Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-10, 19:23   #1
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Lightbulb Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Salut!Am deschis acest topic pentru ca luna viitoare o sa am banii necesari pentru achizitia unei masini second hand,si ca sunt cam confuz si nu stiu pentru ce sa optez.
Masina pe care o sa o cumpar TREBUIE sa fie berlina sau coupe in unele cazuri,NU break nu Hatch.
In primul rand trebuie sa va spun ca nu stiu ce sa aleg intre diesel si benzina..
In al doilea rand masinile si motorizarile pentru care as opta ar fi :
Audi A4 B5 - 1.8 20v sau 1.9tdi
Ford Mondeo Mk II dak nu ma insel -1.8,2.0 sau 1.8td
Mercedes clasa C W202 - 1.8
Opel Astra G Berlina sau Bertone - 1.8 sau 2.0,2.2 diesel la berlina
Opel Omega B facelift - 2.2 dti sau 22 benzinar
Opel Vectra B - 1.8,2.0 sau 2.0,2.2 dti
Vw Passat cocosat - 1.8. 20v sau 1.9tdi

Cam astea ar fi modele care ma atrag pe mine si motorizarile lor.

Astept Pareri de la oameni care au sau avut aceste tipuri de masini,nu oameni care vorbesc din auzite
M-ar interesa sa stiu Fiabilitatea masinilor,intretinere etc...
Va Multumesc Anticipat
forddog is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 21:51   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

O sa iti spun cate ceva despre unele dintre ele:

Vorbind despre aceasta clasa de masini as opta pentru diesel datorita consumului si totodata banilor cheltuiti pe carburant. Daca era o clasa mai mica recomandam benzina.

Audi A4 B5 1.9 TDI ... masini ok, destul de fiabile per total

Passat tu zici cocosat ... dar cocosat le zice atat la B5 cat si la B5.5 ... oricum fie ca e vorba de 1.9 TDI de 116 cp pe B5 fie ca e 131 cp pe B5.5 (nu vorbim de variantele de 101 cp etc) zic ca sunt masini bunicele. Eu am fost multumit de ambele dar un prieten cu B5 din 2000 a schimbat volanta, kitul de ambreiaj, cutia de viteze si alte chestii de pe la directie ...

Ford Mondeo 2.0 TDCI 131 cp an fabricatie 2002 ... masina ok si aceasta dar problemele majore ar fi injectoarele BOSCH super sensibile care se infunda/duc destul de repede ... o reconditionare costa cam 2000 lei ... unele noi si mai mult (vorbesc de toate 4)

Opel Vectra 1.8 benzina ... e singurul vectra de care pot sa-ti zic ce si cum. Consumul e mare pentru gustul meu (70% oras - 30% exterior) ... probleme majore nu stiu sa iti zic.

Sa fac si un top ar fi cam asa:

1. Passatul
2. Audi (l-am pus pe 2 pentru ca e cam aceeasi treaba cu passatul doar ca mai scump)
3. Vectra
4. Mondeo (din cauza injectoarelor FOARTE pacatoase)
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 19:08   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

eu as alege passatu, caci sunt masini destul de fiabile, si imi place mai mult decat a4, oricum daca as face la fel ca laptiucu.

totusi alfa 156 nu intra in socoteala? stiu ca sunt masini bune, cei de pe aici zic si ca se conduc fain (eu unu nam idee, si nu cred ca o sa am prea curand) plus ca arata bine
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 20:56   #4
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

multumesc pentru sfat
oricum eu am auzit k la mondeo la TDCI e problema cu injectoarele si ca variantele TDDI sunt mai fiabile
forddog is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 20:59   #5
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
eu as alege passatu, caci sunt masini destul de fiabile, si imi place mai mult decat a4, oricum daca as face la fel ca laptiucu.

totusi alfa 156 nu intra in socoteala? stiu ca sunt masini bune, cei de pe aici zic si ca se conduc fain (eu unu nam idee, si nu cred ca o sa am prea curand) plus ca arata bine



Da ma scuzati k am omis ALFA 156 cred k eram prea obosit knd am scris,imi place si alfa dar nu prea stiu de marca asta si m-ar interesa motorul de 1.9 nu cel de 2.4 si motorizarile pe benzina ies din discutie k papa mult
forddog is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 21:48   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

imi cer scuze ca am furnizat o informatie eronata si acum am vazut ... La mondeo tdci injectoarele cu probleme sunt DELPHI iar cele bosch sunt cele ok. Deci de injectoarele delphi sa te feresti.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 10:00   #7
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
imi cer scuze ca am furnizat o informatie eronata si acum am vazut ... La mondeo tdci injectoarele cu probleme sunt DELPHI iar cele bosch sunt cele ok. Deci de injectoarele delphi sa te feresti.

deci e ok si mondeo.ms pt sfat
forddog is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 10:35   #8
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Mondeo 2.0 TDCI majoritatea au injectoare DELPHI care sunt super super sensibile si problematice. Mondeo 2.0 TDDI au injectoare BOSCH si zice-se ca au eliminat problema respectiva.

Concluzia mea: Mondeo diesel in banii tai ar fi de evitat ... l`as lasa chiar ultimul pe lista.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 09:16   #9
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Mondeo 2.0 TDCI majoritatea au injectoare DELPHI care sunt super super sensibile si problematice. Mondeo 2.0 TDDI au injectoare BOSCH si zice-se ca au eliminat problema respectiva.

Concluzia mea: Mondeo diesel in banii tai ar fi de evitat ... l`as lasa chiar ultimul pe lista.

ok am inteles.
vad ca te pricepi la masini.ce imi poti spunde de Opel Omega facelift 2.2dti???
forddog is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:43   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

nu am avut pe mana opel omega indiferent de motorizare deci nu stiu sa zic nimic despre el. la un moment dat acum vreo 3 ani vroia un amic sa isi ia una si cand am studiat putin problema nu gasisem defecte de speriat la ea dar e mult de atunci.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:49   #11
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Alfa 156 merge ok... dar cand se strica nu vrei sa stii cat e de mare factura.... Audi la fel mi se pare scump la intretinere, si e aceiasi treaba cu Passatul (la design si dotari). Ford nu recomand, la astea mai noi te rupe la intretinere.
Deci din ce ai scris tu acolo, recomand Passat. Ar mai fi de lua tin calcul Opel Vectra C daca iti place modelul.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:52   #12
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

sunt masini bune, are o vecina, dar tot ce stiu e ca are tractiune pe spate, nu au motoare de isuzu (sau cel putin eu nu am gasit, eu raman la ideea ca sunt rele). nu mai stiu ce motor diesel cautai tu dar nea' wiki zicea "Year 2001 brought also brand new diesel 2.5 DTI engine from BMW, with "Common Rail" system."
iar interioru e foarte frumos
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 20:17   #13
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Alfa 156 merge ok... dar cand se strica nu vrei sa stii cat e de mare factura.... Audi la fel mi se pare scump la intretinere, si e aceiasi treaba cu Passatul (la design si dotari). Ford nu recomand, la astea mai noi te rupe la intretinere.
Deci din ce ai scris tu acolo, recomand Passat. Ar mai fi de lua tin calcul Opel Vectra C daca iti place modelul.
vectra C e shmechera dar crede-ma ca e scumpa tare la intretinere,eu stiu ca are verisoara mea,motor 2.0 dti,motorul e ok,dar directia si bucsaraia e scumpa plus ca mai e si valva egr aia care creeaza mereu probleme si altele deci NU
forddog is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 20:20   #14
forddog

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
sunt masini bune, are o vecina, dar tot ce stiu e ca are tractiune pe spate, nu au motoare de isuzu (sau cel putin eu nu am gasit, eu raman la ideea ca sunt rele). nu mai stiu ce motor diesel cautai tu dar nea' wiki zicea "Year 2001 brought also brand new diesel 2.5 DTI engine from BMW, with "Common Rail" system."
iar interioru e foarte frumos
eu am gasit varianta de 2.2 dti care cik sunt bune dar nu stiu de tractiunea aia spate ce probleme aduce cu ea,si in plus te rupe si la impozit si asigurare,dar daca ar fi numai asta m-ash impaca cu ideea
forddog is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 23:13   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ce Masina Ma Sfatuiti Sa Cumpar??

Quote:
Originally Posted by forddog View Post
eu am gasit varianta de 2.2 dti care cik sunt bune dar nu stiu de tractiunea aia spate ce probleme aduce cu ea,si in plus te rupe si la impozit si asigurare,dar daca ar fi numai asta m-ash impaca cu ideea
eu la 2.3 am platit impozit 432 de lei, iar asigurarea e vreo 650.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -