Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-11, 08:51   #1
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Exclamation problema frana

Dupa ce am schimbat placutele de frana si pe fata si pe spate m-am ales cu o problema.Masina la inceput ramanea infranata asta dupa orice franare (simteam ca pe fata stanga...)
Dupa o perioada nu se mai bloca iar acuma am cateodata o frana de zici ca nu am servo (pedala nefiind tare) sau simt cum masina franeaza mai mult pe spate.
Iarasi o faza care mi se pare ciudata e ca frana de mana nu tine decat dupa ce o trag de vreo 3 ori tare si tot legat de frana de mana o trag sa zicem 4-5 dinti apas frana de servici si frana de mana se trage inca 2-3 dinti foarte usor

lichidul de frana a fost schimbat acum 47.000 km si acum 3.5 ani dupa cartea de service.

Mentionez ca problema cu blocarea rotii nu era inainte de schimbarea placutelor.

masina: seat leon 1.8 20vt
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 20:43   #2
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Re: problema frana

Aerisirea nu s-a facut cum trebuie.
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 21:25   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema frana

Dupa schimbul de placute,acestea trebuiau "rodate".
Asta se face mergand cu masina cu 50-60km/h si punand frana brusca pana aproape sa scartaie rotile si tinuta apasata pana masina aproape e oprita,apoi luat piciorul de pe frana si accelerat iar si tot asa de vreo 5-6 ori;mare grija unde faci treaba asta,ca dupa vreo 2-3 franari dinastea e posibil sa ai frane mai slabe,mergi 100-200 m ca sa se mai raceasca...
Si poate e nevoie si de o aerisire .
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 17:12   #4
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

pai au cam trecut vreo 500 km de cand le-am schimbat.... si a avut parte si de frane bruste....

aerisirea din cate stiu sa facut numa pe fata....

faza e ca la rece nici daca vreau nu pot bloca rotile ci numa dupa vreo 3-4 pedale apasate bine

Am incercat cu siguranta de la ABS scoasa si toate rotile se blocheaza
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 23:58   #5
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: problema frana

din cate stiu eu lichidul de frana se schimba la 2 ani , si eu am avut probleme cu franarea ( imi frana mai mult pe o parte si imi tragea masina intr-o parte ) , am schimbat discuri de frana , placute , lichid de frana si si-a revenit
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 23:37   #6
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: problema frana

Incearca sa aerisesti atat fata cat si spate si ar trebui sa ai frana si la rece pe urma daca se procedeaza corect cand se face aerisirea....
Bafta!
baga is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 00:01   #7
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

sa rezolvat, am schimbat lichidul de frana si am facut aerisire bine,nu mai am probleme nici cu frana de mana.
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 18:22   #8
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

ii dau foc.... problema a revenit , frana tine calumea deabea dupa 3-4 pedale apasate bine sau la o frana in care intra ABS-ul,frana de mana la fel tine dupa ce o trag de vreo 2-4 ori bine de tot... (simt la fiecare tragere cum se intareste) asta in conditiile in care lichid de frana sa schimbat,placute noi fata spate.
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 19:47   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema frana

Aerisirea e prietena tau
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:13   #10
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

pai din mom ce am schimbat lichidu si asta dupa ce am schimbat placutele eu zic ca aerisire sa facut cu varf si indesat.... pentru ca o perioda nu am mai avut prob (aproximativ o luna) dupa care problema a revenit.Singura chestie pe care nu am facut-o e aerisirea la ABS sau sa ii fac setarile de baza,chestie care scrie in autodata sa se faca dupa aerisire.
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:17   #11
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: problema frana

La ce masina se intampla asta?
baga is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:22   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema frana

Sa stii ca e posibil sa mai fie nevoie de o simpla aerisire,nu e chiar operatie pe creier...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:30   #13
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

Quote:
Originally Posted by baga View Post
La ce masina se intampla asta?
Seat leon 1.8t 180 CP AUQ
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 21:22   #14
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: problema frana

Dupa simtome ar trebui o aerisire cam asta ar fi rezolvarea insa nu stiu ce mecanism de autoreglaj are la frana de mana... nu ii cunosc pricipiul de functionare.Daca nu o rezolvi cu o aerisire verifica sistemul de la frana de mana...
baga is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 10:04   #15
mariusk_bv

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 41
Default Re: problema frana

Am facut o scanare cu vag com si nu a aparut nici o eroare la ABS sau ESP dar in schimb la citirea vitezei pe fiecare senzor apare 255 km/h.... stie cineva despre asta? nu ar trebui sa fie 0 cand masina e oprita?
mariusk_bv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -