Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   please helpppp (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/209094-please-helpppp.html)

scubidu 15-09-10 14:52

please helpppp
 
Buna! am si eu o problema va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am cumparat recent un matiz de la unicredit leasing ( masina a fost recuperata de la proprieterul care nu si-a mai platit ratele si mi-a fost vanduta mie) dar nu are talon. ce trebuie sa fac ca sa scot un nou talon? eu m-am tot plimbat pe la pipera, pe la unicredit si nu gasesc nicio solutie. mi se cere itp-ul dar fara talon nu poate fi obtinut nu? va rog daca puteti sa-mi raspundeti ca nu stiu ce sa mai fac. multumesc!!

ionut_cluj 15-09-10 15:03

Re: please helpppp
 
Quote:

Originally Posted by scubidu (Post 3659886)
Buna! am si eu o problema va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am cumparat recent un matiz de la unicredit leasing ( masina a fost recuperata de la proprieterul care nu si-a mai platit ratele si mi-a fost vanduta mie) dar nu are talon. ce trebuie sa fac ca sa scot un nou talon? eu m-am tot plimbat pe la pipera, pe la unicredit si nu gasesc nicio solutie. mi se cere itp-ul dar fara talon nu poate fi obtinut nu? va rog daca puteti sa-mi raspundeti ca nu stiu ce sa mai fac. multumesc!!

Tu in primul rand nu trebuia sa cumperi masina fara talon.
Unicredit trebuie sa rezolve problema, ameninta-i cu protectia consumatorului daca sunt "ocupati".

B-99-SAA 15-09-10 15:12

Re: please helpppp
 
Cum ai reusit sa cumperi masina fara talon??? CIV ti-a dat la ea??? Poti sa consideri ca e masina furata... Du-te la UniCredit si fa gura mare, scandal etc, pt ca daca ii iei cu frumuselu o sa mai iei talonu de Craciun...

// de curiozitate, cat ai dat pe Matiz? date masina: an, km, etc...

Angel 5 15-09-10 15:16

Re: please helpppp
 
Pai Unicredit ar trebui sa rezolve treaba doar e a lor! Chiar daca tu ai luat-o cu banii jos si esti proprietara ei au rol de vanzator, deci trebuie sa iti dea toate actele.
Nu se poate declara ca si pierdut si sa iti faca altul?

Laptiucu 15-09-10 15:32

Re: please helpppp
 
firma de leasing trebuie sa te rezolve cu talonul. doar ei pot face acest lucru.

scubidu 15-09-10 16:21

Re: please helpppp
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3659925)
Cum ai reusit sa cumperi masina fara talon??? CIV ti-a dat la ea??? Poti sa consideri ca e masina furata... Du-te la UniCredit si fa gura mare, scandal etc, pt ca daca ii iei cu frumuselu o sa mai iei talonu de Craciun...

// de curiozitate, cat ai dat pe Matiz? date masina: an, km, etc...

e din 2005, si are 85.000 km, aer conditionat si am dat 1100 euro pe ea

scubidu 15-09-10 16:24

Re: please helpppp
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3659965)
firma de leasing trebuie sa te rezolve cu talonul. doar ei pot face acest lucru.

am fost la banca si mi-au spus ca acum eu sunt proprietara si eu sa rezolv si mi-au dat o declaratie pe care eu s-o completez cu datele mele si sa declar eu ca l-am pierdut iar pe spate mi-au pus o stampila si o semnatura si mi-au scris ca a fost instrainata catre mine. si nu stiu ce sa mai fac ca ma plimb de la politie la banca si nu rezolv nimic

Laptiucu 15-09-10 18:33

Re: please helpppp
 
din pacate nu am un raspuns concret sa iti dau doar presupuneri:

1. Daca vechiul proprietar ar fi pierdut talonul, un nou talon putea fi cerut doar de firma de leasing nicidecum de proprietar.

2. Din moment ce nu ai avut niciodata talon (in evidenta celor de la politie apare acest lucru) cum sa sustii ca ai avut si s-a pierdut? Din nou ... Firma de leasing ar trebui sa rezolve problema dar cum ei se spala pe maini hai sa studiem putin problema

tu ai cartea de identitate a masinii? Sau ... In afara de contractul de vanzare-cumparare ce ai? Ai trecut pe la rar deja? Sau inca nu ... Ce demersuri ai facut pana acum?

scubidu 15-09-10 23:09

Re: please helpppp
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3660342)
din pacate nu am un raspuns concret sa iti dau doar presupuneri:

1. Daca vechiul proprietar ar fi pierdut talonul, un nou talon putea fi cerut doar de firma de leasing nicidecum de proprietar.

2. Din moment ce nu ai avut niciodata talon (in evidenta celor de la politie apare acest lucru) cum sa sustii ca ai avut si s-a pierdut? Din nou ... Firma de leasing ar trebui sa rezolve problema dar cum ei se spala pe maini hai sa studiem putin problema

tu ai cartea de identitate a masinii? Sau ... In afara de contractul de vanzare-cumparare ce ai? Ai trecut pe la rar deja? Sau inca nu ... Ce demersuri ai facut pana acum?

da, am cartea de identitate a masinii, fisa de inmatriculare , certificatele fiscale de radiere , factura de la banca.la rar inca nu am fost, doar in pipera am fost si acolo mi-au zis ca trebuie sa fac transferul de proprietate dar si pt asta imi trebuie talon, chiar nu stiu ce sa mai fac. :(

Angel 5 15-09-10 23:14

Re: please helpppp
 
Quote:

Originally Posted by scubidu (Post 3661034)
da, am cartea de identitate a masinii, fisa de inmatriculare , certificatele fiscale de radiere , factura de la banca.la rar inca nu am fost, doar in pipera am fost si acolo mi-au zis ca trebuie sa fac transferul de proprietate dar si pt asta imi trebuie talon, chiar nu stiu ce sa mai fac. :(

Intr-un fel trebuie sa se rezolve, ca doar nu ramane totul intr-o bucla din cauza unui talon pierdut. Vechiul proprietar trebuie sa rezolve, nu poate sa zica Unicredit ca ei nu mai sunt proprietari atat timp cat pe talon nu e trecut (la mijloc) numele tau. Tragei de maneca pentru ca altfel nu o scoti la capat.

B-99-SAA 16-09-10 12:29

Re: please helpppp
 
Acum am obs ca esti fata.... Bun, deci. Iei frumos pe prietenu/logodnicu/sotu si mergi la ei cu tupeu, si le zici ca nu poti sa inscrii masina pana nu ai talon, le explici ca ai fost la politie si ca ei sunt obligati sa depuna cererea aia sa le dea alt talon! Trebuie sa faci presiuni la ei pt ca altcineva nu poate scoate talonul! Chiar daca spui la politie ca abea ai cumparat masina si "l-ai pierdut dupaia", tot la Unicredit o sa te trimita!! Succes si sa ne spui ce ai rezolvat!!


All times are GMT +2. The time now is 05:52.

- Copyright 2026 4Tuning