Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-09, 01:05   #61
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua 25.000e!

gata ai sa facem pace s a nu s e supere....
l am luat toti si sa pierdut ,trebuie s a continuam ce am inceput sa dam la om un sfat poate bun cu o masina pe placul lui.... bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 01:09   #62
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

Recunosc nu aveam habar de 407 coupe. Impuscati-ma. Deoarece nu ma atrage in mod special vre-un model al oricarui constructor francez nu am avut curiozitatea sa ma interesez. Asta nu inseamna ca am o pasiune pt masinile germane si VW in special. Am mers cu 407 vreo 200 de km si nu m-a impresionat cu nimic. Eu tin doar sa va si motivati alegerea ca si el sa intelegea ceva din ce vorbim noi aici.

L.E.: E cineva in razboi?

Last edited by Pitik; 07-01-09 at 01:15.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 01:13   #63
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua 25.000e!

PACE ......
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 13:55   #64
B-50-AWP

Stage 1
 
B-50-AWP's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 17
Default Re: Masina noua 25.000e!

@Ionut - m-am informat putin, ai dreptate, alfa 156 vad ca a castigat destule premii, nu stiam... totusi intre vw si alfa as merge pe vw, nu cred ca au vandut ei atatea milioane de golfuri din intamplare, in schimb alfa vad destul de rar, ma face sa ma intreb, daca tot are atatea premii de ce nu vad mai multe pe sosele... nu cred ca e vorba de pret...

@Sindrom - multumesc dar nu... vreau masina noua, desii vad ca arata chiar foarte bine lancia aia...
fiat brava...hmmm.. nu imi place...

@~ EWN ~ - la fel ca mai sus, vreau masina noua, trebuie sa recunosc ca nu arata rau peugeot-ul ala... vad ca are si o gramada de dotari.... dar e peugeot...(sper sa nu ofensez pe cineva)


ideea ar fi ca vreau o masina cu care sa merg zi de zi, pentru ca asta o sa si fac cu ea... deci trebuie sa fie si confortabila dar care sa se si infiga cand apesi pedala(avem toti momente), vreau automata pentru ca merg foarte mult in oras... practi as vrea un compromis intre o masina sport si una confortabila la 25k euro, masina fiind noua...

m3 era un exemplu,poate ca nu trebuia sa il dau... nu stiu cat m-ar tine masina asta sau cat de multi bani as baga in ea (1. ptr ca ar fi sh 2.ptr ca stiu cum conduc)...
B-50-AWP is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 21:08   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by B-50-AWP View Post
@Ionut - m-am informat putin, ai dreptate, alfa 156 vad ca a castigat destule premii, nu stiam... totusi intre vw si alfa as merge pe vw, nu cred ca au vandut ei atatea milioane de golfuri din intamplare, in schimb alfa vad destul de rar, ma face sa ma intreb, daca tot are atatea premii de ce nu vad mai multe pe sosele... nu cred ca e vorba de pret...
s-au vandut atatea milioane de golfuri din urmatoarele motive:
1. "e vw frate, misca muntii din loc"
2. desi, ca orice masina, are bubele ei, unele mai mari altele mai mici, se pare ca in cazul golfului aceste bube nu sunt criticate deloc. pentru unii numai simplu fapt ca scrie "golf" pe ea reprezinta indestructibilitate. desigur, sunt de 'jde mii de ori mai criticate concurentele ei si mai vorbite, mai ales prin vorba aia romaneasca: "domnee, am eu un prieten care stie un prieten care are un prieten care lucreaza la service si care a zis ca x sunt masini slabe domne... plin service-u de ele domne...". astea-s povesti pescaresti romanesti imputite care din pacate atarna destul de greu
3. lumea vrea tdi. toooot poporul romanesc vrea tdi si nu e capabil sa isi conceapa ca nu tdi-urile sunt mai bune. nu ca n-ar fi, ele sunt foarte bune, dar nu CELE mai bune. numai ca romanul nu isi concepe cum un motor diesel fiat (montat pe multe marci inclusiv peugeot si opel) ar putea fi mai bun. de fiecare data cand vad passat sau golf benzina (mai ales turbo) pe strada ma gandesc ca miracole se pot intampla. din pacate, miracolele astea se intampla rar.

deci nu trebuie sa te gandesti ca preferi vw in locul unei alfe sau cine stie ce marci, sunt foarte multe care se prezinta de x ori mai bine. cel mai bun exemplu mi se pare: honda accord si mazda 6 impotriva passatului. passatul parerea mea e ca nici n-ar trebui sa existe in aceasta comparatie.
deci te rog, ia in considerare si restul marcilor, pentru ca in ziua de azi foarte multe masini sunt extrem de fiabile si te pot uimi. nu trebuie sa fie vw sau bmw sau mercedes ca sa fie bune
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 21:23   #66
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

Ai dreptate amphetamine folclorul romanesc in privinta masinilor e mare de tot. In general masinile germane respecta o regula de marketing simpla: sa placa ca design in primul rand unei categorii cat mai mari de oameni. De-asta marcile japoneze in principal sunt uneori nebagate in seama. De obicei ele au un design care ori place ori nu. Ai dreptate si in comparatia in clasa medie. Accord-ul si Mazda 6 sunt peste Passat dar din pacate nu au rigurozitate acestuia.
Raman la parerea sa te duci sa faci drive-test cu toate si sa o alegi pe cea care este pe gustul tau. In nici un caz sa nu asculti de gura lumii pentru ca de fiecare data cand vei vedea masina care a fost pe sufletul tau te vor incerca tot felul de regrete.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 21:25   #67
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

bine, eu nu vreau sa se interpreteze ca am zis ca golful e o masina nasoala. e o masina placuta la condus, foarte fiabila, echilibrata ca design - nu zic frumoasa pt ca aici e vorba de cum ii place fiecaruia, dar ca proportii este echilibrata, nu pare disproportionata, dar vreau sa zic ca exista si alternative mai bune.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:09   #68
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 25.000e!

B-50-AWP ai zis o mare prostie ca na e Peugeot!Auzi nu mai bine iti iei tu un logan si pui un motor tdi?Mai informeaza-te pe forumuri, vezi ce probleme are fiecare marca in parte, si dupa aia mai vorbim de comapratia Peugeot-VW!ok?
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 17:25   #69
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
B-50-AWP ai zis o mare prostie ca na e Peugeot!Auzi nu mai bine iti iei tu un logan si pui un motor tdi?Mai informeaza-te pe forumuri, vezi ce probleme are fiecare marca in parte, si dupa aia mai vorbim de comapratia Peugeot-VW!ok?
LAZ'u sincer tu te-ai cam facut de ras in alt post aici sa fiu in locul tau nu mai dadeam sfaturi asa sigur pe mine si asa vehement. Pe mine unu m-ai lamurit cu intretinerea aia a ta ieftina, cu factura pusa pe forum care era ieftina k defapt era facuta intr-un service care ti-a pus alt ulei decat cel recomandat in ea. deci hai sa fim seriosi nu mai fi asa ferm si vehement k eu unu m-am convins de tine.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 19:15   #70
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Criss te rog m-am uitat pe net dupa aia si ala era uleiu bun crede-ma ,si prefer mai mult sa fac revizie in alt service decat la reprezentanta!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 19:49   #71
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Masina noua 25.000e!

daca tu faci reviziile citind pe net ce ulei sa folosesti e clar......parerea mea e sa incetezi o data....
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 20:26   #72
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Masina noua 25.000e!

gata cu cearta? revenim la tema @amphetamine si eu sunt de acord ca exista cu siguranta masini mai bune decat vw (in aceeasi clasa) insa din ce scrii tu se intelege ca ai o parere destul de proasta despre VW...chiar daca rectifici in postul urmator
Parerea mea e ca VW e o masina buna ,fiabila pt strazile din Ro ,usor de reparat pt mecanici (iar asta e important si pt client la socoteala pt timpul de lucru)...Caroseria...ok...nemtii sunt mai reci asa e si caroseria
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 23:00   #73
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Un moderator sa faca putina ordine pe aici k sunt deja 2 certuri. sincer TAZ'u nu mai fi asa vehement eu nu am zis sa nu iti dai cu parerea da atata timp cat ai sustinut in partea cealalta o gramda de topicuri te contraziceai cu mine k apoi sa imi zici vrajeli ieftine. te rog hai sa fim cinstiti si sa incheiem asta o data.
Bafta oricum dak e haide-ti sa ajutam omul asta dak nu cumva nu si-a luat VW.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 12:58   #74
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
gata cu cearta? revenim la tema @amphetamine si eu sunt de acord ca exista cu siguranta masini mai bune decat vw (in aceeasi clasa) insa din ce scrii tu se intelege ca ai o parere destul de proasta despre VW...chiar daca rectifici in postul urmator
Parerea mea e ca VW e o masina buna ,fiabila pt strazile din Ro ,usor de reparat pt mecanici (iar asta e important si pt client la socoteala pt timpul de lucru)...Caroseria...ok...nemtii sunt mai reci asa e si caroseria
nu am o parere proasta despre vw ca masina. am o parere proasta despre mentalitatea romanilor in legatura cu vw, si asta uneori te poate duce si la a nu mai simpatiza marca. dar lasand la o parte lucrurile astea, nu m-ar supara deloc sa detin un golf 6, dar AS PREFERA in locul lui o mazda 3, la fel cum in locul unui passat as prefera un accord, aici referindu-ma strict la senzatia pe care o am cand ma urc in ea. o mazda 3 parca iti da mai mult chef decat un golf6 care e nemtesc, deci mai spartan. cat despre modul in care se conduc nu ma pronunt, nu am condus golf 6 si nici mazda 3.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 16:58   #75
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua 25.000e!

ai gasit ceva teai lamurit in ceva pe care o vrei pina la urma ?
care te atrage mai mult in care te simti mai bine ?
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -