Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-10, 08:29   #16
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
eu la 2.3 am platit impozit 432 de lei, iar asigurarea e vreo 650.
Eu la 0.8 am platit 39 lei impozit si 330 asigurarea (ambele sunt pt tot anul!) Ia in calcul si chestiile astea ca sa nu te rupa la taxe+asig, ca mai cade si cate-o piesa ceva si sa ai de unde sa o schimbi...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 12:51   #17
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
eu la 2.3 am platit impozit 432 de lei, iar asigurarea e vreo 650.
pai in cazul asta nu ar fi de speriat taxele
ms de informatie
forddog is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 16:31   #18
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Omega sunt masini bune , foarte fiabile , lumea fuge de ele datorita taxelor maricele si a falsei impresie ca e scumpa intretinerea !!
eu de 2 ani de zile am 2.2i si in tot timpul asta numa ulei filtre si anvelope am bagat in ea si are rulati 20,000 km
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 20:25   #19
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
Omega sunt masini bune , foarte fiabile , lumea fuge de ele datorita taxelor maricele si a falsei impresie ca e scumpa intretinerea !!
eu de 2 ani de zile am 2.2i si in tot timpul asta numa ulei filtre si anvelope am bagat in ea si are rulati 20,000 km

daca zici ca ai omega zi-mi te rog ce consum ai in oras la 2.2i??
forddog is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 20:29   #20
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

la mers normal imi 10-10,5 in oras, in forja ia 14 !!!
inafara mes normal pana in 120 ia 6,5% !!
am si poze pe bord computer cu consumul daca nu ma crezi !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 17:42   #21
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
la mers normal imi 10-10,5 in oras, in forja ia 14 !!!
inafara mes normal pana in 120 ia 6,5% !!
am si poze pe bord computer cu consumul daca nu ma crezi !!

te cred pe cuvant pentru ca am mai vazut si pe alte forumuri ca pe aici bate la consum si ca nu consuma mai mult de 15.eu am intrebat ca sa vad cat de adevarat este dar parca tot imi face cu ochiu 2.2dti ala
mersi mult de informatie oricum
forddog is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 10:08   #22
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Ce omega ai tu cu 20.000 de km la bord? DAca te referi la 2.2 benzina este un motor destul de gurmand si nu impinge prea bine masina destul de grea. Adica nu te astepta la performante .Motorul 2.2 diesel este in principiu acelasi de pe Vectra C nonfacelift care ulterior a fost scos din uz in favoarea 2.5-ului de provenienta bmw care era commonrail si era mult mai performant si rafinat.
Nu iti lua Alfa indiferent ca iti place exteriorul. Sunt masini frumoase insa fereste-te de ele, mai ales ca vorbim de sh.
Audi in banii astia o sa gasesti ceva foarte uzat , chiar daca in bord km sunt decenti fii sigur ca are dublul lor.
Ford fereste-te de 2.0 tdci pana in 2003/2004 cand injectoarele Delphi erau castastrofale raportate la calitatea motorinei noaste. De recomandat este motorizarea 2.0 tddi 116 cai pana in 2003 ( cod motor D6BA). Este cea mai fiabila dintre toate dieselele de la ford . Este un motor tdi clasic(nu e commonrail) si in afara de faptul ca e mai zgomotos e cel mai recomandat.
Vw b 5.5 la fel este o masina buna si iti recomanda 1.9 tdi 101 cai PD cel mai fiabil motor probabil. Si cel de 131 este ok insa cele de 131 de cai sunt in general cu un kilometraj ce sare de 200 de mii lejer.
In ultima instanta ia in calcul neaparat rulajul masinii si alege-o pe cea care are cei mai putini km reali . Oricum daca iti face cu ochiul Omega sa stii ca este o masina decenta si daca nimeresti un nivel de echipare de top o sa te incante . Este din clasa mare si ca spatiu si prestanta este peste un A4 , Passat etc. Asa ca daca gasesti una in stare buna si eventual cu ultimul facelift go for it.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 10:13   #23
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

ate 170.000 de mii , ma refer la km facuti de cand o am !!!!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 22:41   #24
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Ce omega ai tu cu 20.000 de km la bord? DAca te referi la 2.2 benzina este un motor destul de gurmand si nu impinge prea bine masina destul de grea. Adica nu te astepta la performante .Motorul 2.2 diesel este in principiu acelasi de pe Vectra C nonfacelift care ulterior a fost scos din uz in favoarea 2.5-ului de provenienta bmw care era commonrail si era mult mai performant si rafinat.
Nu iti lua Alfa indiferent ca iti place exteriorul. Sunt masini frumoase insa fereste-te de ele, mai ales ca vorbim de sh.
Audi in banii astia o sa gasesti ceva foarte uzat , chiar daca in bord km sunt decenti fii sigur ca are dublul lor.
Ford fereste-te de 2.0 tdci pana in 2003/2004 cand injectoarele Delphi erau castastrofale raportate la calitatea motorinei noaste. De recomandat este motorizarea 2.0 tddi 116 cai pana in 2003 ( cod motor D6BA). Este cea mai fiabila dintre toate dieselele de la ford . Este un motor tdi clasic(nu e commonrail) si in afara de faptul ca e mai zgomotos e cel mai recomandat.
Vw b 5.5 la fel este o masina buna si iti recomanda 1.9 tdi 101 cai PD cel mai fiabil motor probabil. Si cel de 131 este ok insa cele de 131 de cai sunt in general cu un kilometraj ce sare de 200 de mii lejer.
In ultima instanta ia in calcul neaparat rulajul masinii si alege-o pe cea care are cei mai putini km reali . Oricum daca iti face cu ochiul Omega sa stii ca este o masina decenta si daca nimeresti un nivel de echipare de top o sa te incante . Este din clasa mare si ca spatiu si prestanta este peste un A4 , Passat etc. Asa ca daca gasesti una in stare buna si eventual cu ultimul facelift go for it.
mersi mult de sfaturi o sa tin cont de ele.multumesc inca odata
forddog is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 20:41   #25
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

cred ca pana la urma o sa aleg omega.am gasit una deja cu motor 2.2 dti.sper sa nu o vanda pana luna viitoare
cei care detineti omega si cititi va rog sa imi spuneti asa in mare la ce ar trebui sa fiu atent cand o sa ma duc sa vad masina??
ma refer aici la probleme des intalnite la acest model
multumesc anticipat
forddog is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 09:37   #26
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

nu are probleme des intalnite, bine la diesel nu conosc, dar trebuie sa verifici sa nu scoata fum, turbina sa fie buna sa nu suiere, in rest prin bord sa nu aiba martori aprinsi de la airbag, abs & others, sa functioneze tot la ea !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 18:35   #27
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
nu are probleme des intalnite, bine la diesel nu conosc, dar trebuie sa verifici sa nu scoata fum, turbina sa fie buna sa nu suiere, in rest prin bord sa nu aiba martori aprinsi de la airbag, abs & others, sa functioneze tot la ea !!!
ok.mersi de sfat
mai astept si alte pareri va rog
forddog is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 15:35   #28
DrD3ViL

Stage 3
 
DrD3ViL's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Am avut un Passat din 99 1.9TDI si avea numai probleme
Compresoru de la clima s-a dus
Pompa servo dusa
Garnitura chiuloasa dusa
Turbo relativ terminat
Fum de raba
Patina ambreiaju
Lumini slabe
etc..
DrD3ViL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -