Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-08, 13:19   #1
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Turbina fluiera prea tare

Salut,dupa cum se intelege si din titlu turbina fluiera prea tare.Pana in 2000 rpm nu se aude dar dupa 2000 rpm fluiera de intorc toti capul...mentionez ca turbina este noua,masina trage bine,cand o turez furtunul de la intercooler "se face beton".dar ma sperie fuieratul ...astept parerile voastre daca are rost sau nu sa ma ingrijorez.
__________________
VW Vento 1.8 GLX
Opel Vectra B 2.0 DTI
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 17:16   #2
mihai clio willy

Stage 3
 
mihai clio willy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 138
Default Re: Turbina fluiera prea tare

poate sufla pe undeva pe la evacuare imediat dupa turbo.daca spui ca a fost schimbata.poate ceva nu inchide bine .asa am patit si eu.toba nu era stransa bine acolo la turbo si suiera f tare
mihai clio willy is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 18:15   #3
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Multumesc pt raspuns dar nu cred ca asta e cauza totul este strans garniturile sunt noi.Flueratul puternic a fost de cand a montat turbina...dupa vreo 2 saptamani de la montare fluieratul s-a oprit(adica se auzea cum trebuie) dar astazi a inceput sa se auda iar...de ce a inceput iar sa fluiere puternic???Am sa fac in curand un filmulet sa auziti exact sunetul
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 19:10   #4
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Turbina fluiera prea tare

urmareste tot traseul de evacuare..posibil sa fie una din tobe sparte,gaurite.... exact aceeasi problema o am si eu dar nu ma deranjaza chiar imi place
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 21:05   #5
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
urmareste tot traseul de evacuare..posibil sa fie una din tobe sparte,gaurite.... exact aceeasi problema o am si eu dar nu ma deranjaza chiar imi place
Nu spun k nu-mi place dar mi-e frica sa nu fie ceva rau...se poate sa fluiere asa tare pt ca nu mai are catalizator?
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 08:15   #6
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbina fluiera prea tare

nu prea vad legatura cu fluieratu' si lipsa de catalizator.. daca fluiera, aia e presiunea, nu gazele din evacuare. deci mai degraba m-as uita pe traseul de admisie. furtunul de la intercooler e logic sa se faca beton, chiar daca rasufla un pic pe undeva. eu am mers cu intercoolerul spart serios si tot facea presiune. turbina aia oricum face presiune mult mai mare decat poate scapa printr-o mica fisura/fanta. ia la verificat traseul de admisie, de la turbina pana la galeria de admisie. oricum, nu cred ca e ceva grav. bafta.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 18:14   #7
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Iata si filmarea calitatea cam lasa de dorit dar se intelege...Sunt sanse mari k sunetul acela sa fie de la intercooler...am ascultat cu atentie si am obs k sunetul nu este de la turbo ci de undeva din zona din fata a motorului banuiesc k de la intercooler..furtunele le-am verificat si nu sunt fisurate..daca nu e intercoolerr-ul altceva nu stiu ce poate fi...ast parerea voastra dupa vizionarea filmuletului...La tine fluiera cu intercoolerul spart?
Attached Files
File Type: avi MOV03499.avi (903.0 KB, 1559 views)

Last edited by HD-90-MTZ; 03-09-08 at 18:17.
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 01:24   #8
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

poate sa fluiere si pe admisie cand se creaza presiune daca e vreo fisura ep undeva, deci ai sanse mari sa ai o fisura sau o conexiune care nu mai e facuat cum trebuie ori pe admisie ori pe evacuare
200SX is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 12:36   #9
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Multumesc pentru raspuns,mai mult ca sigur am sa o duc la un service pentru ca a inceput sa-i scada puterea...la inceput ma deranja doar sunetul dar acum a inceput sa fie si "puturoasa"...
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 12:39   #10
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Se aude de parca are o bataie motorul. Esti in regula cu lagarele bielelor?
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 19:09   #11
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Nu stiu ce sa zic este filmat cu telefonul de aceea motorul suna altfel in filmare.E mult mai puternic sunetul de diesel in filmare decat in realitate...Cred ca e in regula.Referitor la fluierat luni merg la service sa vad care este cauza..
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 22:14   #12
toyoman

Stage 5
 
toyoman's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 359
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Eu cred ca este de la o fulie, curea, ceva...Tine-ne la curent cu rezultatul ok? Bafta!
toyoman is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 19:16   #13
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina fluiera prea tare

Salut!Astazi spre uimirea mea si nu numai fluieratul a incetat...cu toate astea am fost la service a verificat furtunele,intercoolerul dar degeaba..nu este nimic spart sau fisurat...problema mare este k desi sunetul a incetat masina tot puturoasa a ramas...prima data a pus testerul pe ea si a aparut ca debitmetrul este stricat...i-am spus ca debitmetrul este nou dar nu am mai luat original care era vreo 5 mil ci unul mai ieftin si a zis k asta nu e bun k masina accepta doar original...pana ce am verificat cu alt debitmetru original de pe alta masina si a vazut ca masina mergea la fel...apoi a spus ca este de la turbo si trebuie sa ma duc iar in Deva la service sa ma rezolve cei de acolo...sincer nu cred k asta e cauza deoarece nu este joc la axul turbinei nici macar un milimetru iar furtunul de la intercooler se intareste...sincer nu stiu ce sa fac m-am saturat..in Petrosani nu gasesti un mecanic bun...si nici nu pot sa merg pana in deva pe degeaba sa-mi dea la fel acelasi raspuns...
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 13-09-08, 20:29   #14
Gicutza

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Default Re: Turbina fluiera prea tare

cred ca am patit la fel... turbina e cu geometrie variabila pp si nu actioneaza acel actuator care schimba unghiul paletelor "variabile" si regleaza debitul de aer ce intra efectiv prin elicea dinspre evacuare.Astfel turbina iti intra de la turatii joase (paletele deschise), dar nu poate asimila tot fluxul de aer cand o turezi, si forteaza turbina.Turbina tre` sa-ti modifice unghiul de atac al paletelor "variabile (sa se mai inchida) cand accelerezi pt ca o parte din debitul de aer sa nu treaca prin "morisca".

eu am facut un bypass intre doua furtunele de la turbina si se auzea normal; cand presiunea din turbina creste, acea membrana impinge o tija si modifica geometria turbinei.Mai sunt si cu vacuum... si decide calculatorul masinii cand sa-i dea drumul tijei.

Asa ca, mai verifica starea acelor furtunase , poate nu`s puse bine

(corectati-ma daca gresesc... e primul meu post aici )

Last edited by Gicutza; 13-09-08 at 21:02.
Gicutza is offline   Reply With Quote
Old 13-09-08, 20:58   #15
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Turbina fluiera prea tare

parerea mea este ca sunetul nu are nici o treaba cu turbina????
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -