nu poate scoate talonul! Chiar daca spui la politie ca abea ai cumparat masina si "l-ai pierdut dupaia", tot la Unicredit o sa te trimita!! Succes si sa ne spui ce ai rezolvat!!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -