Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-09, 11:39   #31
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

tu vorbesti de dotari optionale ,ca nu exista saab 9-3 care sa aiba in standard toate cele enumerate de tine.Si Opel are acele optiuni apropos.Comparam doua modele cu echipare similara nu una cheala alta full..
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 12:54   #32
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

La Saab este mult mai scumpa intretinerea , piesele etc , pe cand la opel t duce ceva mai subtire , dar se strica si mai des.. Mai bun ar fi Saabu-l fara nici o indoiala
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 13:46   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Tu de unde esti asa de informat in legatura cu intretinerea?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 12:17   #34
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
La Saab este mult mai scumpa intretinerea , piesele etc , pe cand la opel t duce ceva mai subtire , dar se strica si mai des.
Exista cumva o regula ca se "strica" mai des? Nu stiam. Uite, mie nu mi se "strica".
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 13:34   #35
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Parerea mea dupa toate aceste thread-uri e ca ar trebui sa faci un test drive cu fiecare dintre ele - imposibil sa nu gasesti una la vreo reprezentanta chiar si de automobile SH!!!
dai un search pe google - la what car to buy si te va trimite pe un site englezesc unde iti va spune care sunt baiurile si avantajele fiecarei masini in parte. Ambele sunt masini frumoase - elegante - eu unul as merge pe Saab fara regrete.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 14:43   #36
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
tu vorbesti de dotari optionale ,ca nu exista saab 9-3 care sa aiba in standard toate cele enumerate de tine.Si Opel are acele optiuni apropos.Comparam doua modele cu echipare similara nu una cheala alta full..


Eu spun sa deschis websiteu de la saab si sa dai la calculator auto .. ai fi uimit cate chestii sunt STANDARD si nu optionale ! SAAB in dotare standard are Mult mai multe chestii in comparatii cu alte masini la acelasi pret ca dotari standard

Intretinere scumpa ? Piese scumpe ? Ma fratilor .. sincer cred ca se spune lucru asta pt ca e o marca destul de RARA si deasta.. ca sa va spun eu .. preturile la piesele de SAAB sunt exact ca cele de la OPEL si uneori mai mici chiar ... SET BUTUC + RULMENT NOU FKT este 340 RON cu tot cu TVA ... e asa mult? Set placute frane fatza+ spate 135 RON .. Delphi ( nu stiu cat de bune sunt dar nah ) si cam atat am schimbat in 5000 de km cat am facut cu SAAB`u meu de cand il am

Tin sa precizez ca rulmentii faceau zgomot de cand am luat-o .. si am mai mers inca 5000 de km asa cu ei ... iar dupa 5000 de km am ridicat-o pe cric sau o misc.. si Nici nu se clintea.. doar cand o invarteam si puneam urechea se auzea ff putin.. si de la 50 km/h in sus facea zgomot...

Am avut VW passat inainte din 94 .. era intretinuta masina.. dar avand in vedere ca am bagat aproape 1000 de euro in VW ... in 6 luni cat am avut-o .. DOAR CA SA MERG CU EA eu zic ca ... totusi se vede diferenta...
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -