Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-07, 01:58   #16
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Zgomot enervant

Este monobloc. Trebuie doar alezare+pistoane+chiulasa. Cursa pistonului este aceeasi ca la 1800 si 2000.
E mai usor sa iau unul de 1800...problema e ca ma va duce mai scump (banii pt motor+omologare...plus ca nu pot sti ce este in motorul respectiv). Mai avantajos mi se pare faza cu marirea capacitatii astuia pe care il am.
Vreau sa aflu cat mai multe pareri...pt ca blocul motor de pe Sierra de la 1300 si pana la 2000 arata la fel (diferenta o face alezajul).
Am un amic care a alezat 5mm dintr-un bloc de "rechin"...si a facut-o cu succes.
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 02:24   #17
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Zgomot enervant

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Este monobloc. .....
Am un amic care a alezat 5mm dintr-un bloc de "rechin"...si a facut-o cu succes.


La "rechin" este alta poveste.
Priblema ta va veni nu din alezare si adaptari mecanice ,ci din reglajele ulterioare.Vrei avea 500 cmc in plus care vor trebui gestionati cumva,iar asta va fi o problema mult mai mare decit aceea de majorare cilindree.Sa te feresti de pistoane segmenti,bolturi ieftine.
Mare grija unde alezezi camasile,deoerece tolerantele sint foarte precise,nu sint permise greseli.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 22:07   #18
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Zgomot enervant

De ce la "rechin" e alta poveste ?
Nu vor fi 500 cmc in plu ci 200 daca il fac de 1,8 si 400 daca il fac de 2,0.
Nu cred ca va trebui sa schimb cuzineti si biele (motorul meu nu bate si unge foarte bine). Ce va trebui sa schimb ...vor fi bolturile.
Cat despre alezat ... spui "mare grija" ca nu cumva sa imi descentreze camasile ???
bil1706 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -