Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-08, 21:11   #16
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Quote:
Originally Posted by Gicutza View Post
cred ca am patit la fel... turbina e cu geometrie variabila pp si nu actioneaza acel actuator care schimba unghiul paletelor "variabile" si regleaza debitul de aer ce intra efectiv prin elicea dinspre evacuare.Astfel turbina iti intra de la turatii joase (paletele deschise), dar nu poate asimila tot fluxul de aer cand o turezi, si forteaza turbina.Turbina tre` sa-ti modifice unghiul de atac al paletelor "variabile (sa se mai inchida) cand accelerezi pt ca o parte din debitul de aer sa nu treaca prin "morisca".

eu am facut un bypass intre doua furtunele de la turbina si se auzea normal; cand presiunea din turbina creste, acea membrana impinge o tija si modifica geometria turbinei.Mai sunt si cu vacuum... si decide calculatorul masinii cand sa-i dea drumul tijei.

Asa ca, mai verifica starea acelor furtunase , poate nu`s puse bine

(corectati-ma daca gresesc... e primul meu post aici )
La motorul asta turbina nu este cu geometrie variabila ,la motorul de 2.2 dti este cu geometrie variabila -sper sa nu ma insel
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 03:59   #17
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Quote:
Originally Posted by V3noM View Post
La motorul asta turbina nu este cu geometrie variabila ,la motorul de 2.2 dti este cu geometrie variabila -sper sa nu ma insel
Asa si este, am si eu Vectra B cu motorizarea asta si nu are turbo cu geometrie variabila, versiunea de 2.2 are asa ceva .
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 19:17   #18
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Salut!Am descoperit si rezolvat problema cu fluieratul...Am dat capacul de plastic si am rugat pe cineva sa o tureze...prima data nu am obs nimic doar sunetul care venea de undeva din fata motorului nici de cum de la turbina cum zicea nea' mecanicu'...cand deodata am observat cum ies niste bule la galeria de admisie si am fost mai mult k sigur ca acolo se pierdea presiunea..am fost la service a dat galeria de admisie,juruburile le desfaceai cu mana(nu stiu de ce erau asa slab stranse),garnitura era varza si nu mai spun de calamina din galerie..am schimbat garnitura am curatat galeria de admisie...si astfel am scapat de fluieratul acela puternic si ia revenit puterea de alta data...Va multumesc celor care ati incercat sa ma ajutati si sper sa nu mai am probleme...Bafta!
__________________
VW Vento 1.8 GLX
Opel Vectra B 2.0 DTI
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -