Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-11, 01:20   #1
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Exclamation Vine iarna- chedere inghetate :(

Vazand pe pagina principala articolu despre pregatirea masinii pentru iarna, m'a pus pe ganduri problema chederelor. avand o masina cu portiera fara rama pentru prima oara, am inteles ca se pot strica motoarele macaralelor sau nu pot deschide masina.
Am cautat mai detaliat pe net si am gasit cateva solutii pentru aceasta. Glicerina boraxata sau vaselina siliconica. Problema este ca nu stiu sa le aplic si in cazul vaselinei nu stiu de unde sa o procur ( am auzit de wurth, dar nu stiu exact ce model am nevoie, cum ung.)
As fi interesat de un tutorial pentru problema chederelor ( ce solutie, cum aplic , avantaje dezavantaje)
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 07:43   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

Glicerina boraxata este de consistenta mierii,se aplica usor cu un burete pe care pui glicerina,si stergi chederele cu acel burete ,destul de simplu
La fel si cu vaselina,daca gasesti la spray poti pulveriza direct pe cheder dar mai bine pe o laveta sau un burete si apoi stergi bine chederele
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 10:37   #3
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

glicerina boraxata nu face ca chederul sa se lipeasca de geam?? sau sa retentioneze praf/ mizerie si sa mil zgarie?
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 10:46   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

Acum am vazut ca ai usi fara rama la geam;eu zic ca n-ar trebui sa ai probleme;
totusi,in partea de sus unde geamul e in contact cu chederul,acesta e din cauciuc sau are peri pe el?daca are peri pe el nu dai cu nimic pe el si dai cu glicerina doar pe partea de cheder care e din cauciu(cea in contact cu tabla usii)
Oricum din ce am vazut glicerina nu atrage asa mult praful,ca dai strat de 1mm,doar stergi cat sa se impregneze glicerina pe cauciuc
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 01:01   #5
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

okey, voi incerca ! mersi de sfat !
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 07:58   #6
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

Un link de unde putem procura astfel de solutii? si care sunt printre cele mai bune? dar si la preturi rezonabile
Champion is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 08:14   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

Glicerina boraxata de la orice farmacie,e cativa lei un flacon micut dar iti ajunge vreo 2 ierni pe putin
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 19:40   #8
bloodflow18

Stage 4
 
bloodflow18's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 220
Default Re: Vine iarna- chedere inghetate :(

Stiu ca e vechi topicul dar iti dau si eu o solutie. Inainte sa inchizi masina deschizi geamurile foarte foarte putin (0,5 cm) asa incat ele nu mai urca in rama atunci cand inchizi usa. Eu asa am facut mereu si nu am avut nicio problema (nu mi-a plouat/nins in masina, nu s-au aburit)
__________________
ex: VW MK4 2001
under construction: BMW 330Ci 2004....since 2012
bloodflow18 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -