Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-09, 16:28   #31
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Omul vrea noua pentru ca eu k "bemve" impatimit cum zici tu mi-as fi luat M3 e46 fara discutie dar nu sunt banii mei. Haideti va rog nu inca o polemica si aici.
sincer, da-l dracu de m3 SH. eu unul nu mi-as lua un m3 sh calarit de cine stie ce "reisari", pentru ca ti-e clar ca e imposibil sa iei un m3 cu care s-a mers linistit.
poti sa ai noroc si sa-l iei de la un om care stia ce face cu ea si nu a mers aiurea sau poti sa iei de la multe exemplare care stiu doar acceleratie la fund si nimic altceva
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 17:36   #32
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Wink Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
sincer, da-l dracu de m3 SH. eu unul nu mi-as lua un m3 sh calarit de cine stie ce "reisari", pentru ca ti-e clar ca e imposibil sa iei un m3 cu care s-a mers linistit.
poti sa ai noroc si sa-l iei de la un om care stia ce face cu ea si nu a mers aiurea sau poti sa iei de la multe exemplare care stiu doar acceleratie la fund si nimic altceva
sunt destule M3-uri in lume intr-o stare impecabila numai daca cauti si binenteles daca oferi bani mai multi pt o asemenea bijuterie asta tine numai d e bani si de cea ce vrei tu de la masina .....


dar s a revenim la ce s e cere pe acest toipic cred inca o data ca cea mai potrivita este cea pe care ti-o permiti s o intreti ..............
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 04-01-09 at 17:39.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 19:49   #33
B-50-AWP

Stage 1
 
B-50-AWP's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 17
Default Re: Masina noua 25.000e!

Salut!

Quote:
Ziceai la inceputul threadului ca, daca vroiai masina sh stiai exact care era aceea...
Spune care e aceea ca sunt curios ...
daca era vorba de masina sh, cel mai probabil mergeam pe m3 e46 (intretinerea nu cred ca e ieftina + ca cine stie cum a fost condusa si de cine..) sau un seria 5 benzina...


masina o voi folosi every-day (mers la fac, in weekenduri pe undeva, mai stiu eu), nu imi permit 2 masini, vreau si confort dar si sa fuga masina, pe circuit 99% nu cred ca o sa ma duc cu ea...

Quote:
Oricum e un cazan, la fel ca toate pseudo hot hatchurile astea de c***t. Frate vrei masina sport, pai ia masina sport, in mortii ei de masina!!
acum nu am bani de ce masina vreau eu, m3, cine stie poate pe viitor o sa am, de aceea am deschis threadul acesta, ca sa imi fac o parere asupra altor masini care ofera ceea ce vreau si se incadreaza si in bani.


@dogy_10 nu vreau sa jignesc pe nimeni, despre megane rs am auzit in general lucruri bune, nu am avut ocazia sa merg cu masina, dar totusi prefer vw in fata renault-ului.. nici cu octavia rs nu am avut ocazia sa merg (btw, are si cutie automata?) dar as prefera ceva in 2 usi... opc iese din discutie, in general parerea exprimata despre masina a fost ca are un handling prost, subvirarea ma sperie, deci bye bye opc


Quote:
Undying_Renault
am si uitat de mazda 3, am vazut cateva prin trafic zilele astea, m-a lasta rece, presupun ca mps-urile au acelas motor ca pe cx-7, motor bun, dar la look tot spre scirocco tind. o sa trec si pe la reprezentanta mazda e aproape de mine cine stie poate am omis ceva...

Acum am un opel astra de 1.7 manual si vreau cutie automata pentru ca 90% din cat merg, merg in oras, si inebunesc sa stau cu orele ambreiaj/a1-a/acc/ambreiaj/frana/acc etc etc... prinzi un blocaj iti smulgi paru din cap... nu cred ca-s singurul.

Intretinerea nu cred ca e f scumpa, 1-2 revizii pe an nu te fac sa iti vinzi casa...

masina oricum nu o iau in ianuarie, mai intai sa scap de sesiune... sper in februarie...

am vazut ca la scirocoo aveau o chestie interesanta, suspensie adaptiva (confort/normal/sport), ceva ce mi-ar prinde f bine...

mai astept pareri/impresii, multumesc!
B-50-AWP is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 20:04   #34
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua 25.000e!

Atunci ai rabdare sa apara Alfa 149, sau ia-ti acum noua Lancia Delta si-ai terminat povestea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 20:21   #35
B-50-AWP

Stage 1
 
B-50-AWP's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 17
Default Re: Masina noua 25.000e!

Alfa arata frumos, dar nu mi-as lua, stiu pe cineva care a avut 147, nu prea m-a convins, a avut si mama la servici un 156 care se strica mai mereu... Lancia Delta, parca era la raliuri acum 15-20 de ani, dar totusi, Lancia... a cam uitat lumea de ea...
B-50-AWP is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 20:27   #36
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Masina noua 25.000e!

Intreb si eu ca nestiutorul...nu am fost in romania de 25 de ani...unde se poate merge cu un BMW M3 asa ca sa se renteze sa il cumparati ?
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 20:51   #37
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

offtopic: Nu poti sa pui problema asa. M3-ul chiar e o masina pentru cunoscatori. Tot respectul pentru cei care isi iau masina din pasiune si in deplina cunostiinta de cauza. Sigur ca intervine si mandria specifica rasei umane dar aste e, in general industria cu toate ramurile ei se bazeaza pe slabiciunile rasei umane. Asta e..pasiunea tine loc de logica.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 21:19   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by B-50-AWP View Post
Alfa arata frumos, dar nu mi-as lua, stiu pe cineva care a avut 147, nu prea m-a convins, a avut si mama la servici un 156 care se strica mai mereu... Lancia Delta, parca era la raliuri acum 15-20 de ani, dar totusi, Lancia... a cam uitat lumea de ea...
Ciudat, vorbesti de cea mai premiata masina din istorie (Alfa 156) si de una dintre cele mai apreciate modele din clasa ei (147).
Cat despre Lancia, da, mai bine nu-ti lua
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 02:56   #39
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Intreb si eu ca nestiutorul...nu am fost in romania de 25 de ani...unde se poate merge cu un BMW M3 asa ca sa se renteze sa il cumparati ?
daca ai m3 nu cred ca neaparat trebuie sai dai si blana sa o simti cu adevarat s e poate merge si frumoa s cu ea zic eu si chiar si in rom . de ce nu....
cumva afara s e merge cu m3 in blana?
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 13:01   #40
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Masina noua 25.000e!

sigur aveti si voi dreptate (M3 masina de colectie ,unicate etc)...sunt de acord asta pt cei care vad o masina din acesta prisma...eu vad o masina ca un obiect iar daca obiectul merge cu 300 pe ora trebuie folosit Cu privire la circulatia in afara ,eu merg cu 160-180 zi de zi pe autostrada (in caz ca permite circulatia) si as spune ca un porsche ,bmw M... etc depasesc din an in paste...deci cei care au asemenea masini (cel putin la noi in germania) le calca bine de tot...ceea ce fac si eu cand am posibilitatea sa merg cu ele
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 14:18   #41
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
sigur aveti si voi dreptate (M3 masina de colectie ,unicate etc)...sunt de acord asta pt cei care vad o masina din acesta prisma...eu vad o masina ca un obiect iar daca obiectul merge cu 300 pe ora trebuie folosit Cu privire la circulatia in afara ,eu merg cu 160-180 zi de zi pe autostrada (in caz ca permite circulatia) si as spune ca un porsche ,bmw M... etc depasesc din an in paste...deci cei care au asemenea masini (cel putin la noi in germania) le calca bine de tot...ceea ce fac si eu cand am posibilitatea sa merg cu ele
In Germania ai si unde, spre deosebire de tara noastra. Dar, oricum, din cate stiu eu e cam imposibil sa forjezi un m3 peste limitele ingaduite de computerul de bord.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:11   #42
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
daca ai m3 nu cred ca neaparat trebuie sai dai si blana sa o simti cu adevarat s e poate merge si frumoa s cu ea zic eu si chiar si in rom . de ce nu....
cumva afara s e merge cu m3 in blana?
atunci de ce ti-ai mai lua m3? doar ca sa poti sa le zici prietenilor ca ai 340cai? nu zic sa mergi imprudent, sau ca descreieratul, dar nici cu 50km/h.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:33   #43
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Eu ti-as recomanda asta http://www.autoscout24.ro/AllImages....d=locpnzaz13v1, dar are 80 de mii de km, Dotare vehicul: ABS
faruri de ceaţă
geamuri cu acţionare electr.
închidere centralizată
jenţi aluminiu
radio
servodirecţie
trapă

deci nu are climatronic,

Descrierea vehiculului de către ofertant: Max. snelheid-vitesse max.: 220 km/u-h. 0-100 km/u-h: 5,7s.

Si cam atat, iti raman bani si de un plin. Numai bine, aaaaa si inca ceva, Ia-ti ceva VAG, eventual 1.4 tsi ala.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:21   #44
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Asta ai dat-o din suflet doar sa ne arati noua k esti cunoscator de masini clasice si foarte apreciate. Daca omul zicea k are 100.000 probabil k tu ii recomandai audi quattro. Hai sa fim seriosi asta nu e masina de zi cu zi intradevar e o capodopera dar totusi. Revino cu picioarele pe pamant. Pana la urma omul isi ia ceva asa dak ar fi sa fiu oftopi as putea zice si eu Saab 9-3Turbo
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:42   #45
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Masina noua 25.000e!

uite aici

Nu este noua intr-adevar (40 de mii de k) insa cred ca ar fi o optiune pentru tine, automata 207 cp si hdi....nu scoate fum nu face ca o rasnita...nici nu simti ca e diesel...si e ceva mai special, Scirocco peste un an o sa vezi la tot pasul cum este Golf GTI acuma....dar asa ceva mai rar....

parerea mea asta e tu faci cum vrei daca vrei Scirocco i-ati Scirocco sau eventual un leon cupra....

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -