Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-09, 05:14   #1
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default vw touareg 2002-2004 ?

Salut tuturor !
Doresc sa cumpar un vw touareg cam de prin 2002-2004 in urmatoarele luni si am nevoie de cateva informatii in privinta fiabilitatii acestei masini . Mai exact varianta diesel 2.5 tdi 170-180 cp ...nu trebuie sa fiti posesori de touareg ca sa postati ... puteti sa imi ziceti opiniile voastre si ce ati auzit despre aceasta masina ca le astept bucuros ... vreau sa imi ziceti daca e o alegere buna intre atatea super suv-uri japoneze mult mai ieftine si probabil mai fiabile ! Si daca imi puteti sugera alt suv mai ok ?
P.s. ( cine vinde touareg de care vreau eu sa puna un link ) Multumesc !
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 18:07   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

eu iti spun un singur lucru: ai putea sa incerci sa fii mai original, si sa te orientezi pe altceva. sunt multe suv-uri japoneze excelente, de care strazile nu sunt pline ca de touareg-uri
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 18:34   #3
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
eu iti spun un singur lucru: ai putea sa incerci sa fii mai original, si sa te orientezi pe altceva. sunt multe suv-uri japoneze excelente, de care strazile nu sunt pline ca de touareg-uri
Tatal meu are o problema cu masinile japoneze de cand a facut un accident cu nissanul primera din familie pe care l-a avut anterior si motivul e ca cei de la nissan cand au facut constatarea la avarii ..i-au zis ca masina e dauna totala ( intrase in spate la o dubita la viteza de oras ..nu erau sparte nici farurile..) Motivul pt. care masina a fost dauna totala este evident costul de reparatie ! Nu ne-a venit sa credem asa ceva ! Cei de la reprezentanta au explicat ca motivul e ca piesele trebuie importate din japonia si sunt extraordinar de scumpe si plus ca mai umfla si manopera ! Masina era cumparata de noua in 2007 de la reprezentanta...in momentul accidentului avea 25.000 km ...un soc ce sa mai....e unul dintre motive ca ma uit acuma dupa un suv cu sasiul ridicat . De atunci incerc sa ii arat o gramada de variante de masini cu "muschi" japoneze gen subaru forester , toyota land cruiser , mitsubishi pajero sau nissan pathfinder etc pt. ca eu stiu ca is foarte bune da degeaba ca nu mai vrea sa auda de japonezi ! Asa ca am ajuns la o decizie comuna pt. un vw touareg si mai nou a intrat in ecuatie si un audi allroad tot 2002-2004 ( inca nu e decisiva decizia impotriva japonezelor ) .
Amphetamine mersi de opinie .

Last edited by lrazvani; 24-01-09 at 18:43.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 18:53   #4
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Suvurile japoneze sunt intradevar bune pe offroad si foarte fiabile dar nu vor fi niciodata la fel de elegante ca cele nemetesti. Nu sunt fan VAG dar niciodata un L200 nu va arata ca un Tuareg sau ca un M-Klasse. Acum ai de ales intre eleganta, stil si offroad. De fiabilitate nu cred k e cazult sa te gandesti pentru k diferente foarte mari nu sunt.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 19:09   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

L200 nu e suv.
Sunt ok si touareg si allroad, ar merge si volvo v70 in ecuatie.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 21:41   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

in primul rand L200 e SUT si nici nu trebuie sa arate elegant
Pajero e suv japonez destul de elegant.
In fine, singurul SUV pe care l-as cumpara ar fi un infiniti fx.
razvan, eu nu as merge pe masini gen allroad. cum tu ai 22 ani, as opta pentru ceva mai "tineresc", adica nu un SUV mare. cred ca te-ar prinde excelent un mitsubishi outlander modelul nou sau un bmw x3. sunt mai usor de parcat, de manevrat, iar feeling-ul pe sosea e asemanator cu cel pe care ti-l ofera o masina normala. mie unul nu imi place de nici o culoare sa conduc suv-uri mari, pentru ca , sincer, ma simt ca intr-o barca.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 11:05   #7
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Am fost sambata in targ si mi-a atras atentia un x3 foarte ingrijit si nu era asa scump da inafara de faptu ca ii bmw nu mi-a prea placut mare lucru la el ... nu imi place deloc cum arata ...formele parca nu se imbina deloc...farurile zici ca is de pe alta masina ...doar interioru imi placea . Mitsubishi outlander e frumos si o sa ma gandesc .... volvo v70 chiar ca e umpic mai de 70 de ani da o sa ma informez pt. ca pe targ nu prea vezi asa ceva sa iti faci o parere . Ce am putut compara au fost audi allroad si vw touareg...Audi allroad e foarte frumos si mai ieftin umpic decat touaregu... tot le-am studiat si mi-am dat seama ca touaregu la orice sta mai bine ...si nu e vorba neaparat ca e in categorie mai superioara de masini da am inteles ca motoarele alea de la audi de 2.5 180cp v6 is niste tractoare cam firave..motorul de pe touareg de 2.5 5 in linie e imprumutat de la vw lt(duba) si cred ca ii cel mai fiabil diesel de la vw . Touaregul le are si el pe a le lui cu partea electrica..senzori etc. da nu am auzit plangeri din punct de vedere mecanic .
L200 sau nissan navara sau toyota hillux sunt pick-upuri intradevar ...foarte , foarte competente offroad si rezistente da onroad nu au treaba...is rigide(foi de arc) nu au dotari ...nu au confort ..nu prea au spatiu ...nu ma vad bine 500km in asa ceva.(mai intra si la categoria utilitare la taxe.. platesti rovinieta , impozit , asigurare mai mult cu motivu ca ai o bena in spate de 1 metru patrat )
Amphetamine din punctul tau de vedere eu chiar is foarte multumit de un touareg....stiu ca e mare si batranesc da golurile astea le umple cu varf prin alte calitati .

Last edited by lrazvani; 25-01-09 at 11:09.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 11:08   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

cel mai mult conteaza sa iti placa tie si sa te simti bine in ea. daca in touareg te simti bine si esti sigur ca asta vrei sa conduci, atunci nu mai astepta si gaseste una mai repede.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 21:55   #9
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Cred ca tuareg e cea mai buna alegere, cat despre x3 sunt de aceiasi parere, formele lasa de dorit. Oricum majoritatea care au SUV-uri nu le-au folosit niciodata pentru offroad, asa ca in primul rand ia in calcul cum il folosesti mai mult, dar tuaregul sta bine si la categoria asta, garda la sol e foarte ridicata.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 22:38   #10
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

daca vrei 2.5 sper sa fie varianta inmatriculata, deoarece taxa sare de 6000 euro
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 16:07   #11
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
daca vrei 2.5 sper sa fie varianta inmatriculata, deoarece taxa sare de 6000 euro
cine e nebun sa inmatriculeze acuma, mai toata lumea asteapta sa se schimbe taxa. In situatia asta sunt si eu, tot cu 2.5
johhny is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:08   #12
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

sunt de acord, se va schimba dar de ce toata lumea crede ca va merge in jos ? anyway, asta e alt subiect discutat pe alte zeci de topicuri. Te gandesti la varianta pneumatica ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 09:09   #13
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

Quote:
volvo v70 chiar ca e umpic mai de 70 de ani da o sa ma informez pt. ca pe targ nu prea vezi asa ceva sa iti faci o parere . Ce am putut compara au fost audi allroad si vw touareg...
Daca vrei ceva echivalent cu audi allroad incearca Volvo XC70 dupa 2004, V70 e doar un break...
Malos is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 23:53   #14
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

recomand L200. are tot ce iti doresti de la o masina. te bazezi pe el in orice conditii. nu vorbesc din carti am avut L200 care a suferit dauna totala si din cauza ca a fost achizitionat cash nu avea casco. Urmatorul L200 este comandat se urmeaza sa fie livrat vineri 30.01.2009 :d
deci daca am luat inca unul inseamna ca ori sunt eu nebun ori aceasta masina e speciala

sunt foarte bun prieten cu cel care lucra la nippon car center constanta si care mi-a vandut aceasta masina. acum e director la o alta firma de japoneze si tot L200 imi recomanda
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 07:16   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: vw touareg 2002-2004 ?

omul nu vrea SUT
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -