Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-09, 19:35   #16
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Pt. design: Civic Type R si Scirroco
Preferinta mea: Civic Type R
Nu cunosc exact datele tehnice la Scirroco, ce motorizari sunt disponibile and stuff. Astra OPC as exclude... In toate testele comparative facute cu masinile din aceeasi clasa toata lumea se plangea de handling-ul masinii... Eu in locul tau m-as mai gandi si la Leon Cupra....sau FR daca Cupra nu se incadreaza in buget,nu mai tin minte exact scorurile... Ca si confort si design interior Civicul este oricum peste Leon...Sunetul unui Civic este mult mai frumos de asemenea...si masina si-a construit si o reputatie de-a lungul anilor...Oricum,inainte sa iti cumperi o masina,mergi la drivetest cu toate!! Vezi care te incanta cel mai mult, si alege cu inima! Numai bine!
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 08:20   #17
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Daca nu iei Civic, degeaba mai dai banii pe o masina de 25000eur!Stiu galbejitii ce fac si fac bine!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 12:51   #18
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

Nu ne-ai zis daca o vei folosi ca every-day car sau doar cand ai chef de distractie. Indiferent ce zic toti tot tu ar trebui sa te gandesti ce vrei de la respectiva masina si la ce lucruri nu ai fi dispus sa renunti. Degeaba iti zice unul altul care e mai frumoasa si care nu. Oricum nu te lua dupa astia care viseaza cai-putere pe aici. Du-te la drive-test si incearca-le. Atunci vei stii care ti se potriveste cel mai bine.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 17:41   #19
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by Pitik View Post
Nu ne-ai zis daca o vei folosi ca every-day car sau doar cand ai chef de distractie. Indiferent ce zic toti tot tu ar trebui sa te gandesti ce vrei de la respectiva masina si la ce lucruri nu ai fi dispus sa renunti. Degeaba iti zice unul altul care e mai frumoasa si care nu. Oricum nu te lua dupa astia care viseaza cai-putere pe aici. Du-te la drive-test si incearca-le. Atunci vei stii care ti se potriveste cel mai bine.
si tu chiar crezi ca el se duce si cumpara exact ce spunem noi? crezi ca oricine deschide un topic aici cumpara ce spunem noi? noi suntem doar pt sfaturi, de-aia e forum!
si vad ca vrei sa pari cunoscator/are: nu conteaza daca vrea every-day car sau doar pt distractii, un hot hatch (la fel ca si un hot saloon) tocmai pt asta e creat: masina cu care iti faci treburile, cumparaturile si drumurile de rutina, dar poti sa o scoti in weekend pe o pista sa te si distrezi cu ea si ea sa isi faca treaba ca la carte in fiecare caz.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 18:55   #20
Crimminal'09

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1
Default Re: Masina noua 25.000e!

Ziceai la inceputul threadului ca, daca vroiai masina sh stiai exact care era aceea...
Spune care e aceea ca sunt curios ...
Crimminal'09 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 19:07   #21
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

amphetamine am avut sansa sa merg cu toate hot-hatchurile si esentialul este ca, chiar daca toate respecta aceeasi regula: caroserie mica motor mare, nu toate fac aceleasi lucruri la fel de bine. Compromisul de care vorbesti tu se numeste GTi, care de astfel este si alegerea mea datorita interiorului ergonomic mai bun calitativ. De-asta i-am zis sa se gandeasca ce compromisuri e dispus sa faca. In oras GTi-ul se descurca cel mai bine pe cand pe circuit CTR-ul si Megane F1 Cup sunt taticii . Oricum sunt curios cati din cei care isi iau hot-hatch se dau macar o data pe un circuit. Ideea este ca in cazul in care mai ai a 2-a masina, iti permiti sa iesi in weekend sa te bucuri de o masina cu suspensii mai rigide. Scirocco e o masina ok, dar lipsa contrastelor in bord ma face sa astept Golf VI GTI.

Last edited by Pitik; 02-01-09 at 19:10.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 17:26   #22
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 25.000e!

da, dar gti este prea "mascata". mie sincer nu prea imi inspira mare lucru, spre deosebire de r32. dispun de mai multa personalitate megane rs si f1 cup, focus rs, astra opc, civic type-r etc.
iar cat despre handling, multi nu ar trebui sa vorbeasca, pentru ca majoritatea celor de aici nu au pus mana pe un hot hatch. sunt in general testate pe piste, unde pot fi impinse pana la limita. cand ai volanul in mana pe dealu negru sa zicem, chit ca e astra opc sau civic type-r decat daca esti inconstient poti sa le duci pana la subvirare nasoala si sa-ti dai seama de diferente. pe drumurile publice poti duce pana la subvirare rea loganuri, matizuri si alte masini cu stabilitate mai slaba, nu hot hatchuri
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 17:40   #23
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

De-asta am zis, fiecare cu gusturile lui. Eu am mers cu toate si GTI-ul ma atrage cel mai mult.Parerea mea este ca GTI-ul este in sine un brand mult mai solid decat R32. E clar ca pentru a-ti putea da seama de diferente trebuie sa stii la ce sa fii atent si sa duci masina spre limitele ei. Oricum chiar daca se fac tot felul de teste comparative de diferite reviste , pana la urma la genul asta de masina alegerea e pur subiectiva.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 20:32   #24
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by Pitik View Post
De-asta am zis, fiecare cu gusturile lui. Eu am mers cu toate si GTI-ul ma atrage cel mai mult.Parerea mea este ca GTI-ul este in sine un brand mult mai solid decat R32. E clar ca pentru a-ti putea da seama de diferente trebuie sa stii la ce sa fii atent si sa duci masina spre limitele ei. Oricum chiar daca se fac tot felul de teste comparative de diferite reviste , pana la urma la genul asta de masina alegerea e pur subiectiva.
Oricum e un cazan, la fel ca toate pseudo hot hatchurile astea de c***t. Frate vrei masina sport, pai ia masina sport, in mortii ei de masina!!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 20:39   #25
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

Frate NFS-ist s-a saturat lumea de bemveuri de 10 ani ca noi, luate de la doctori care le-au tinut in garaj....Daca zici ca GTI e un cazan imi dau seama cam cat te pricepi la masini.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 20:45   #26
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 25.000e!

ionut_cluj ignora pentru ca omul e VW 4 ever. Omul s-a indragostit de prima masina din NFS golf si celalte nu ii plac pentru ca nu se gasesc in NFS. Prietene au trecut vremurile cand Golful era o masina buna. Da Golf 2 era o masina extraordinara dar GTI acum sa fim sinceri e sub concurenta si in general Golful e sub concurenta. Omul vrea noua pentru ca eu k "bemve" impatimit cum zici tu mi-as fi luat M3 e46 fara discutie dar nu sunt banii mei. Haideti va rog nu inca o polemica si aici.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 20:56   #27
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina noua 25.000e!

Quote:
Originally Posted by Pitik View Post
Frate NFS-ist s-a saturat lumea de bemveuri de 10 ani ca noi, luate de la doctori care le-au tinut in garaj....Daca zici ca GTI e un cazan imi dau seama cam cat te pricepi la masini.
masinile de genul asta mie imi lasa o senzatie acuta de "..... ok..si?"
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 23:04   #28
Pitik

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua 25.000e!

criss_cars chiar nu sunt vw for ever. In general nu-mi plac fanaticii oricare ar fi ei. Cel mai mult ma enerveaza cei care fac afirmatii gen "bmw, audi, mercedes rullz". Eu cand fac o comparatie analizez strict modelele care sunt in aceeasi clasa. Daca mie mi-a placut GTI-ul din toate celelalte hot-hatchuri asta n-ar trebui sa aibe nici o importanta pentru tine. Nu poti sa ma obligi tu sa-mi placa altceva. Topicul se referea la o masina NOUA de 25.000 de euro. Poate omul nu are banii si vrea sa se inhame la un credit. Asta cu "decat noua mai bine una sh si stii ca-i masina" vine dintr-o fudulie a romanului scapat din comunism. Toata lumea viseaza numai premium dar nu se gandesc daca pot sa si intretina o asemenea masina. Asa ca permite-mi sa nu fiu fudul si sa aleg ceva tinand cont de toate aceste lucruri.
ionut_cluj recunosc gti-ul nu-ti poate starni un "wow" cand o vezi dar un CTR sigur nu te lasa indiferent. Oricum la banii astia nu poti sa emiti niste pretentii nejustificate.
Pitik is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 23:34   #29
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Masina noua 25.000e!

din punctul meu de vedere, daca vrei masina confortabila in care sa te simti bine conducand-o zilnic, ieftina la intretinere, practica dar care sa si miste unpic iei octavia RS daca vrei senzatii si adrenalina iei RS R26 sau OPC
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 23:43   #30
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Masina noua 25.000e!

nu ca ar fi treaba mea... dar omu' vrea ceva dragut, cu 25.000 de euro, automata. Skoda Octavia nu stiu daca are DSG pe 2.0TFSi(+ ca nu stiu daca exista si versiunea RS la Octavia II Restilizata), Golf V GTi nu mai exista(si daca exista e cam aiurea sa iti iei in contextul in care VI a fost lansat) Type-R(nu e automata si trebuie sa fii pasionat de japoneze), Megane(foarte "rea" dar inca o data nu automata), Opel OPC(bis problema cu automata)... parerea mea este sa incerci chestia cu Scirocco... vezi si tu poate daca te mai intereseaza si un pic de spatiu Mazda 3... si mult succes!
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -