Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-09, 20:19   #16
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Sunt destule variante si la masinile noi, la SH si mai multe.

O varianta tentanta zic eu ar fi Hyundai Coupe 2.0 140+ CP. Arata bine (atat interior cat si exterior), putere mai mult decat suficienta, mai ales pentru incepator, la banii aia gasesti una bine echipata si asa mai departe. E o masina destul de interesanta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:24   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Ca incepator, si ca tanar entuziast, cu 16.000 euro in buzunar iti recomand ceva de la Renault - rivalul VW -
Am atasat 2 poze, una exterior si una interior
Versiunea pe Benzina - 110 Cai putere - cuplu undeva la 150 NM nu e specificat pe site-ul producatorului - 1.6 16v la o greutate de 1205 kg face suta in 10.5 secunde - cu posibilitati de resoftare (inca nu au aparut pe piata softuri pt el si nici date precise, dar la orice benzinar aspirat castigi cu un soft bun 10% din puterea initiala si 15% din cuplul initial deci dupa resoftare vei avea 121 HP si 172 NM) Destul de decent echipata - ESP ca si optional l-am ales costa 400 EURO PRET 14.700 euro PRET FINAL cu toate taxele incluse.

Versiunea pe motorina - Este dieselaru de 1.5 dci la 105 cai si aproximativ 200-220 NM - consum mai mic ca si avantaj - performantele zic eu sunt foarte apropiate de cel de 1.6 16v dar CU MULT MAI MARE ESTE POTENTIALUL de modificare, dat fiind faptului ca este TURBO - resoftarea iti da CEL PUTIN 20% din puterea sa - daca te bagi mai adanc in el, mergi pe o turbina mai mare, un intercooler mai mare - si mai castigi vreo 20 de cai pe putin, cat despre cuplu va fi o magie sa depasesti o placere adevarata. Cu ESP montat ca optional este 16.400 EURO toate taxele incluse.

Desi daca iti plac si cele in 4 usi versiunea pe benzina este doar 14.100 (aceleasi dotari ca si la Coupe) iar versiunea diesel este doar 15.850.

Iti mai recomand Citroen C4, Ford Focus, Fiat Grande Punto cu motor 1.4 T-JET un monstru de masina. Depinde cat de tare te tine buzunaru.

ATENTIE: Ca incepator stiu, te intereseaza sa fie cat mai aspectuoasa, cat mai frumoasa si mai puternica, dar MARE ATENTIE, se scumpesc taxele, incepand de la RCA pana la CASCO, fie ca e tata mare patron si iti sustine mofturile, totusi e perioada de criza - mergi pe un motor cat de mic posibil ca cilindree, maxim 1.9 hai sa zicem un 2.0 litri -dar deja si la acele modele avem taxe exorbitante in comparatie cu un 1.6 sau un 1.5 dci. Pt buzunaru romanului masini care sa tina cu el ar fi cele de la Renault (orice ar zice lumea ca au piese scumpe nu e chiar asa - daca 10 euro in plus pt calitate e mult pt unii pt altii poate e mai convenabil sa stie ca da odata 10 euro in plus dar nu se strica asa de repede) - Skoda are masini fiabile - mergi pe noua Octavia sau pe Noua Superb - dar limiteaza-te la motoare mici. Da-mi un PM si am sa te ajut eu cu alegerea masinii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	megane_2009_3.jpg
Views:	78
Size:	168.9 KB
ID:	1161584   Click image for larger version

Name:	The-New-Megane-Coupe-749560.jpg
Views:	64
Size:	280.8 KB
ID:	1161585  

Last edited by Alejandro; 03-11-09 at 20:29.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:34   #18
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Va multumesc tuturor pentru sugestii !!!
Am pus pe primul loc Golful pentru ca e o masina fiabila,despre care am auzit numai cuvinte de lauda. Mi.To nu imi depaseste bugetul 1.4 T Jet 120CP suna bine dar totusi ma mai gandesc ,Lancia Delta imi place la nebunie dar aici am probleme cu bugetul..Suzuki Swift,Skoda Octavia iar nu ma vad in ea..nu imi plac..poate peste 1 an 2 o sa imi placa Octavia..sau noul Superb.La 18 ani consider ca iti trebuie ori un Hatchback ori Coupe.Nu aleg Octavia pentru ca mai avem un sedan in familie,VW Passat 2.0 140CP ..care ne`a mancat zilele cu toate problemele lui. O sa ma duc zilele astea pe la reprezentanta Hyundai sa testez un coupe.. Demult am pus ochii pe el dar nu ma gandeam vreodata ca o sa il gasesc la un pret atat de mic. Hyundai Coupe 2.0 DOHC , 143 CP cu dotari exceptionale in standard cum ar fi piele,radio CD cu 6 boxe,Jante aliaj usor R17,Oglinzi cu incalzire si trapa..Ma gandesc la Hyundai si cred ca o sa ocupe primul loc in top..dar nu ma grabesc Va multumesc incaodata pentru sugestii! Mai astept si alte pareri.
Sa auzim numai de bine! Bafta!
Catrina Florentin.
__________________


VW Passat
2006 2.0 TDI Highline

Last edited by BBK_VW; 04-11-09 at 22:37.
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:38   #19
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

De Renault nu zici nimic?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:40   #20
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Pentru mine..Locul 3
Iti multumesc si pentru observatiile pe care mi le-ai adus in legatura cu taxele.
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:42   #21
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Grija totusi - coreeni fac lucruri frumoase si pompoase gen piele si o gramada de optiuni, dar motoarele nu sunt exceptional de fiabile precum la europene. Daca chiar vrei ceva asiatic treci pe modele japoneze Coreenii nu prea fac masini asa de fiabile. Sfatu meu.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:43   #22
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

O sa tin cont si de sfatul tau,cum am mai spus,nu ma grabesc absolut deloc vreau sa ma gandesc bine ce masina achizitionez pentru a nu regreta.
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:51   #23
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Mergi la o Reprezentanta renault si fa un test cu noul Megane Coupe sau Megane in 5 usi. Deasemenea mergi si la Hyunday - vezi care te satisface - gandeste-te si la posibilitati de tuning, consum combustibil si intretinere.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 23:36   #24
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

nu ar strica totusi si o vizita pe la dealerii de japoneze, intereseaza-te si ce intra sub garantie(sa nu ai surprize pe urma ), vezi si review-uri pe net, ce probleme au,ce spun posesorii etc. bafta !
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 23:58   #25
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

bine zis dj_luchian, oricum o europeana e mai sfanta chiar daca nu se apropie ca performante de o japoneza o europeana e si mai ieftina la intretinere.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 14:01   #26
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by dj_luchian View Post
nu ar strica totusi si o vizita pe la dealerii de japoneze, intereseaza-te si ce intra sub garantie(sa nu ai surprize pe urma ), vezi si review-uri pe net, ce probleme au,ce spun posesorii etc. bafta !
Asa o sa fac.Inca mai astept idei
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 10:37   #27
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Eu zic asa japoneza e sfanta si cred ca un Civic se preteaza de minune uni tanara asa ca uita-te aici http://www.hondatrading.ro/modele/Civic-5D/3
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 12:09   #28
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Mda SFANTA -dar si intretinerea tot pt sfinti e, adica foarte SCUMPA.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 12:27   #29
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Intinzand pe 5 ani, intretinerea la o Civic e mai ieftina decat la Logan
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 13:44   #30
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Ionutz_Cluj - nu-mi spune tu mie ca niste discuri de frana sunt mai ieftine la civic decat la Logan ) ma faci sa rad. Cu alte cuvinte daca tu ai ceva in gat cu Loganu (despre care nu am mentionat nimic) nu schimba subiectu topicului.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -