Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-09, 12:50   #1
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Saab 9-3 vs. Opel Signum

Vreau sa-mi cumpar de afara un diesel SH euro4, distributie pe lant, motor pana in 2.0 mai silentios, cu ceva dotari, pret in jur de 10.000 E, am gasit un Saab 9-3 din 2004 full fara piele si un Opel Signum din 2005 full fara navigatie, rog pareri avizate in ceea ce priveste cea mai buna varianta dintre cele doua, ma intereseaza mai ales fiabilitatea, silentiozitatea si consumul mai redus.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 16:06   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Saab.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 18:04   #3
cucuci

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

signum.
cucuci is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 01:57   #4
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

consum mai redus probabil o sa ai la opel. eu in nici un caz nu as compara in schimb cele doua masini ... tu compari acolo mercedes cu vw ... sa fim seriosi, saab`ul de teapa opel ? mai ales ca vorbesti de modelele mai vechi ... nu de modelele noi care au doar motorizarile diferite, ca in rest ... vrei o masina buna care sa te tina ? SAAB, dar service`ul e de cacao la noi in tara...ca si la volvo si respectiv alfa romeo. eu as merge pe saab cu ochii inchisi intre aceste doua modele.
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 12:59   #5
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Post Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
consum mai redus probabil o sa ai la opel. eu in nici un caz nu as compara in schimb cele doua masini ... tu compari acolo mercedes cu vw ... sa fim seriosi, saab`ul de teapa opel ? mai ales ca vorbesti de modelele mai vechi ... nu de modelele noi care au doar motorizarile diferite, ca in rest ... vrei o masina buna care sa te tina ? SAAB, dar service`ul e de cacao la noi in tara...ca si la volvo si respectiv alfa romeo. eu as merge pe saab cu ochii inchisi intre aceste doua modele.
Situatia celor doua tipuri de masini pentru mine se pune in felul urmator: pe mine nu ma intereseaza care masina e mai valoroasa in general ci care e mai potrivita pentru soselele de la noi, adica masina sa fie mai rezistenta la gropi si denivelari, consumul mai redus si motorul sa fie mai silentios.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 13:37   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

clar Saab
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 14:10   #7
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
clar Saab
Subscriu. Este exact ceea ce iti trebuie!

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 22:41   #8
cucuci

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

daca nu te intereseaza cat costa eventualele piese care cad de pe masini trebuie sa recunosc ca saab.

daca vrei consum redus, intretinere mai ieftina signum.
cucuci is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 22:45   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

hai serios, adica eu dau 350 de euro pe pompa + baie de ulei. ti se pare scump? E vb de Saab 9-5.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 18:33   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Saab. Argumente nenecesare pentru ca reies logic
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 11:38   #11
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Din cate am auzit eu cu Saab-ul ar fi doua probleme: 1)-pe langa faptul ca piesele de schimb sunt destul de scumpe, nu prea gasesti nici mecanici priceputi ; 2)-este o marca neapreciata la noi si prin urmare o vinzi destul de greu la nevoie.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 11:52   #12
simplu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 255
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

hai sa comparam mere de soi cu paduretze...saab clar...e alta clasa...nu ai cum sa pui la un loc intr-o comparatie opel cu saab.
simplu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 12:22   #13
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Stie cineva cum e motorul la Saab: e silentios sau "tractorist" ca si la Passat ?
dexx is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 13:44   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Piesele nu-s scumpe, sunt sub nivelul concurentilor germani.
Marca nu e neapreciata, e doar cvasinecunoscuta, eu n-am auzit de nimeni sa spuna ca Saab e marca slaba.

Motorul TiD e unul din cele mai silentioase dieseluri si oricum, izolarea fonica e excelenta la 9-3.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 14:00   #15
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Saab 9-3 vs. Opel Signum

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Piesele nu-s scumpe, sunt sub nivelul concurentilor germani.

In alt topic spuneai ca piesele nu sunt tocmai ieftine, aici te contrazici singur, si nu are cum sa fie la pret sub piesele concurentilor germani cand masinile germane sunt raspandite ca dacile la noi si piesele la fel, poate acuma preturile difera si de la piesa la piesa..
La saab este si problema ca sunt cam putine prin romania si la o eventuala problema se intampla sa nu gasesti pe stoc, dar nu sunt chiar ieftine de indata ce se aduc pe comanda din Suedia, iar despre serviceul saab la fel am auzit ca este cam scump, dar exista si alternative printr-un service de incredere sau chiar service-ul opel..
johhny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -