Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-11, 23:44   #1
grod

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 22
Default tremura la plecare

Salut! Am si eu o problema. Zilele trecute am fost cu un prieten care vroia s dea de carnet in poligon sa invete sa conduca.Nu prea i-a iesit din primele dati asa ca i-a murit motorul de mai multe ori.Azi de dimineata cand sa plec cu ea a inceput sa tremure la plecare.In mers nu mai tremura.Sa fie de la faptul ca a murit motorul? mentionez ca inainte nu avea nimica,nu tremura,nu nimica. As fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva cu un sfat!
grod is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 06:46   #2
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: tremura la plecare

Quote:
Originally Posted by grod View Post
Salut! Am si eu o problema. Zilele trecute am fost cu un prieten care vroia s dea de carnet in poligon sa invete sa conduca.Nu prea i-a iesit din primele dati asa ca i-a murit motorul de mai multe ori.Azi de dimineata cand sa plec cu ea a inceput sa tremure la plecare.In mers nu mai tremura.Sa fie de la faptul ca a murit motorul? mentionez ca inainte nu avea nimica,nu tremura,nu nimica. As fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva cu un sfat!
Mult prea vaga descrierea. Pot sa fie 100 de cauze, inclusiv cea psihologica.
Mai fa 50-100 de km si daca problema persista revino aici cu detalii suplimentare.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 07:48   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: tremura la plecare

Imi dau si eu cu parerea desi nu sunt expert, poate ca discul tau de ambreiaj era spre finalul carierei iar acele plecari ratate l-au uzat si mai mult incat sa iti faca probleme. Tremura cand pleci efectiv de pe loc sau pe o distanta de 20-30m sa zicem?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 08:06   #4
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: tremura la plecare

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Imi dau si eu cu parerea desi nu sunt expert, poate ca discul tau de ambreiaj era spre finalul carierei iar acele plecari ratate l-au uzat si mai mult incat sa iti faca probleme. Tremura cand pleci efectiv de pe loc sau pe o distanta de 20-30m sa zicem?
E posibil si asta sa fie o cauza (la mine cel putin sigur asta este). Am ambreiajul dus.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 10:59   #5
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: tremura la plecare

Si la mine tremura din cauza discului de ambreiaj uzat cand plecam de pe loc fara sa accelerez deloc, acum ori m-am obisnuit ori nu mai tremura...
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 11:05   #6
pyttbull

Stage 5
 
pyttbull's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,392
Default Re: tremura la plecare

ambreiaj / volanta
pyttbull is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 22:19   #7
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: tremura la plecare

Quote:
Originally Posted by pyttbull View Post
ambreiaj / volanta
Sau rulment de presiune...Cert e un lucru : trebuie luata masina la puricat cu ajutor calificat si nu dupa ureche , pentru ca s-ar putea sa ii faci mai mult rau .
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -