Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-10, 19:01   #1
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default o parere...

deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 19:57   #2
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: o parere...

eu ... de exemplu conduc un vw 3
permisul il am de o luna de zile
masina e foarte ok... cat tine despre consum ia cam 8-9 in oras.. ( in traficul din buc)
6-7 afara..
motor cu o capacitate cilindrica de 1.4 L, 60 de cai...2 usi.
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 20:44   #3
toricu

Stage 2
 
toricu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 36
Default Re: o parere...

Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.
toricu is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 12:05   #4
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

multumesc pentru sfat vw ar fii printre primele variante dar m'ar atrage si un seat ibitza sau opel tigra...poate o sa ma consult si cu un mecanic.. sau poate imi va raspunde cineva chiar aici care se pricepe la mecanica
Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
eu ... de exemplu conduc un vw 3
permisul il am de o luna de zile
masina e foarte ok... cat tine despre consum ia cam 8-9 in oras.. ( in traficul din buc)
6-7 afara..
motor cu o capacitate cilindrica de 1.4 L, 60 de cai...2 usi.
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 12:09   #5
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

poate o solenza da... de 1310 nici sa nu aud...am condus una si mi se pare ca o duc eu in spate pe ea.. iar loganul nu imi place ca aspect..eu caut o masina micuta, care sa arate cat de cat bine...pe care la un moment dat poate o sa fac un tuning... iar intr'o dacie chiar nu vreau sa investesc banii aiurea..
ca buget..cam 4000 de euro pt inceput
Quote:
Originally Posted by toricu View Post
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 12:14   #6
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

ma gandeam la asta
http://seat.anunturi-auto.4tuning.ro...i-9573757.html
o bara fata, o toba sport.. si e foarte buna pt mine
ce parere ai?
Quote:
Originally Posted by toricu View Post
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 15:03   #7
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: o parere...

Quote:
Originally Posted by rapgame27 View Post
ma gandeam la asta
http://seat.anunturi-auto.4tuning.ro...i-9573757.html
o bara fata, o toba sport.. si e foarte buna pt mine
ce parere ai?
e dragutza masina..
dar un sfat.. incearca sa cauti in mai multe locatii
din cate vad.. ai un buget frumusel pentru masina
nu ar fi rau daca ai incerca sa mergi in targul de masini... cel putin sa-ti faci o parere..
bafta!
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 15:06   #8
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

ok..multumesc mult pentru sfat
bafta si tie
Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
e dragutza masina..
dar un sfat.. incearca sa cauti in mai multe locatii
din cate vad.. ai un buget frumusel pentru masina
nu ar fi rau daca ai incerca sa mergi in targul de masini... cel putin sa-ti faci o parere..
bafta!
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 01:27   #9
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: o parere...

Astra f pentru incepatori ...e masina aproape de ideal.
Piese ieftine , fiabilitate recunoscuta de majoritatea care au avut modelul ..
Motoarele sunt destul de simple ,fara multi senzori si alte balarii
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 00:06   #10
maddyx15

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: o parere...

Te poti orienta si la un opel corsa din 2004 diesel sau benzina,ambele au consum redus sau la un fiat stilo coupe lafel 2004,chiar si la un vw golf IV 2001-2002.Dupa parerea mea ar trebui sa cauti ceva dupa 2001-2002 si la 4000e cum ai zis ai toate sansele sa iti iei o masina buna.
maddyx15 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 22:55   #11
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

da....as putea face asta dar daca imi iau un golf 4 si il stric imi bag unchia in gat...asa vreau o masinuta pe care sa ma invat...si de care sa nu imi para asa de rau daca o stric fata de un golf 4 sau cv de genu..
Quote:
Originally Posted by maddyx15 View Post
Te poti orienta si la un opel corsa din 2004 diesel sau benzina,ambele au consum redus sau la un fiat stilo coupe lafel 2004,chiar si la un vw golf IV 2001-2002.Dupa parerea mea ar trebui sa cauti ceva dupa 2001-2002 si la 4000e cum ai zis ai toate sansele sa iti iei o masina buna.
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 22:56   #12
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

da..si am inteles ca unele piese se potrivesc de la cielo :- ??
Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Astra f pentru incepatori ...e masina aproape de ideal.
Piese ieftine , fiabilitate recunoscuta de majoritatea care au avut modelul ..
Motoarele sunt destul de simple ,fara multi senzori si alte balarii
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 17:24   #13
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: o parere...

Quote:
Originally Posted by rapgame27 View Post
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!
paaai, tigra e cam gay si din ce se spunea pe forum sunt dezastre pe roti
vento este doar in 4 portiere....
eu as alege golf 3 sau astra (ca masini in 2 portiere)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:04   #14
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

da asta cu vento stiu..ytigra ..mda mi'a cam pierit ideea sa imi iau tigra...am fost intr'un sat unde sunt numai tigani..si toti aveau tigra ) plus de asta mi se paare mica? mai ales locurile din spate.... da..cam astea sunt variantele merci pentru parerea ta
Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
paaai, tigra e cam gay si din ce se spunea pe forum sunt dezastre pe roti
vento este doar in 4 portiere....
eu as alege golf 3 sau astra (ca masini in 2 portiere)

Last edited by rapgame27; 28-07-10 at 19:33.
rapgame27 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:08   #15
rapgame27

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 5
Default Re: o parere...

si inca o propunere..ford puma... ma gandeam si la calibra dar am auzit ca e problema cu consumul..asa e?
Quote:
Originally Posted by rapgame27 View Post
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!
rapgame27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -