Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-09, 14:52   #46
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

In general distribuita ori se schimba la un numar stabilit de producator de kilometrii ,ori dupa maxim 4 ani de la data fabricatiei.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 16:10   #47
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

Problema ei e că are un consum imens, blocul motor e acelaşi ca şi pe modelul 1000MB(adică alea cum conduceau bunicii noştri) eu tocmai am schimbat o garnitură de chiulasă la una model 2002, 1.4 MPI şi am cumpărat garnitura pentru Skoda 1000MB, deci ştiu sigur ce spun.
Concluzia: consum mare, motor rezistent, dar depăşit... Īn rest e o maşină rezistentă, fiabilă, ieftin de īntreţinut, decentă ca şi comportament pe asfalt...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 21:35   #48
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

eu as alege corsa, in primul rand din punctul de vedere al interiorului (acolo iti petreci 99% din timp), la fabia interiorul e groaznic....

si e cel mai ieftin ca service
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 22:30   #49
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

Nu am mai luat Fabia, nu ne-am inteles la pret. XoRRo, m-am decis asupra masinilor din grupul VAG cu motorizare 1.4, in special Seat Ibiza (imi place cel mai mult). O iau pe oricare din ele (Polo, Fabia sau Ibiza) o gasesc in stare f buna de functionare, uzura normala si dotari de bun-simt. Probabil va mai trebui sa astept o luna, sa se lamureasca vreo cativa ca nu le pot vinde cu 6000 euro
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 22:53   #50
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

Cu noile preturi vei gasi lejer masina din clasa compacta la banii tai, fiat stilo, 307 etc. Mie unul mi se pare aiurea sa dai 5000 euro pe o fabia 1.4 din 2002 cand piata ofera multe variante mai bune.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 09:43   #51
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

In 5.000 iti aduc Golf 4 benzina, euro 4, sub 150.000 km.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 22:31   #52
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default

Nu vreau clasa compacta, insist asupra unei masini clasa mica dintre Fabia / Ibiza / Polo , (Ibiza imi place cel mai mult) in stare cat mai buna si cat mai noua, cu motorizare de la 1.4 benzina sau TDI (fara 1,2 sau SDI-uri).

Daca ma interesau pejo, reno sau citro o spuneam. Exceptand asta, 1.4 pe 207 = normal, 1.4 pe 307 = submotorizare (ca si cum ai pune 1.4 pe Golf IV sau 1.2 pe Polo). Daca aveti oferte le astept pe PM, dar numai dintre modelele specificate anterior: Fabia / Polo / Ibiza.

Last edited by aleks; 09-04-09 at 12:35.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 10:05   #53
alin2pas
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 0
Default Re: Opel Corsa vs. Skoda Fabia vs. Ford Fiesta vs. ....

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
In general distribuita ori se schimba la un numar stabilit de producator de kilometrii ,ori dupa maxim 4 ani de la data fabricatiei.
Chiar daca dupa nr. de km de pe bord nu e necesar sa schimbi kitul de distributie, mai bine dai 150-200 euro pentru asta decat sa fie trucat kilometrajul, sa se rupa cureaua si sa faci praf motorul.
alin2pas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -