Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-14, 16:59   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Care aveti masini, fara indoiala stiti ce inseamna ITP-ul si cum se ia el.

Din pacate, daca ne uitam la masinile altora de pe sosea, vedem niste harburi si niste cazane care abia mai functioneaza. Este la fel si cu taximetristii, care, unii din ei, nu toti, circula cu niste bombe pe 4 roti.

In orice caz, mai toate masinile iau ITP-ul fara probleme, cu putina... spaga. Exceptie fac cele cu seriile care nu corespund, dar si acolo sunt solutii, nu?

Oricum, nu strica sa ne dam seama ca daca investim putin in masina noastra, avem pe de-o parte siguranta la care ravnim, dar putem obtine si ITP-ul fara probleme.

Parerea noastra este ca daca avem in regula:
- sistemul de franare
- suspensiile si articulatiile
- sistemul de iluminat
- compresia motorului

nu trebuie sa ne facem griji. Pentru ca daca avem compresie si motorul s-a bucurat in timp de schimburi periodice de ulei, nu vor fi noxe peste masura. Franele si suspensiile daca sunt ok, veti trece fara probleme probele tehnice.

Mai trebuie sa aveti parbrizul intreg, toate becurile functionale si o stare exterioara decenta.

Tu cum crezi ca trebuie sa fie masina ca sa treaca ITP-ul fara probleme si fara spaga?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	w4.jpg
Views:	181
Size:	1.45 MB
ID:	3027627  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 17:32   #2
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Eu am avut toate in regula dar am avut folii fata neomologate si anvelope netrecute in carte. Totusi le-a placut masina si starea ei generala si m-au trecut fara sa ceara spaga si fara sa strambe din nas. Sper sa am noroc chior si data viitoare.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 18:01   #3
rosia_mecanica

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

raspunsul e simplu: sa te ocupi de masina la timpul potrivit, adica sa incerci pe cat e cu putinta sa nu lasi totul pe ultima zi.
rosia_mecanica is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 19:33   #4
BrownBear

Stage 2
 
BrownBear's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Sa iau eu ITP-ul cu spaga? Ce-i aia???
Ma bucur sa spun ca in viata mea nu am dat spaga nici la ITP, nici la politie, nicaieri.
Am platit singura amenda incasata fara niciun scandal...am gresit, am platit si cu asta basta. Asa ar trebui sa mearga lucrurile peste tot.
Cand trebuie sa fac ITP-ul, ma duc la o cunostinta de la RAR care-mi verifica masina de ani buni...
Desi ne cunoastem bine, omul acela mereu mi-a verificat masina destul de exigent de fiecare data. Niciodata nu s-a intamplat sa nu mi-o verifice, doar asa pt. ca suntem cunostinte si stie faptul ca masina mea se afla mereu intr-o stare foarte buna.
Niciodata nu am neglijat starea masinii si inainte de a o duce la ITP, ma duc la un atelier ca sa fiu sigur ca nu-mi va gasi nimic la inspectie.
Cum sa luam ITP-ul fara spaga? In primul rand sa constientizam ca nu ne putem juca cu viata noastra si a altora nevinovati...in al doilea rand, sa ne stim masinile perfect functionale din toate punctele de vedere. Cu toate acestea, ITP-ul nu va fi nimic altceva decat o confirmare a ceea ce stim deja si anume ca masina este intr-o stare buna. Problem solved!
Anul asta in Octombrie voi face a-4-a vizita la ITP de cand am masina. Masina va fi perfect pregatita, ca si in ceilalti ani.
Asa sa faceti si voi! E normal sa va fie frica de ITP daca va stiti cu musca pe caciula. Iar daca oferiti spaga si faceti ITP-ul "pa naspa", sunteti un pericol pt. toti oamenii! Ganditi-va de 1000 ori inainte de a mai da spaga...Ma bucur ca 4tuning insista sa se diminueze spaga, astfel riscurile de a se produce accidente grave datorita problemelor tehnice scad putin cate putin. Bravo 4tuning! O zi buna!
__________________
Masina mea: BMW E36 318i - https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...36-clasic.html

" Un E36 clasic "
BrownBear is offline   Reply With Quote
Old 12-09-14, 23:53   #5
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Mai trebuie sa fie buna si tabla nu sa atarne dupa noi sau sa aiba gauri.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 11:36   #6
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

nu trebuie sa ai masina in stare buna pt a lua itp-ul...trebuie sa ai masina in stare buna mereu..inainte,si dupa ipt...asta pt siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic...nu prea vad dc am discuta despre trecerea itp-ului,cand ar trebui sa se discute despre mentinerea starii tehnice a masinii...ca mai are o gaura de rugina in tabla,asta e,nu e mare problema,dar sa nu mai ai material pe placutele de frana si sa mergi fier pe fier,aia chiar e o problema...sau sa iti danseze rotile cand mergi pe strada...alta problema...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta

Last edited by dany2good4u; 13-09-14 at 11:39.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 12:46   #7
BrownBear

Stage 2
 
BrownBear's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
nu trebuie sa ai masina in stare buna pt a lua itp-ul...trebuie sa ai masina in stare buna mereu..inainte,si dupa ipt...asta pt siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic...nu prea vad dc am discuta despre trecerea itp-ului,cand ar trebui sa se discute despre mentinerea starii tehnice a masinii...ca mai are o gaura de rugina in tabla,asta e,nu e mare problema,dar sa nu mai ai material pe placutele de frana si sa mergi fier pe fier,aia chiar e o problema...sau sa iti danseze rotile cand mergi pe strada...alta problema...

Asa este! De acord 100% Cu totii ar trebui sa avem mentalitatea asta! O zi buna!
BrownBear is offline   Reply With Quote
Old 13-09-14, 22:08   #8
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Mai nasol, e ca itp-isti s-au invatat cu spaga si daca nu le dai, tot iti gasesc ei ceva sa le dai spaguta, altfel iti da revenire
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 14-09-14, 09:00   #9
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Ca o paranteza la postarea lui George Hermenean, mie, acum cativa ani, mi-au dat revenire la ITP pentru simplul fapt ca pusesem grila fara semn iar triplele erau de GSI ( pe vremea aceea aveam o Astra F, iar triplele de GSI sunt smoked in partea de sus ).
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-14, 10:30   #10
ers_47

Stage 5
 
ers_47's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 338
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

As aduga neaparat si sitemul de directie,si daca toate acestea sant in regula, la o masina fara alte modificari estetice si tehnice neomolgate in mod normal tre sa ia ITP din prima si fara spaga.
Personal stiu ce conduc, ce e legal si ce nu, la masinile mele, asta e cel mai important.
Restul tine de fiecare ,ce pret pune pe adevaratele valori , viata, libertate etc.
ers_47 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-14, 14:54   #11
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

La ultimul ITP am fost respins pentru stopurile fumurii care vin din fabrica pe masina ( vw golf 3) si pentru jantele pe 15" care totusi sunt in acte (ats cup) cu anvelope 195 50 15, la fel trecute in acte.
Masina mi-a fost oprita pe rampa de RAR, iar picatura care a umplut paharul a fost cand inspectorul RAR a deschis portbagajul si a vazut subwooferul si boxele, exclamand "Ce-i asta? Discoteca pe roti?". Dupa asta mi-a trantit portbagajul in ultimul hal, am crezut ca se sparge luneta.
I-am explicat cu calm si rabdare ca stopurile sunt din fabrica, raspunsul lui a fost "Baiete, ma inveti tu pe mine?" , jantele sunt trecute in carte pe 15" cu anvelope corespunzatoare si muzica nu vad problema.....

Dupa ce am fost respins au trecut 30 de zile, si m-am dus la o alta statie ITP unde l-am luat fara nicio problema.

Ce as fi putut eu sa fac in cazul mai sus mentionat?!
__________________
MEMBRU STREET PHANTOMS


->>Imi plac fiarele vechi ce bat plasticele noi<<-
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 15-09-14, 16:31   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Ma indoiesc ca pe golful tau (normal nu gti) s-au pus din fabrica stopuri fumurii...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-09-14, 13:46   #13
gbrheaton

Stage 5
 
gbrheaton's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 852
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

gt / gti - stopuri fumurii
gbrheaton is offline   Reply With Quote
Old 16-09-14, 18:02   #14
mad79

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 38
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

De cele mai multe ori masinile merg la ITP cu modificari adica: stopuri smoked,leduri pe la pozitii, la numar inmatriculare, xenon aftermarket,,anvelope cu dimensiuni neconforme cu cartea de identitate.. etc, chestii care nu sunt montate din fabrica si nu au omologari pt romania.Daca mergi cu masina stock, poti schimba anvelopele, becurile sa fie cele normale poti lua ITP-ul fara probleme.Nu mai zic ca RAR-ul face controale in trafic si ridica taloane pt cele enumerate mai sus.
Cel mai important este sa intretinem masinile corespunzator.
mad79 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-14, 20:47   #15
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum sa luam ITP-ul fara spaga?

Quote:
Originally Posted by mad79 View Post
De cele mai multe ori masinile merg la ITP cu modificari adica: stopuri smoked,leduri pe la pozitii, la numar inmatriculare, xenon aftermarket,,anvelope cu dimensiuni neconforme cu cartea de identitate.. etc, chestii care nu sunt montate din fabrica si nu au omologari pt romania.Daca mergi cu masina stock, poti schimba anvelopele, becurile sa fie cele normale poti lua ITP-ul fara probleme.Nu mai zic ca RAR-ul face controale in trafic si ridica taloane pt cele enumerate mai sus.
Cel mai important este sa intretinem masinile corespunzator.
nu vad care ar fi problema daca am leduri albe pe pozitii si la nr....inteleg colorate....dar albe ce au?
dany2good4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -