Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/161671-sfat-achizitie-seat-leon-2-0-tdi.html)

tudor_vr6 04-01-10 19:24

Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Ce parere aveti despre seat leon 2.0 tdi 140 cai,cutie cu 6 trepte etc. masina o aduc din spania. Am auzit ca ar avea probleme cu cutiile de viteza? astept pareri .

dolb 04-01-10 19:28

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
ce probleme la cutie ?
motorul e bun, trage bine!
Masina la fel..buna!
La ce pret o iei ? ce dotari ?

tudor_vr6 04-01-10 19:29

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
full option,are datorie cineva la mine ,masina e din 2008,iam facut proba cand am fost in spania saptamana trecut. 45.000 km e ca noua,dar cand am auzit in tara pe la cativa baieti ca sunt proaste in legatura cu,cutia de viteza...motoru mergea impecabil schimba foarte bine . oricum o iau :P

dolb 04-01-10 19:36

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Fi fara grija! astea's aberatii ! Multa lume vorbeste aiurea!

ionut_cluj 04-01-10 19:42

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Quote:

Originally Posted by tudor_vr6 (Post 2946252)
oricum o iau :P

Si-atunci ce te "supara" ?

johhny 04-01-10 20:32

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
la cutie nu am auzit nimic, motorul papa putin mai mult ulei, asta ar fi o problema pentru unii.

dolb 04-01-10 21:40

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2946474)
la cutie nu am auzit nimic, motorul papa putin mai mult ulei, asta ar fi o problema pentru unii.

asta de unde ai auzit-o? Ai avut 2.0 TDI? sau vorbesti din auzite?

tudor_vr6 05-01-10 12:38

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
mersi mult pentru informatii... abea astept sa ajunga masina :)

johhny 05-01-10 20:58

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2946683)
asta de unde ai auzit-o? Ai avut 2.0 TDI? sau vorbesti din auzite?

problema cu uleiul la 2.0 tdi e destul de comuna, si chiar multi posesori au confirmat asta, chiar si tu intr-un topic cu ceva timp in urma.
Am spus si mai sus, unii poate o considera o problema, eu daca as fi posesor de 2.0 tdi nu m-ar deranja sa pun cateva grame de ulei in plus la schimb. Orice masina consuma ulei, nu cred ca are importanta cateva grame in plus.

FIGHET 06-01-10 01:00

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
realitatea este ca acel 2.0 tdi de vw are o problema cu consumul de ulei acum depinde de la masina la masina sau de la sofer la alt sofer nu toate sunt la fel


de ex in 2004 am lucrat sofer pe un passat modelul nou 2.0 tdi 140 cp si singura problema era ca avea un consum cam, mare de ulei si asta in conditi cit de cit normale de condus prin bucuresti de mentionat ca cutia era DSG si pot s a spun ca este o cutie destul de buna mie unu mia placut la nebunie si nu am avut nici un fel d e probleme cu cutia si nici nu am auzit asa ceva
in rest motorul merge destul de bine trage perfect si are un zgomot destul de placut

snopy's brother 06-01-10 12:32

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Referitor la motoarele 2.0tdi stiam de probleme la injectoare, ca pica intr-o veselie, asta la passat.Mi se pare ca s-a rezolvat aceasta problema dar nu stiu din ce an.Si ma indoiesc sa difere codurile motoarelor 2.0tdi de pe passat la leon.Insa si eu ma uitam intr-un timp dupa leon 2.0, chiar merita.

dolb 06-01-10 21:13

Re: Sfat achizitie SEAT LEON 2.0 TDI!!!
 
Quote:

Originally Posted by johhny (Post 2949682)
problema cu uleiul la 2.0 tdi e destul de comuna, si chiar multi posesori au confirmat asta, chiar si tu intr-un topic cu ceva timp in urma.
Am spus si mai sus, unii poate o considera o problema, eu daca as fi posesor de 2.0 tdi nu m-ar deranja sa pun cateva grame de ulei in plus la schimb. Orice masina consuma ulei, nu cred ca are importanta cateva grame in plus.

da..am spus-o! pt ca : ( si ma repet )
eu cand mi-am facut revizia, nu am vazut momentul in care baietii au pus uleiul ( nici macar nu stiu daca mi l-au scurs pe cel vechi ) - asta o incertitudine
2. sa zicem ca mi-au facut schimbul, am optat pt un Castrol, si am avut consum mare, mi-am refacut revizia dupa 4 luni ( mai exact 4000 de km ceva de genu ) si am optat pt MOBIL 1 , care l-am tot bagat la fiecare revizie si de atunci nu am mai avut un consum neobisnuit ! 700 gr la 7500km, putin, mult prea putin ! I-am recomandat si unui amic bun cu A4 2.0TDI acelasi MOBIL 1..si nu s-a plans ! ( poate or fi si uleiurile astea turcesti de vina !)

Quote:

Originally Posted by snopy's brother (Post 2951075)
Referitor la motoarele 2.0tdi stiam de probleme la injectoare, ca pica intr-o veselie, asta la passat.Mi se pare ca s-a rezolvat aceasta problema dar nu stiu din ce an.Si ma indoiesc sa difere codurile motoarelor 2.0tdi de pe passat la leon.Insa si eu ma uitam intr-un timp dupa leon 2.0, chiar merita.

Da, si eu am auzit mult poveti cum ca la 2.0 TDI passat pica injectoarele, nu pot sa ma pronunt , n-am patit , doar mi s-a povestit de amici din benzinarii ! Se pare ca trebuie sa mai bagi si un aditiv inainte de plin !


All times are GMT +2. The time now is 14:39.

- Copyright 2024 4Tuning