Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   o parere... (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/199071-parere.html)

rapgame27 14-07-10 18:01

o parere...
 
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!:peace:

cosmin300 14-07-10 18:57

Re: o parere...
 
eu ... de exemplu conduc un vw 3
permisul il am de o luna de zile
masina e foarte ok... cat tine despre consum ia cam 8-9 in oras.. ( in traficul din buc)
6-7 afara..
motor cu o capacitate cilindrica de 1.4 L, 60 de cai...2 usi.

toricu 14-07-10 19:44

Re: o parere...
 
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.

rapgame27 15-07-10 11:05

Re: o parere...
 
multumesc pentru sfat :) vw ar fii printre primele variante dar m'ar atrage si un seat ibitza sau opel tigra...poate o sa ma consult si cu un mecanic.. sau poate imi va raspunde cineva chiar aici care se pricepe la mecanica
Quote:

Originally Posted by cosmin300 (Post 3518288)
eu ... de exemplu conduc un vw 3
permisul il am de o luna de zile
masina e foarte ok... cat tine despre consum ia cam 8-9 in oras.. ( in traficul din buc)
6-7 afara..
motor cu o capacitate cilindrica de 1.4 L, 60 de cai...2 usi.


rapgame27 15-07-10 11:09

Re: o parere...
 
poate o solenza da... de 1310 nici sa nu aud...am condus una si mi se pare ca o duc eu in spate pe ea.. iar loganul nu imi place ca aspect..eu caut o masina micuta, care sa arate cat de cat bine...pe care la un moment dat poate o sa fac un tuning... iar intr'o dacie chiar nu vreau sa investesc banii aiurea..
ca buget..cam 4000 de euro pt inceput
Quote:

Originally Posted by toricu (Post 3518400)
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.


rapgame27 15-07-10 11:14

Re: o parere...
 
ma gandeam la asta
http://seat.anunturi-auto.4tuning.ro...i-9573757.html
o bara fata, o toba sport.. si e foarte buna pt mine
ce parere ai?
Quote:

Originally Posted by toricu (Post 3518400)
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.


cosmin300 15-07-10 14:03

Re: o parere...
 
Quote:

Originally Posted by rapgame27 (Post 3519734)
ma gandeam la asta
http://seat.anunturi-auto.4tuning.ro...i-9573757.html
o bara fata, o toba sport.. si e foarte buna pt mine
ce parere ai?

e dragutza masina..
dar un sfat.. incearca sa cauti in mai multe locatii
din cate vad.. ai un buget frumusel pentru masina
nu ar fi rau daca ai incerca sa mergi in targul de masini... cel putin sa-ti faci o parere..
bafta!

rapgame27 15-07-10 14:06

Re: o parere...
 
ok..multumesc mult pentru sfat:)
bafta si tie:)
Quote:

Originally Posted by cosmin300 (Post 3520163)
e dragutza masina..
dar un sfat.. incearca sa cauti in mai multe locatii
din cate vad.. ai un buget frumusel pentru masina
nu ar fi rau daca ai incerca sa mergi in targul de masini... cel putin sa-ti faci o parere..
bafta!


GABBY_ 22-07-10 00:27

Re: o parere...
 
Astra f pentru incepatori ...e masina aproape de ideal.
Piese ieftine , fiabilitate recunoscuta de majoritatea care au avut modelul ..
Motoarele sunt destul de simple ,fara multi senzori si alte balarii

maddyx15 24-07-10 23:06

Re: o parere...
 
Te poti orienta si la un opel corsa din 2004 diesel sau benzina,ambele au consum redus sau la un fiat stilo coupe lafel 2004,chiar si la un vw golf IV 2001-2002.Dupa parerea mea ar trebui sa cauti ceva dupa 2001-2002 si la 4000e cum ai zis ai toate sansele sa iti iei o masina buna.

rapgame27 25-07-10 21:55

Re: o parere...
 
da....as putea face asta dar daca imi iau un golf 4 si il stric imi bag unchia in gat...asa vreau o masinuta pe care sa ma invat...si de care sa nu imi para asa de rau daca o stric fata de un golf 4 sau cv de genu..
Quote:

Originally Posted by maddyx15 (Post 3540432)
Te poti orienta si la un opel corsa din 2004 diesel sau benzina,ambele au consum redus sau la un fiat stilo coupe lafel 2004,chiar si la un vw golf IV 2001-2002.Dupa parerea mea ar trebui sa cauti ceva dupa 2001-2002 si la 4000e cum ai zis ai toate sansele sa iti iei o masina buna.


rapgame27 25-07-10 21:56

Re: o parere...
 
da..si am inteles ca unele piese se potrivesc de la cielo :- ??
Quote:

Originally Posted by GABBY_ (Post 3534335)
Astra f pentru incepatori ...e masina aproape de ideal.
Piese ieftine , fiabilitate recunoscuta de majoritatea care au avut modelul ..
Motoarele sunt destul de simple ,fara multi senzori si alte balarii


ZaNe94 28-07-10 16:24

Re: o parere...
 
Quote:

Originally Posted by rapgame27 (Post 3518185)
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!:peace:

paaai, tigra e cam gay si din ce se spunea pe forum sunt dezastre pe roti
vento este doar in 4 portiere....
eu as alege golf 3 sau astra :) (ca masini in 2 portiere)

rapgame27 28-07-10 18:04

Re: o parere...
 
da asta cu vento stiu..ytigra ..mda mi'a cam pierit ideea sa imi iau tigra...am fost intr'un sat unde sunt numai tigani..si toti aveau tigra :)) plus de asta mi se paare mica:-?? mai ales locurile din spate.... da..cam astea sunt variantele:D merci pentru parerea ta
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3548646)
paaai, tigra e cam gay si din ce se spunea pe forum sunt dezastre pe roti
vento este doar in 4 portiere....
eu as alege golf 3 sau astra :) (ca masini in 2 portiere)


rapgame27 28-07-10 18:08

Re: o parere...
 
si inca o propunere..ford puma... ma gandeam si la calibra dar am auzit ca e problema cu consumul..asa e?
Quote:

Originally Posted by rapgame27 (Post 3518185)
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...

am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento..

am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!:peace:



All times are GMT +2. The time now is 20:27.

- Copyright 2024 4Tuning