Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Cadillac BLS - probleme cu frana (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/323097-cadillac-bls-probleme-frana.html)

elman 12-06-12 09:20

Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Salutari. Sunt disperat ca nu-i dau de cap. L-am achizitionat de nou si de la inceput am vazut ca frana nu tine cum trebuie. La teste de presiune a pompei, baga presiune dar nu tine pedala blocata. Daca tin apasat pe ea..se duce incet cu incet la podea! Ea da comanda in servo sa bage presiune, dar se pierde cu apasarea. Mi s-a schimbat si servo frana si tot asa sta. Mi s-a explicat ca asa ar trebui sa fie, ca tine mai bine la viteze mar...dar am avut deja doua mici accidente cand am intrat in fundul unora din cauza vitezei mici si reactiei proaste la franare. Am facut si teste pe stand...rezultatul e bun, dar chiar mecanicii de la acel service au spus ca nu e normal sa se duca pedala pana jos.
Ce naiba sa-i mai fac??? De la ce ar putea fi?!

DarkShadow 12-06-12 13:17

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Un tester ai incercat ? Problema nu este neaparat mecanica. Am intalnit oarecum aceeas problema la Mercedes, unde era vorba senzor.

elman 12-06-12 14:32

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
La tester imi arata ca pompa baga si creste presiunea pana la zeci de bari cand apesi pe ea...dar pedala tot se duce incet incet la podea ! S-a crezut ca nu tine lichidul, dar si cu pompa noua tot asa face. F ciudat!
Dar ma deranjeaza...masina are aproape 2 tone deci si frana trebuie sa tina pe masura greutatii ei.
Mi s-a zis ca asa e modelul mai nou...sa nu franeze brusc, ca e mare, dar am si alte masini si nici una nu face asa. Poate are cineva idei.

elman 13-06-12 10:09

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Nici o alta opinie din jur???
Poate cunoasteti un meacanic sau un service bun care sa ma sfatuiasca!
E chiar o problema asta!!

DUB-R 13-06-12 10:14

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by elman (Post 5063930)
Nici o alta opinie din jur???
Poate cunoasteti un meacanic sau un service bun care sa ma sfatuiasca!
E chiar o problema asta!!

Salut, poti incerca pe forumul nostru de masini americane, iti dau pm cu link, sigur te va ajuta cineva ;) Si eu am patit ceva asemanator la Pontiac ;)

ariel 14-06-12 09:39

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
mai este o varianta,mergi la reprezentanta si vorbeste cu ei sa-ti dea o masina asemanatoare pt un TEST DRIVE si vezi diferenta la franare,daca exista.
poate asa au fost concepute franele.

elman 14-06-12 09:50

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
:)) Am incercat si varianta asta. Masina mea a fost ultima de vanzare din reprezentanta, modelul si anul asta. Deci nu mai am ce sa testez. Am mai incercat sa opresc pe altii in trafic...am mai vazut modelul, dar la naiba ca erau mereu pe sensul opus mie:) O sa incerc toate variantele...poate iar o aerisire buna. Desi sunt secat de asta.
Oricum, nu pot crede ca o asemenea masina poate fi construita cu asemenea frane! Inteleg sa fie elastica, ptr evitarea franarilor bruste, dar sa se duca pedala la podea, e inadmisibil.

ondin 21-06-12 21:12

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by elman (Post 5065274)
:)) Am incercat si varianta asta. Masina mea a fost ultima de vanzare din reprezentanta, modelul si anul asta. Deci nu mai am ce sa testez. Am mai incercat sa opresc pe altii in trafic...am mai vazut modelul, dar la naiba ca erau mereu pe sensul opus mie:) O sa incerc toate variantele...poate iar o aerisire buna. Desi sunt secat de asta.
Oricum, nu pot crede ca o asemenea masina poate fi construita cu asemenea frane! Inteleg sa fie elastica, ptr evitarea franarilor bruste, dar sa se duca pedala la podea, e inadmisibil.

nu sunt cumva cilindrii receptori uzati? la tester nu apare nici o eroare nimic? strange.

frana de mana tine sau e pe buton si aia?
:)

elman 21-06-12 21:57

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 5074859)
nu sunt cumva cilindrii receptori uzati? la tester nu apare nici o eroare nimic? strange.

frana de mana tine sau e pe buton si aia?
:)

Wow, asta cu cilindrii n-o stiu! nu cunosc. Dar la tester n-a iesit nimic. Am vazut cata presiune baga pompa pe tester, desi pedala se ducea incet in jos... comanda catre pompa electrica normal ca era data de catre pedala... e f ciudat! Din pacate nu am verificat pana cand da comanda...daca asteptam sa cada pedala de tot...
Frana e normala, nu e pe buton. Aia tine bine!
Crede-ma, NU-I GASESC NICI O EXPLICATIE!!! decat ca ori nu e aerisita, ori pierde presiunea din pompa pe undeva! Asta e parerea mea! Altfel...d c se duce pedala la podeaaaaa???????/

ondin 21-06-12 22:17

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by elman (Post 5074934)
Wow, asta cu cilindrii n-o stiu! nu cunosc. Dar la tester n-a iesit nimic. Am vazut cata presiune baga pompa pe tester, desi pedala se ducea incet in jos... comanda catre pompa electrica normal ca era data de catre pedala... e f ciudat! Din pacate nu am verificat pana cand da comanda...daca asteptam sa cada pedala de tot...
Frana e normala, nu e pe buton. Aia tine bine!
Crede-ma, NU-I GASESC NICI O EXPLICATIE!!! decat ca ori nu e aerisita, ori pierde presiunea din pompa pe undeva! Asta e parerea mea! Altfel...d c se duce pedala la podeaaaaa???????/

e un cilindru smecher acolo cu sens unic, lasa sa treaca lichidul si apoi trebuie sa il blocheze, aveam probleme asta la un opel din '77, frane perfecte dar apoi daca apasam mergea pedala la fund ca scapa pe langa cilindrii aia. nu cred ca se vede la tester ca totul merge ceas mai putin acei cilindrii receptori. nu costa o avere si posibil pe acolo sa scape daca circuitul si totul este ok.
sunt 2 circuite, cel de pe fata e cu probleme la tine, verifica cilindrii de acolo, daca ai frana de mana cei de pe spate lucreaza ok, exact ca la opelul meu.
bafta maxima.

elman 21-06-12 22:56

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 5074970)
e un cilindru smecher acolo cu sens unic, lasa sa treaca lichidul si apoi trebuie sa il blocheze, aveam probleme asta la un opel din '77, frane perfecte dar apoi daca apasam mergea pedala la fund ca scapa pe langa cilindrii aia. nu cred ca se vede la tester ca totul merge ceas mai putin acei cilindrii receptori. nu costa o avere si posibil pe acolo sa scape daca circuitul si totul este ok.
sunt 2 circuite, cel de pe fata e cu probleme la tine, verifica cilindrii de acolo, daca ai frana de mana cei de pe spate lucreaza ok, exact ca la opelul meu.
bafta maxima.

asta da, e nou ce-mi spui! chiar o sa tin minte! e prima opinie ce-mi da idei suplimentare. O sa verific asta! merci mult.

elman 25-06-12 11:55

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
E, in sfarsit s-a rezolvat... nu merge! Am facut testele de frana pe stand si de data asta mi-au iesit vizibil proaste. 48% fata si 51% spate. Deci clar acum am confirmarea ca e o problema clara la frana. Masina e lasata in service acum. O sa revin, sper ca voi putea inchide topicul cu ceva rezultate pozitive.

ariel 25-06-12 14:31

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
macar ai aflat ca frinele nu sint corespunzatoare.

ralu_ 25-06-12 16:23

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Cu siguranta pompa de frina este defecta!!!! Garniturile din ea......sau este ovalizata...

elman 25-06-12 19:32

Re: Cadillac BLS - probleme cu frana
 
Quote:

Originally Posted by ralu_ (Post 5079184)
Cu siguranta pompa de frina este defecta!!!! Garniturile din ea......sau este ovalizata...

Au spus ca e noua pompa. Dar acum vor analiza sistemul ABS, ptr a vedea daca nu cumva da retur p-acolo. O sa revin cu rezultate imediat ce imi fac ei revizia si ...reparatia! Ca daca e de comandat IAR ceva piese, atunci IAR tre sa astept o luna sa soseasca!!!!!!


All times are GMT +2. The time now is 15:42.

- Copyright 2024 4Tuning