Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-09, 10:05   #1
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Buna ziua, am cautat pe internet masini de vanzare si mie mi-au placut acestea din titlu.Nu prea ma pricep la masini si daca doriti sa ma ajutati cu cateva sfaturi ar fi excelent.Suma pe care o am dispusa cheltuielii este de max 6000E
As vrea sa tineti cont de consum, fiabilitate, costul pieselor, performante.

Multumesc !

Last edited by Life4SpeeD; 26-06-09 at 10:17.
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 13:29   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by Life4SpeeD View Post
Buna ziua, am cautat pe internet masini de vanzare si mie mi-au placut acestea din titlu.Nu prea ma pricep la masini si daca doriti sa ma ajutati cu cateva sfaturi ar fi excelent.Suma pe care o am dispusa cheltuielii este de max 6000E
As vrea sa tineti cont de consum, fiabilitate, costul pieselor, performante.

Multumesc !
BMW - premium, motor reusit, fiabilitate ok, confort bun.
Passat - motor bun dar zgomotos (tractoras), mai spatioasa decat BMW-ul, nu este premium
Mondeo - motor ok dar pretentios si sensibil, spatios, imagine mai proasta

Eu as alege BMW-ul dar problema sunt km reali pe care nu poti sa-i verifici real nici la BMW, valabil si la celelalte marci.
mai conteaza si optiunile, s-ar putea la BMW sa ai mai putine.
Oricum Mondeo l-as scoate din discutie.
Normal ca cel mai mult conteaza cum a fost ingrijita si daca a avut accidente majore.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 14:27   #3
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

subscriu la ce a spus colegu mai sus! se gasesc bmw din '98 la pretu care il vrei tu si sa fie un stare buna.
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:03   #4
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

eu as alege un Passat e mai ieftin la intretinere, e o masina fiabila consumu e bun, iar daca se strica piesele nu sunt asa de scumpe ca la BMW.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:11   #5
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

passatul e foarte reusit, pot spune ca pt me se bate de la egal la egal cu bmw`ul, mondeo nu e tocmai pe placul meu. eu unul daca as alege, merg pe passat, desi nici bmw`ul nu`mi displace deloc.la motorizari clar nu poti spune ca vreuna e mai proasta. acum totul depinde de gusturi
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 17:21   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
eu as alege un Passat e mai ieftin la intretinere, e o masina fiabila consumu e bun, iar daca se strica piesele nu sunt asa de scumpe ca la BMW.
Eu cred ca la modelele respective sunt mai ieftine la BMW.

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
passatul e foarte reusit, pot spune ca pt me se bate de la egal la egal cu bmw`ul, mondeo nu e tocmai pe placul meu. eu unul daca as alege, merg pe passat, desi nici bmw`ul nu`mi displace deloc.la motorizari clar nu poti spune ca vreuna e mai proasta. acum totul depinde de gusturi
Parerea mea ca cel de la BMW este peste Passat, mai ales acustic.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 17:54   #7
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu cred ca la modelele respective sunt mai ieftine la BMW.



Parerea mea ca cel de la BMW este peste Passat, mai ales acustic.
ai dreptate, nu am zis ca nu sunt. dar nu e diferenta mare si nu poti spune ca sunt proaste
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 18:16   #8
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Bmw e cel mai scump dintre cele trei, si la preturi de 6000 e foarte rar si daca gasesti sigur e "mort" sau aproape, mai ieftin e benzinarul cu preturi de la 5000 in sus.Fordul e cel mai ieftin si cu banii astia iei unu mai nou cu 2-3 ani decat celelalte. Passatul ar fi ideal modelul cu facelift care se face din 2001 daca nu ma insel. Cauta una intreaga si cu istoric daca se poate, km din bord mint sigur. Ar mai fi Renault Laguna 2 din 2001 in sus si cu preturi mult sub restul, de la 4000 in sus. Da u search pe autovit si vezi ca sunt foarte multe. Si eu cred ca renault are o imagine mai buna ca fordul. Succes
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 19:46   #9
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Eu iti zic sa mergi pe Mondeo pe benzina. Motoarele pe benzina de la Mondeo sunt foarte fiabile, o sa iti iei una destul de "noua'' in banii astia si intretinerea nu este deloc scumpa. BMW nu stiu ce o sa gasesti in banii aia, poate una cosmetizata pt vanzare si in care o sa bagi o groaza de bani, Passat-cam aceeasi situatie. Iti recomand benzina pt ca sunt mai ieftine si consumul este cu maxim 2 litri mai mare decat la diesel. In schimb, intretinerea este mai ieftina la benzina.
Cat despre imagine, forget about it, daca masina iti place tie, asta conteaza cel mai mult. Ideile de genul ca aia e peste aia ca imagine tine de ''cocalarism''.

Last edited by forbidden27; 26-06-09 at 19:52.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 21:32   #10
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Bmw e cel mai scump dintre cele trei, si la preturi de 6000 e foarte rar si daca gasesti sigur e "mort" sau aproape, mai ieftin e benzinarul cu preturi de la 5000 in sus.Fordul e cel mai ieftin si cu banii astia iei unu mai nou cu 2-3 ani decat celelalte. Passatul ar fi ideal modelul cu facelift care se face din 2001 daca nu ma insel. Cauta una intreaga si cu istoric daca se poate, km din bord mint sigur. Ar mai fi Renault Laguna 2 din 2001 in sus si cu preturi mult sub restul, de la 4000 in sus. Da u search pe autovit si vezi ca sunt foarte multe. Si eu cred ca renault are o imagine mai buna ca fordul. Succes
Multumesc pentru informatii, cat despre Renault ma uitam la un megane.Eu am auzit ca sunt exagerat de scumpe la piese, este adevarat?

P.S Exact la asta ma gandeam ca BMW-ul de care vorbeam in topic nu o sa fie tocmai o alegere prea buna deocece o sa fie obosit...
Acum sa vad ce pot gasi de vanzare intre mondeo si passat.Totusi m-am gandit si la un vw golf IV poate gasesc ceva mai bunicel.

Last edited by Life4SpeeD; 26-06-09 at 21:37.
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 21:34   #11
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

DA, am clio in familie si imi doresc sa nu-l fi avut. Poate o sa am timp sa scanez niste facturi....te crucesti.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 21:44   #12
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Cu riscu de a isca alte discutii iti recomand sa iei bmw-ul. La bani aia nu o sa iei unul in stare buna decat daca esti mai norocos decat Ogica. Insa daca mai pui ceva ca sa iei unu ok nu ai sa regreti. Ca piese de schimb BMW-ul e cel mai ok raport calitate pret. Chiar daca mergi la dealer BMW o sa observi ca pisele nu sunt chiar o avere defapt multe subansambluri sunt si la 50% din pretul de renault si calitativ nu au nici o legatura. WV e ok e masina clasei muncitoare afara insa la noi nu dispui de o retea de service prea competenta. Sincurul plus la vw este sistemul de diagnosticare care este f reusit si e foarte la intemana cu putini bani. Ford-ul este ford e putin mai ieftin si arata asta din plin si pe langa asta cum spunea cineva mai sus este destul de sensibil.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 22:22   #13
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
mai ieftin e benzinarul cu preturi de la 5000 in sus.
Crezi ca as putea sa gasesc in 6000E un benzinar in stare buna?Anunturi am gasit, nu stiu cat de intregi sunt masinile

Chestia ca nu doresc neparat BMW pentru nume sau performante..degeaba e BMW daca la banii astia e obosit rau.Vreau o masina care sa se incadreze in banii astia si sa fie in stare buna.

Last edited by Life4SpeeD; 26-06-09 at 22:24.
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 22:30   #14
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Eu unul nu pot sa-ti recomand un BMW la 6000, decat daca ai si alti bani pusi deoparte pentru rezolvarea problemelor care sigur le vei avea.Mondeo e primul care ti l-as recomanda in banii acestia, sansele sunt incomparabil mai mari sa fie treaba buna.Nu compar Mondeo sau Passat cu BMW ca masini, dar asta daca ai avea disponibili 10-12.000 (sau macar un 8000, si asta la limita), atunci nu s-ar pune problema.Cam ce a spus si forbidden e valabil.
BMW la 6000 de euro sub 200k de km (reali, nu manariti) nu prea cred ca gasesti....dar ma rog, cum zice neamtul..."lass uns [berraschen " ...poate se intampla si minuni.

Last edited by carutasu; 26-06-09 at 22:34.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 22:56   #15
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: BMW 320D vs. VW Passat vs. Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Eu unul nu pot sa-ti recomand un BMW la 6000, decat daca ai si alti bani pusi deoparte pentru rezolvarea problemelor care sigur le vei avea.Mondeo e primul care ti l-as recomanda in banii acestia, sansele sunt incomparabil mai mari sa fie treaba buna.Nu compar Mondeo sau Passat cu BMW ca masini, dar asta daca ai avea disponibili 10-12.000 (sau macar un 8000, si asta la limita), atunci nu s-ar pune problema.Cam ce a spus si forbidden e valabil.
BMW la 6000 de euro sub 200k de km (reali, nu manariti) nu prea cred ca gasesti....dar ma rog, cum zice neamtul..."lass uns [berraschen " ...poate se intampla si minuni.
Ok renunt la BMW pentru ca nu vreau sa-mi cumpar un rebut, totusi sunt niste bani si nu as vrea sa-i dau aiurea.

Astept mai multe informatii despre Mondeo si Passat, ceva sugestii.. daca are cineva personal una din masini si vrea sa-mi impartaseasca din experienta ar fii grozav.
Ca motorizare ce variante am si care ar fi mai rentabil raport consum/performanta.
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -