Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 19:24   #1
tudor_vr6

Stage 5
 
tudor_vr6's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 323
Default Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Ce parere aveti despre seat leon 2.0 tdi 140 cai,cutie cu 6 trepte etc. masina o aduc din spania. Am auzit ca ar avea probleme cu cutiile de viteza? astept pareri .
tudor_vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:28   #2
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

ce probleme la cutie ?
motorul e bun, trage bine!
Masina la fel..buna!
La ce pret o iei ? ce dotari ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:29   #3
tudor_vr6

Stage 5
 
tudor_vr6's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 323
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

full option,are datorie cineva la mine ,masina e din 2008,iam facut proba cand am fost in spania saptamana trecut. 45.000 km e ca noua,dar cand am auzit in tara pe la cativa baieti ca sunt proaste in legatura cu,cutia de viteza...motoru mergea impecabil schimba foarte bine . oricum o iau :P
tudor_vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:36   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Fi fara grija! astea's aberatii ! Multa lume vorbeste aiurea!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:42   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Quote:
Originally Posted by tudor_vr6 View Post
oricum o iau :P
Si-atunci ce te "supara" ?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:32   #6
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

la cutie nu am auzit nimic, motorul papa putin mai mult ulei, asta ar fi o problema pentru unii.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:40   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
la cutie nu am auzit nimic, motorul papa putin mai mult ulei, asta ar fi o problema pentru unii.
asta de unde ai auzit-o? Ai avut 2.0 TDI? sau vorbesti din auzite?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 12:38   #8
tudor_vr6

Stage 5
 
tudor_vr6's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 323
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

mersi mult pentru informatii... abea astept sa ajunga masina
tudor_vr6 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:58   #9
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asta de unde ai auzit-o? Ai avut 2.0 TDI? sau vorbesti din auzite?
problema cu uleiul la 2.0 tdi e destul de comuna, si chiar multi posesori au confirmat asta, chiar si tu intr-un topic cu ceva timp in urma.
Am spus si mai sus, unii poate o considera o problema, eu daca as fi posesor de 2.0 tdi nu m-ar deranja sa pun cateva grame de ulei in plus la schimb. Orice masina consuma ulei, nu cred ca are importanta cateva grame in plus.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 01:00   #10
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

realitatea este ca acel 2.0 tdi de vw are o problema cu consumul de ulei acum depinde de la masina la masina sau de la sofer la alt sofer nu toate sunt la fel


de ex in 2004 am lucrat sofer pe un passat modelul nou 2.0 tdi 140 cp si singura problema era ca avea un consum cam, mare de ulei si asta in conditi cit de cit normale de condus prin bucuresti de mentionat ca cutia era DSG si pot s a spun ca este o cutie destul de buna mie unu mia placut la nebunie si nu am avut nici un fel d e probleme cu cutia si nici nu am auzit asa ceva
in rest motorul merge destul de bine trage perfect si are un zgomot destul de placut
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 06-01-10 at 01:04.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 12:32   #11
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Referitor la motoarele 2.0tdi stiam de probleme la injectoare, ca pica intr-o veselie, asta la passat.Mi se pare ca s-a rezolvat aceasta problema dar nu stiu din ce an.Si ma indoiesc sa difere codurile motoarelor 2.0tdi de pe passat la leon.Insa si eu ma uitam intr-un timp dupa leon 2.0, chiar merita.
__________________
Toti se plang de bani, dar de minte nimeni
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 21:13   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
problema cu uleiul la 2.0 tdi e destul de comuna, si chiar multi posesori au confirmat asta, chiar si tu intr-un topic cu ceva timp in urma.
Am spus si mai sus, unii poate o considera o problema, eu daca as fi posesor de 2.0 tdi nu m-ar deranja sa pun cateva grame de ulei in plus la schimb. Orice masina consuma ulei, nu cred ca are importanta cateva grame in plus.
da..am spus-o! pt ca : ( si ma repet )
eu cand mi-am facut revizia, nu am vazut momentul in care baietii au pus uleiul ( nici macar nu stiu daca mi l-au scurs pe cel vechi ) - asta o incertitudine
2. sa zicem ca mi-au facut schimbul, am optat pt un Castrol, si am avut consum mare, mi-am refacut revizia dupa 4 luni ( mai exact 4000 de km ceva de genu ) si am optat pt MOBIL 1 , care l-am tot bagat la fiecare revizie si de atunci nu am mai avut un consum neobisnuit ! 700 gr la 7500km, putin, mult prea putin ! I-am recomandat si unui amic bun cu A4 2.0TDI acelasi MOBIL 1..si nu s-a plans ! ( poate or fi si uleiurile astea turcesti de vina !)

Quote:
Originally Posted by snopy's brother View Post
Referitor la motoarele 2.0tdi stiam de probleme la injectoare, ca pica intr-o veselie, asta la passat.Mi se pare ca s-a rezolvat aceasta problema dar nu stiu din ce an.Si ma indoiesc sa difere codurile motoarelor 2.0tdi de pe passat la leon.Insa si eu ma uitam intr-un timp dupa leon 2.0, chiar merita.
Da, si eu am auzit mult poveti cum ca la 2.0 TDI passat pica injectoarele, nu pot sa ma pronunt , n-am patit , doar mi s-a povestit de amici din benzinarii ! Se pare ca trebuie sa mai bagi si un aditiv inainte de plin !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -