Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-12, 20:42   #16
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Exclamation Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by elman View Post
Au spus ca e noua pompa. Dar acum vor analiza sistemul ABS, ptr a vedea daca nu cumva da retur p-acolo. O sa revin cu rezultate imediat ce imi fac ei revizia si ...reparatia! Ca daca e de comandat IAR ceva piese, atunci IAR tre sa astept o luna sa soseasca!!!!!!
Nu are nici o treaba ABS-ul cu slabirea pedalei .....Mai vorbim ....eu spun SIGUR ca este pompa ....Recapitulam ,apesi pe pedala ,este tare,lichid nu pierdem pe nicaieri, dar totusi pedala se imoaie pina la blana daca tii apast.....POMPA .... Cind faci pedale de frina ,ia verifica fenomenul de fintina arteziana din borcanul cu lichid de frina .... cind vei face pedale,pe acolo se vor face virtejuri....Daca Da SIGUR ESTE POMPA
__________________
Telefon: 0769 827 697 zilnic intre 08-22

Last edited by ralu_; 25-06-12 at 20:45.
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 00:25   #17
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by ralu_ View Post
Nu are nici o treaba ABS-ul cu slabirea pedalei .....Mai vorbim ....eu spun SIGUR ca este pompa ....Recapitulam ,apesi pe pedala ,este tare,lichid nu pierdem pe nicaieri, dar totusi pedala se imoaie pina la blana daca tii apast.....POMPA .... Cind faci pedale de frina ,ia verifica fenomenul de fintina arteziana din borcanul cu lichid de frina .... cind vei face pedale,pe acolo se vor face virtejuri....Daca Da SIGUR ESTE POMPA
Daca a schimbat-o, a pus una NOUA, cum poate sa fie pompa ? Nu era normal sa mearga franele daca o schimba ? Macar 5 minute pana se strica iar ? Lui nu i-a mers deloc, nici cu pompa noua, dupa cum a spus
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 13:07   #18
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Daca a schimbat-o, a pus una NOUA, cum poate sa fie pompa ? Nu era normal sa mearga franele daca o schimba ? Macar 5 minute pana se strica iar ? Lui nu i-a mers deloc, nici cu pompa noua, dupa cum a spus
@ralu_ ... Va dau dreptate la amandoi ca problema persista si e f stranie. Insa asa cum spune DUB-R, mi s-a confirmat ca toate au fost schimbate! Si nu pot crede ca s-au facut magarii la schimb. Nu am sesizat sa se modifice nivelul in borcan. Cat despre vartejuri, asta chiar ca mi-ar fi fost greu sa vad.
S-a inaintat si o varianta mai dureroasa, defect de fabricatie! Dar in plm, daca-i defect, atunci sa schimbe toata linia si am terminat!!!
Cat despre vizita la alt mecanic...momentan imi este imposibil. Masina fiind in garantie nu-mi este permisa interventia din afara. Va dati seama ca atat ar astepta baietii ...sa dea vina pe altii ca au stricat-o!
Nu pot eventual decat sa mi se faca o constatare...dar sunt satul de constatari. Cu toate constatarile si defectiunile gasite, eu sunt bun de plata aproape 4500 euro ca sa-mi fac fata masinii noua, dupa ce l-am pocnit pe unul in spate din cauza franei.... La naiba, scuze de OffTopic.
Am vbit acum la tel si la ABS nu s-a gasit nimic.
Concluzia a fost ca trebuie re-aerisita TOTAL si cu mare griiija ) O sa vad ce-o sa mai fie.
Va tin la curent.
__________________
Toyota & Cadillac
elman is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 13:11   #19
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Thumbs up Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Prietene ,SCHIMBA ALTA POMPA DE FRINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si cu asta am incheiat.......
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 12:24   #20
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Ai tu prea mari pretentii de la porcaria aia de masina numita Cadillac doar datorita unor semnaturi pe niste hartii.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 18:53   #21
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

din ce spune omul masina nu franeaza mai deloc, si loganul e mai bun la distanta de franare, ceea ce nu cred ca este normal la o masina cu pretentii. ar trebui sa primeasca alta masina inj schimb ca nu prea poti merge cu ea fara frane.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 14:02   #22
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Din cate spune el ar putea fi pompa defecta, niste pierderi de lichid pe undeva (o prelingere mica pe undeva e suficienta, scaderea lichidului in vas se vede dupa mult timp), aer in sistemul de franare sau pierderea calitatilor lichidului de frana. O inlocuire in totalitate a lichidului de frana, plus o aerisire atenta cu o pompa de vid poate rezolva problema. Daca nu se rezolva cu aerisire, nu sunt scurgeri pe nicaieri, si pompa e posibil sa fie buna deoarece a fost schimbata odata, problema devine extrem de greu de rezolvat. O alta solutie ar fi un update la sistemul de franare cu o pompa si niste etriere mai potente, plus o simplificare a conductelor de la pompa la frane, lucru facut la un service si cu piese agreate de Cadillac pentru a nu duce la pierderea garantiei.

Last edited by silviu.o; 18-07-12 at 14:09.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 22:31   #23
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Ai tu prea mari pretentii de la porcaria aia de masina numita Cadillac doar datorita unor semnaturi pe niste hartii.
Prietene, mi-am dorit masina asta noua, asa cum e , cu numele ei. Apreciez alte branduri, le recunosc calitatile dar nu-mi plac MIE ca masini. Te rog sa intelegi ca gusturile nu se discuta, iar chestia cu "exista doar Mercedes si alte masini" nu se mai poarta.
In rest, ref la reparatii ca sa nu fiu off topic, mi-au fost schimbate toate, inclusiv discurile de frana, deci suport din partea lor a fost. Acum o sa ma duc sa verific masina. Ei au spus ca e vizibil schimbata. Ultimul test imi scosese peste 55% dar cu rotile de iarna. Deci cu aderenta mai slaba. O sa revin cu un ultim raspuns.
Oricum multumesc tuturor ptr sfaturi si pareri. E intr-adevar o chestie f stranie si delicata.
Numai bine.
elman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -